پایگاه خبری فکر اقتصادی-رئیس مرکز آموزش و نگهداری سگ ‌های زنده‌‌ یاب سازمان امداد و نجات جمعیت هلال ‌احمر، از تمرین سگ های زنده یاب برای ارائه خدمات امدادی به هموطنان در محیط ‌های بسته همچون مترو خبر داد. اسماعیل اسکندری روز چهارشنبه با اشاره به برگزاری تمرین مشترک 80 مربی تیم آنست به همراه […]

پایگاه خبری فکر اقتصادی-رئیس مرکز آموزش و نگهداری سگ ‌های زنده‌‌ یاب سازمان امداد و نجات جمعیت هلال ‌احمر، از تمرین سگ های زنده یاب برای ارائه خدمات امدادی به هموطنان در محیط ‌های بسته همچون مترو خبر داد. اسماعیل اسکندری روز چهارشنبه با اشاره به برگزاری تمرین مشترک 80 مربی تیم آنست به همراه سگ‌های جست ‌و جو و نجات هلال‌احمر ایران با صلیب‌ سرخ آلمان، این مطلب را عنوان کرد.
وی افزود: با توجه به زیرساخت‌های مترویی در کشور و احتمال رخداد حوادث، این تمرین مشترک در یکی از معادن مخروبه اصفهان که شباهت بسیاری به فضاهای مترویی دارد با هدف آماده کردن تیم آنست هلال‌احمر برای ارائه خدمات در این محیط‌ ها برگزار شد.
رئیس مرکز آموزش و نگهداری سگ ‌های زنده‌‌ یاب سازمان امداد و نجات جمعیت هلال ‌احمر با اشاره به اینکه 8٠ مربی تیم آنست به همراه سگ‌های جست‌ و جو و نجات خود (از هر استان ٢ قلاده و تهران 8 قلاده سگ) در این دوره شرکت کرده‌اند، اظهار داشت: بر این اساس سه مصدوم در بخش‌های مختلف معدن پنهان کرده‌ایم تا مربیان آلمانی ابتدا نحوه عملیات جست‌وجو و نجات را در این فضا به تیم‌های آنست آموزش دهند و پس از آن، تمرین تیم ‌های ایران انجام می‌ شود.
اسکندری با بیان اینکه هلال‌احمر ایران ١٢ سال است که با صلیب‌ سرخ آلمان تفاهم ‌نامه توانمندسازی تیم‌ های آنست دارد، گفت: آموزش تیم‌های آنست همواره انجام شده است، اما امسال برای نخستین بار مربیان آلمان با چهار قلاده سگ در عملیات مشترک به تیم آنست ایران آموزش می‌دهند.
وی با اشاره به اینکه مقرر شده است در آینده آموزش‌ های جست‌ و جو و نجات در بهمن و سگ‌ های جسدیاب اجرایی شود، خاطرنشان کرد: ‌اکنون هلال‌احمر ایران به قطبی در منطقه تبدیل شده است و می‌تواند با توجه به ١١ مربی خود، آموزش‌دهنده تیم‌های آنست در منطقه باشد.
سگ های زنده یاب هلال احمر که توانایی آنها در نجات جان انسان ها از پیشرفته ترین دستگاه های زنده یاب بالاتر است، می توانند در 95 درصد عملیات جستجو و نجات موفق عمل کنند، در صورتی که امکان موفقیت با پیشرفته ترین دستگاه های زنده یاب در حوادث فقط 35 درصد است.
در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته و نیز اخیرا در کشور ما برای بالا بردن توان عملیاتی نیروهای امدادرسان هلال احمر در سلسله عملیات جستجو و نجات در آوار، رانش زمین، گل و لای سیلاب، سقوط بهمن، ردیابی افراد گمشده در جنگل و جسدیابی از این سگ ها استفاده می شود.
سگ های تجسس و نجات، روزانه آموزش های اصلی «فرمان پذیری»، «هم قدم شدن»، «نشستن»، «دراز کشیدن»، «فرمان پذیری از راه دور»، «بی حرکت ماندن»، ««میدان موانع» و «جستجو و نجات ابتدای و پیشرفته» را در میان جنگل، بهمن کوهستان، برف و کولاک و آوار را فرا می گیرند تا همواره برای شرکت در سلسله عملیات یادشده آماده و محیا باشند.

image_pdfimage_print
دسته بندی: اجتماعی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد