پایگاه خبری فکر اقتصادی-مدیر کل دفتر آسیب های اجتماعی بهزیستی کشور گفت: زنان پنج برابر بیشتر از مردان در معرض خشونت قرار دارند و این در حالی است که بیشترین خشونت از سوی شریک زندگیشان متوجه آنان است. رضا جعفری روز چهارشنبه در همایش با هدف نه به خشونت علیه زنان در ساری، افزود: بررسی […]

پایگاه خبری فکر اقتصادی-مدیر کل دفتر آسیب های اجتماعی بهزیستی کشور گفت: زنان پنج برابر بیشتر از مردان در معرض خشونت قرار دارند و این در حالی است که بیشترین خشونت از سوی شریک زندگیشان متوجه آنان است.

رضا جعفری روز چهارشنبه در همایش با هدف نه به خشونت علیه زنان در ساری، افزود: بررسی های جهانی نشان می دهد مردان نیز در معرض خشونت هستند اما زنان پنج برابر بیشتر از مردان دچار خشونت می شوند و این در حالی است که وقتی یک زن از شرایط روحی مطلوبی در خانواده برخوردار نیست در تمامی ابعاد زندگی خانوادگی و تربیت فرزندان و حضور در اجتماع تاثیر می گذارد.

وی به نبود آمار رسمی در مورد خشونت در جامعه اشاره کرد و گفت: نگاه فرهنگی، حریم خصوصی و حفظ تقدس کانون خانواده از جمله موانع کسب این آمار است.
جعفری خشونت را حتی متوجه کودکان نیز دانست و اظهار داشت: بچه هایی که در خانواده دچار خشونت هستند در بازتولید خشونت در جامعه نقش دارند.
وی افزود: یکی از جامع ترین و کامل ترین تعاریف در بحث رفاه اجتماعی مجموعه شرایط و کیفیاتی است که نیازهای فردی اعم از روانی و اجتماعی همراه با احساس لذت را فراهم می کند و بر این اساس شاخص های رفاه جامعه باید براساس فرایندهای همراه با کمترین بار آسیب های اجتماعی باشد.
به گفته او براین اساس باید عوامل تولید و بازتولید آسیب های اجتماعی از جمله همسرآزاری که شایع ترین خشونت خانوادگی است، بررسی شود.
مدیرکل دفتر آسیب های اجتماعی بهزیستی کشور افزود: خوشبختانه در جامعه امروز با اقبال و گرایش به سمت آموزش از سوی زنان مواجهیم 70 تا 80 درصد بانوان جامعه ما زنان دارای تحصیلات آکادمیک هستند که این آموزش ها در تفکر مقابله با خشونت موثر است.
جعفری تاکید کرد: در حوزه اشتعال نیز باید این تفکر نهادینه شود، همانگونه که زمینه های پیشرفت مردان فراهم می شود برای زنان نیز باید فراهم گردد و در این شرایط نگاه فرهنگی بسیار مهم و حایز اهمیت است.
وی گفت: بخش زیادی از خشونت در جامعه امروز بویژه در بحث خانوادگی ناشی از عدم توازن قدرت است، متاسفانه در جامعه امروز خانواده نامتقارن دارد شکل می گیرد، کدبانویی زن و نان آوری مردان در جامعه امروز با افزایش مشارکت زنان دچار چالش شده و با نقش سنتی و قدرتمند مردان همخوانی ندارد.
وی افزود: باید روی ذهنیت جامعه کار کرد و این توازن باید در منابع قدرت در جامعه برقرار شود اما اینگونه اگر فکر کنیم که زنان نیز اگر قدرتمند شوند خشونت برطرف می شود تفکر اشتباهی است.
جعفری گفت: امروز نیازمند یک هم افزایی در بحث مقابله با آسیب های اجتماعی هستیم به اینگونه که همه را قربانیان خشونت تصور کنیم چون در جامعه همه اعضا و اضلاع به هم پیوسته اند، پس نگاه علمی باید معطوف به بحث کاهش آسیب های اجتماعی باشد.
همایش با موضوع نه به خشونت علیه زنان در ساری صبح امروز چهارشنبه با حضور اعضای کلینیک های روانشناختی مازندران برگزار شد و هدف آن آگاهی سازی و ارتقای مطالبات زنان نسبت به امنیت خود بود.
در این همایش مسائلی همچون خدمات خصوصی برای خدمات گیری زنان و فرزندان آنها، بررسی و خدمات مددکاری اجتماعی با موضوعات فعالیت کاهش بحران، برنامه های توسعه شغلی، حمایت و بازتوانی و آموزش مهارت های زندگی مورد بحث و آموزش قرار گرفت.

image_pdfimage_print
دسته بندی: اجتماعی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد