پایگاه خبری فکر اقتصادی-معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: اولین مرکز نوآوری دانشگاه همزمان با هفته پژوهش و فناوری راه اندازی می شود و تقدیر از دو دسته پژوهشگران برتر فعال در حوزه پژوهش های بنیادی و کاربردی از دیگر برنامه های این دانشگاه است. بیست و پنجم آذر از سوی […]

پایگاه خبری فکر اقتصادی-معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: اولین مرکز نوآوری دانشگاه همزمان با هفته پژوهش و فناوری راه اندازی می شود و تقدیر از دو دسته پژوهشگران برتر فعال در حوزه پژوهش های بنیادی و کاربردی از دیگر برنامه های این دانشگاه است.

بیست و پنجم آذر از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور به نام روز پژوهش نام‌ گذاری شده است. وزارت علوم تحقیقات و فناوری نیز از سال 1379 ‬چهارمین هفته آذر ماه را به نام هفته پژوهش خواند و از سال ‪1384‬ این نام به هفته پژوهش و فناوری تغییر یافت.

هفته پژوهش و فناوری امسال روز شنبه 24 آذر آغاز می شود و تا سی ام ادامه خواهد داشت. به گفته معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری روز اول هفته پژوهش با عنوان دانش‌ آموز، آموزش و پژوهش نام گذاری شده و در آن از برترین دانش آموزان محقق تقدیر می شود. روز دوم از پژوهشگران و فناوران برتر تجلیل شده و بعد از ظهر همان روز سمینار پژوهش و فناوری و رسانه برگزار می شود.
همچنین روز سوم روز پژوهش و فناوری و علوم انسانی نام گرفته و در این روز از سوی دانشگاه علامه طباطبایی سمیناری در زمینه بررسی چالش ‌های پژوهش و فناوری حوزه علوم انسانی برگزار می‌ شود، ضمن آنکه دانشگاه هنر اصفهان نیز همایشی در حوزه هنر و پژوهش و فناوری برگزار خواهد کرد.
پژوهش، فناوری و مسئولیت اجتماعی نام روز چهارم این هفته است و سمیناری با حضور انجمن‌ های علمی برگزار و در آن مسائل انجمن ‌های علمی بحث و تبادل نظر می ‌شود.
همچنین دانشگاه های کشور از این فرصت استفاده کرده و ضمن ارائه آخرین دستاوردهای پژوهشی و فناورانه در قالب نمایشگاه هایی از برترین واحدهای فناور و پژوهشگران و اعضای هیات علمی و محقق فعال تقدیر می کنند.
معاون علمی و پژوهشی دانشگاه علم و صنعت ایران روز دوشنه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا در مورد برنامه های این دانشگاه اظهار داشت: بخشی از برنامه های ما مطابق سال های گذشته است و شامل معرفی پژوهشگران برتر و دستاوردهای پژوهشی و فناورانه دانشگاه می شود.
دکتر تورج محمدی افزود: افزون بر این، همزمان با هفته پژوهش اولین مرکز نوآوری دانشگاه را نیز با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افتتاح می کنیم. این مرکز از نوسازی و تجمیع بخشی از فضاهای دانشگاه شامل کارگاه های قدیمی دانشگاه ایجاد شده است و در اختیار جمعی از گروه های صاحب طرح های نو قرار می گیرد تا در آن مستقر شوند.
عضو هیات علمی دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز ادامه داد: قصد داریم بخش دیگری از فضاها را هم زیر پوشش این ایده های جدید قرار داده و مراکز نواوری را گسترش دهیم.
وی در تشریح اقدام دیگری جهت افزایش فضاهای کارآفرینی گفت: با توجه به اینکه کتابخانه مرکزی دانشگاه به صورت مجتمع شده و مرکز اسناد علمی دانشگاه تا پایان سال افتتاح می شود، همه کتابخانه های اقماری را از سطح دانشگاه جمع کرده و در این مجتمع متمرکز خواهیم کرد. بنابراین فضاهایی که در اختیار کتابخانه های دانشکده ها بوده است در بعضی دانشکده ها به ترتیب اولویت به مراکز نواوری اختصاص می یابد، امیدواریم تا پایان سال اولین مرکز نوآوری در دانشکده مکانیک را افتتاح کنیم که از تبدیل کتابخانه این دانشکده به مرکز نوآوری ایجاد شده است.

***تقدیر از دو دسته پژوهشگران فعال در زمینه امور کاربردی و بنیادی
دکتر محمدی همچنین در مورد تقدیر از پژوهشگران برتر در هفته پژوهش اظهار داشت: از دو سال قبل رویه ای را انتخاب کردیم مبنی بر تقدیر از پژوهشگران در دو محور؛ پژوهشگرانی که در مرزهای دانش و پژوهش های بنیادی کار می کنند و دستاوردهای برجسته دارند، فناورانی که فعالیت های آنها منجر به حل مشکلات صنعت شده است. بنابراین هم در سطح دانشگاه و هم در سطح دانشکده ها برترین ها را در هر دو رسته معرفی خواهیم کرد.
به گزارش ایرنا، برگزاری هفته پژوهش هر ساله با برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و نمایشگاه فن بازار همراه است. امسال قرار است این نمایشگاه ها که غیر از ارائه آخرین دستاوردهای فناورانه محققان شامل تقاضای فناوری نیز هست همزمان با نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران یا ایران لب سوم تا ششم دیماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شود.

image_pdfimage_print
دسته بندی: دانش و فناوری برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد