پایگاه خبری فکر اقتصادی- «سینما هنر بی‌رحمی است» جمله‌ای آشنا برای مردم ایران که تاکنون بارها و بارها از زبان دست اندرکاران هنر هفتم شنیده شده و در آینده هم شنیده خواهد شد. بخش مهمی از بی‌رحمی سینما با ذات این هنر- صنعت درهم آمیخته و به جزئی تفکیک ناپذیر تبدیل شده است، چرایی آن هم […]

پایگاه خبری فکر اقتصادی- «سینما هنر بی‌رحمی است» جمله‌ای آشنا برای مردم ایران که تاکنون بارها و بارها از زبان دست اندرکاران هنر هفتم شنیده شده و در آینده هم شنیده خواهد شد.

بخش مهمی از بی‌رحمی سینما با ذات این هنر- صنعت درهم آمیخته و به جزئی تفکیک ناپذیر تبدیل شده است، چرایی آن هم به ارتباط مستقیم سینما با اقتصاد باز می‌شود که نقشی مهم در کنار گذاشته شدن بخشی از عوامل مهم و کلیدی دارد.

در این بین، بازیگران بیش از همه در کانون توجه بوده و به همان نسبت نیز بیش از سایر صنوف هنر هفتم این بی‌رحمی را حس کرده و با آن روبرو می‌شوند. موضوعی که تنها به یک جغرافیای خاص، ربط نداشته و سینمای جهان از گذشته تا امروز درگیر آن بوده است. برای مثال می‌توان به هالیوود اشاره کرد که اساس آن برپایه اقتصاد بنا نهاده شده و میزان دستمزد ستاره‌های آن ارتباط تمام عیاری با فروش فیلم‌هایشان دارد.
مثلا بازیگری که بیست میلیون دلار برای بازی در یک فیلم پرهزینه طلب می‌کند در صورت نفروختن سه فیلمش دیگر قادر به دریافت چنین دستمزدی نبوده و میزان آن به یک سوم رقم اشاره شده تقلیل پیدا خواهد کرد.
در سینمای پس از انقلاب ایران وضع کمی متفاوت بوده و از سینمای ضد ستاره دهه شصت به سینمای ستاره محور دهه نود رسیده‌ایم و کم کم با بالا رفتن دستمزدهای تعداد محدودی از بازیگران، علاقمندان بسیاری روانه آموزشگاه‌های بازیگری شده و پس از گذراندن یک دوره کوتاه مدت قصد ورود به این رشته را می‌کنند.
همین امر پای برخی عناصر نامطلوب را به سینمای ایران کشانده و فساد را در ابعاد مختلف رقم زده است. از پیشنهادهای غیراخلاقی به علاقمندان بازیگری و بازیگران تازه کار گرفته تا پول گرفتن از آنها و فروش نقش که تمامی آنها در نهایت به پیکره سینمای کشورمان لطمه وارد می کند.
در چند سال اخیر، موجی از مهاجرت برخی بازیگران نه چندان شناخته شده به ترکیه و شبکه‌های ماهواره‌ای مستقر در آنجا باز شده است. هدف این شبکه‌ها هم استفاده از بازیگران ذکر شده برای حضور در سریال‌های فارسی زبان و جلب نظر مخاطبان داخل ایران است.
این دسته از بازیگران هم به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته نخست به دلیل کمبود پیشنهادهای کاری در داخل کشور و برای کسب درآمد جذب این آثار سطح پایین شده و بسیاری از آنها هم پس از مدتی سرخورده و پشیمان به کشور بازگشتند.
اما دسته دوم آنهایی هستند که علاقه‌ای به موازین اخلاقی و خط قرمزهای حاکم بر سینمای ایران نداشته‌اند و برای تجربه فضای جدید در بازیگری به ترکیه مهاجرت کردند. جالب اینجاست که یکی از همین بازیگران زن در اولین گفتگوهای خود پس از خروج از ایران به موضوع فساد در سینمای ایران و پیشنهادهای غیراخلاقی پرداخته در حالی که خودش در آن سوی مرزها خط قرمزها را نادیده گرفت!
از سوی دیگر در داخل کشور نیز تعدادی از بازیگران زن را سراغ داریم که پس از کاهش پیشنهادهای بازیگری و به اصطلاح در حاشیه قرار گرفتن که البته بخشی از آن به برخی سیاست‌های غلط تهیه کنندگان بازمی‌گردد، هر از گاهی بحث فساد در سینمای ایران و به خصوص پشت صحنه آن را مطرح می کنند؛ بازیگرانی که مدت زمانی ولو کوتاه روی آنتن تلویزیون و پرده سینما بوده و حال، بیکاری آزارشان می دهد.
نکته جالب درباره این افراد این است که مخاطب به سختی می‌تواند چهره و آثارشان را به خاطر بیاورد و اغلب برای این موضوع دست به دامان سرچ گوگل می‌شود!
دو بازیگر زن سینما به تازگی در یکی از برنامه‌های اینترنتی که این روزها تعدادشان هم زیادتر از قبل شده، به موضوع فساد حاکم بر سینما پرداخته‌اند، جالب اینکه مباحث مطرح شده توسط آنها هیچگاه جدی نبوده و بیشتر شبیه اخبار زردی است که برخی رسانه‌های مجازی از آن ارتزاق می‌کنند. به همین خاطر هم مخاطب هوشمند، آن را چندان جدی نگرفته و به راحتی از کنارش عبور می‌کند چرا که بویی جز منفعت شخصی و تسویه حساب‌هایی از این جنس از آن به مشام نمی‌رسد.

image_pdfimage_print
دسته بندی: هنری برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد