پایگاه خبری فکر اقتصادی- عضو شورای شهر تهران گفت: شهرداری منطقه به چه استنادی و چرا بدون صدور پروانه مجوز گودبرداری ۳۰ درصد سطح اشغال را در باغ ۲۹ هزار متری اراج صادر کرده است؟ بازرسی شهرداری تهران چرا تاکنون در این خصوص گزارشی ارایه نداده و از این اقدامات جلوگیری نکرده است؟ زهرا صدراعظم […]

پایگاه خبری فکر اقتصادی- عضو شورای شهر تهران گفت: شهرداری منطقه به چه استنادی و چرا بدون صدور پروانه مجوز گودبرداری ۳۰ درصد سطح اشغال را در باغ ۲۹ هزار متری اراج صادر کرده است؟ بازرسی شهرداری تهران چرا تاکنون در این خصوص گزارشی ارایه نداده و از این اقدامات جلوگیری نکرده است؟
زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در جریان یکصدوسومین جلسه شورای شهر تهران در تذکری درباره تخریب باغ اراج در منطقه یک تهران اظهار کرد: حفظ و صیانت از باغات و فضای سبز شهر تهران به عنوان یکی از رویکردهای اساسی شورای اسلامی شهر تهران در دوره پنجم است. از همین روی شورای اسلامی شهر تهران در اسفند سال 1396 توقف صدور پروانه و ساخت و ساز در باغات را به تصویب رسانید و همواره به دنبال تسری این نگاه به سطوح مختلف تصمیم گیری و اجرایی بوده است.
وی ادامه داد: علی‌‌رغم وجود این رویکرد صریح در شورای شهر تهران، بعضاً شاهد رویه‌های گذشته در سطح مناطق هستیم. به عنوان نمونه یکی از لکه‌های بزرگ باغ شمال شرق تهران موسوم به باغ اراج است.
صدر اعظم نوری با بیان اینکه باغ اراج با مساحت 29 هزار متر مربع در محله اراج وجود داشته که پهنه آن G111 بوستان عمومی است، گفت: در سال 1394 این باغ ابتدا توسط سوءاستفاده گران خشک و در یک حادثه مشکوک، آتش‌سوزی گسترده‌ای در این باغ رخ داده است. این آتش‌سوزی که بیش از هزار اصله درخت این باغ را از بین برده است به قدری گسترده بود که منطقه شمالی تهران را تحت‌الشعاع قرار داد و طبق برآورد اولیه 80 درصد باغ سوزانده شده است.
عضو کمیسیون ماد هفت قانون حفظ و‌گسترش شهرداری تهران ادامه داد: به دلیل این آتش‌سوزی دادستان انقلاب تهران و شورای حفظ حقوق بیت‌المال به عنوان مدعی‌العموم به این پرونده ورود کرده و کمیسیون ماده هفت قانون حفظ و گسترش فضای سبز ضمن اعمال ماده 4 قانون (تعقیب قضایی مالکان) تبصره یک ماده ششم (تصرف ملک از طریق دادگاه) و 85 میلیارد تومان خسارت و برای احیای باغ، غرس 5 هزار اصله درخت را برای این ملک رأی صادر کرد.
صدر اعظم نوری تأکید کرد: با وجود اینکه پرونده به دلیل مالکیت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و بهره‌برداری اوقاف در دادگاه ویژه روحانیت مفتوح بوده اما پیگیری مؤثری توسط شهرداری وقت منطقه صورت نگرفته است. حتی شهرداری منطقه طرح تغییر کاربری این باغ از بوستان عمومی به برج را تهیه و در سال جاری به کمیسیون ماده 5 ارسال کرده است.
عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه کمیسیون ماده 5 نیز با توجه به عدم تدوین ضوابط ساخت و ساز در باغات در جلسه 579 مرداد سال جاری، رای به عدم موافقت با طرح پیشنهادی را صادر می‌کند، اضافه کرد: اما با وجود عدم امکان صدور پروانه برای باغات، شهرداری منطقه در مهر مجوز دیوارکشی برای این باغ صادر و در آبان نیز مجوز گودبرداری 30 درصد را صادر می‌کند.
وی با طرح چند سوال به شهرداری تهران و سایر نهادهای ذیربط تذکر داد و گفت: چرا تاکنون دادگاه عمومی و انقلاب تهران و شورای حفظ حقوق بیت‌المال وضعیت این ملک و املاک مشابه را مشخص نکرده است؟ اداره کل حقوقی شهرداری تهران تاکنون چه اقداماتی انجام داده است؟
صدر اعظم نوری ادامه داد: توافقات صورت گرفته به صورت مبهم و غیرشفاف مالکان و شهرداری، سبب از بین رفتن پیگیری استیفای حقوق شهر شده و هیچ‌گونه برخوردی با متخلفان صورت نگرفته است.
وی تأکید کرد: چرا شهرداری تهران برای حصول نتیجه اعمال تبصره یک در یک سال گذشته چه اقدام مؤثری انجام داده است؟ چرا با وجود مفتوح بودن پرونده این ملک در دادستانی تهران، منطقه مربوطه طرح توجیهی صدور پروانه به کمیسیون ماده 5 ارسال و پیگیر ساخت و ساز در این باغ و تغییر کاربری آن است؟
عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: شهرداری منطقه به چه استنادی و چرا بدون صدور پروانه مجوز گودبرداری 30 درصد سطح اشغال را صادر کرده است؟ بازرسی شهرداری تهران چرا تاکنون در خصوص این ملک گزارشی ارایه نداده و از این اقدامات جلوگیری نکرده است؟
وی ادامه داد: چرا در دوره جدید مدیریت شهری طرح‌های تغییر کاربری پهنه های فضای سبز به کمیسیون ماده 5 ارسال گردیده و با وجود کمبود فضای سبز شهر تهران همچنان میل به بارگذاری و تخریب فضای سبز در کمیسیون ماده 5 وجود دارد؟

image_pdfimage_print
دسته بندی: اجتماعی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد