پایگاه خبری فکر اقتصادی-پرده آخر نخستین مسابقه معاملات الگوریتمی  مراسم پایانی و تقدیر از برگزیدگان نخستین معاملات الگوریتمی با حضور دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، مجید قاسمی، مدیرعامل بانک پاسارگاد و یاسر فلاح، مدیر عامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس برگزار شد. به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در […]

پایگاه خبری فکر اقتصادی-پرده آخر نخستین مسابقه معاملات الگوریتمی

فلاح

 مراسم پایانی و تقدیر از برگزیدگان نخستین معاملات الگوریتمی با حضور دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، مجید قاسمی، مدیرعامل بانک پاسارگاد و یاسر فلاح، مدیر عامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در ابتدای این مراسم یاسر فلاح، مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس ضمن قدردانی از حاضرین در آیین پایانی نخستین رقابت معاملات الگوریتمی گفت: برگزاری این رویداد در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا سابقه نداشته و ایران پیشرو در برگزاری رقابت معاملات الگوریتمی بود.

مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس با تاکید بر اینکه برگزاری رقابت معاملات الگوریتمی در ذهن تاریخی بازار سرمایه باقی خواهد ماند، افزود: فصل جدید داد و ستد در بازار سرمایه آغاز شده و حرکت در مدار علم محصول این رویداد است.

یاسر فلاح  افزود: نخستین رقابت معاملات الگوریتمی با حمایت و ایده دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد و این  اقدام در آستانه ورود به ششمین دهه حیات بازار سرمایه، یک نقطه عطف است.

مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس ضمن قدردانی از مجموعه بازار سرمایه و نهاد های مالی همراه با این رویداد اثر گذار بورسی، گفت: برگزاری این رویداد به تقویت  پایه های علمی بازار سرمایه منتهی شد.

شور و هیجان در بازار سرمایه با معاملات الگوریتمی

مجید قاسمی، مدیرعامل بانک پاسارگاد در این مراسم گفت: مسابقات معاملات الگوریتمی شور و هیجان جوانی را وارد بازار سرمایه می کند و این امکان را فراهم می سازد تا جوانانی که به دلیل نداشتن بودجه کافی وارد این حوزه نشده اند از طریق دانش آی تی و تخصص دانشگاهی آمار و ریاضی به بازار سرمایه وارد شوند.

وی با اشاره به اینکه بانک پاسارگاد مسابقات کافه آی تی را به منظور شناسایی نخبگان این حوزه برگزار می کند، ابراز داشت: در این مسابقات که مربوط به استارتاپ ها است، جوانان زیر ۱۸ سال زیادی به موفقیت های بزرگ دست یافته اند.

مدیرعامل بانک پاسارگاد با تبریک به تمامی شرکت کنندگان، به سازمان بورس و اوراق بهادار به دلیل این ایده تبریک گفت و ادامه داد: شرایط اقتصادی موجب شده که گاهی ناامیدی به جامعه تزریق شود. اما چنین رویدادهایی موجب می شود تا بازار سرمایه همچنان شاداب بماند.

به گزارش سنا، بر اساس اعلام هیات داوری این رویداد، تیم های هرمس به سرپرستی محمد امین فلاح، الگوریتم برتر به سرپرستی محمود مرادی و تیم OVSCO به سرپرستی عمران حاجی زاده جایگاه اول تا سوم بخش سهام این رقابت را به خود اختصاص دادند.

همچنین تیم های هرمس، استلار و الگوریتم برتر به ترتیب در جایگاه اول تا سوم بخش اوراق این رقابت قرار گرفتند.

تیم تریدآپ به سرپرستی جابر فولادی، تیم رستاک به سرپرستی میثم رحیمی و تیم تدبیرگران فردا به سرپرستی سجاد کریمی نیز به ترتیب در جایگاه اول تا سوم بخش چالش حل مسئله ایستادند.

سامانه انرژی

 مراسم بهره برداری از سامانه جامع تسویه معاملات بورس های کالایی با حضور دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، حسین فهیمی، مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی و مدیران ارشد بازار سرمایه برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)ِ، در این مراسم سید علی حسینی، مدیرعامل بورس انرژی ایران عنوان کرد: بازار سرمایه خود برای کشور یک سرمایه با ارزش است و اکنون پس از نیم قرن فعالیت به بلوغ رسیده است. امیدوارم از ظرفیت این ثروت ملی به درستی استفاده شود.

وی ادامه داد: سامانه تسویه معاملات بورس های کالایی یک اقدام جمعی بود و با کمک ارکان بازار سرمایه و شرکت سپرده گذاری مرکزی به ثمر نشست.

حسینی ابراز امیدواری کرد این سامانه مسیر داد و ستد در بازار سرمایه را تسهیل کند و ادامه داد: حوزه آی تی به افزایش سرعت، شفافیت و دقت منتهی می شود و ابزاری برای نظارت و جلوگیری از تخلف، فساد و رانت است. شفافیت ساختاری بازار سرمایه همواره مزیت آن بوده و با توسعه فضای آی تی به این مزیت افزوده شده است.

مدیر عامل بورس انرژی در پایان با تاکید بر اینکه سازمان بورس در چند سال گذشته مسیرتازه ای را آغاز کرده، گفت: سکاندار سازمان بورس کشتی بازار سرمایه را به سمت شفافیت بیشتر هدایت کرده و اکنون جای پای این نهاد ملی در اقتصاد کشور برجسته تر شده است.

همچنین در این مراسم مدیر عامل سمات، استفاده از آخرین مدل به روز شده حساب در اختیار یا حساب وکالتی و افزایش قابلیت مدیریت وجوه نقد برای مشتریان را از دستاوردهای مهم سامانه جامع تسویه معاملات بورس های کالایی  در بخش انرژی دانست.

حسین فهیمی گفت : اجرای پروژه  با یک فاز صفر تحلیل و مطالعات طراحی  به مدت ۴ ماه از پاییز سال گذشته شروع و در ادامه، فرآیند تولید و پیاده سازی طی ۱۲ ماه انجام شد .

وی افزود:  مراحل تولید نرم افزار نیز  با بیش از ۱۲۰ هزار نفر ساعت کار کارشناسی و با برگزاری بیش از ۱۰۰ جلسه کاری در شرکت سپرده گذاری مرکزی با محوریت معاونت عملیات ، مدیریت فناوری اطلاعات و همچنین شرکت سمات سامانه به عنوان بازوی فناوری این شرکت و با همکاری تیم های نوآور و شرکت های دانش بنیان کشور انجام شده است .

به گفته فهیمی، طراحی ماژولار نرم افزاری و سخت افزاری و معماری سرویس گرای سامانه موجب انعطاف پذیری و توسعه پذیری بسیار بالای آن شده است ؛ به طوری که به آسانی می توان بخش های جدید مطابق با نیازهای روز  بازار را به آن اضافه کرد .به این ترتیب، این سامانه قابلیت پشتیبانی از حجم بالای معاملات و اتصال کاربران متعدد را به صورت همزمان دارد.

مدیر عامل سمات با بیان اینکه یکی از دستاوردهای مهم این سامانه استفاده از آخرین مدل به روز شده حساب در اختیار  یا حساب وکالتی و افزایش قابلیت مدیریت وجوه نقد برای مشتریان است و اولین بار به واسطه آن در بورس انرژی ایران قابل بهره برداری شد ، ادامه داد:   قبل تر استفاده از وجوه پیش پرداخت صرفا برای تایید یک سفارش انجام می شد و امکان عودت وجه تا پایان روز جاری وجود نداشت .

فهیمی اظهار داشت : تاخیر در محاسبه مبالغ تسویه واریز شده ، پراکندگی سامانه های مورد استفاده و ریسک عملیاتی بسیار بالای وضعیت قبلی از جمله مشکلات موجود در عملیات تسویه بود که با کمک این سامانه امکان تسویه معاملات بلافاصله پس از تایید ناظر بازار و همچنین پرداخت وجوه تسویه به صورت مستقیم در شبکه بانکی را خواهیم داشت .

وی یکی دیگر از مزایای توسعه نرم  افزار جدید را امکان رصد و کنترل تحویل کالا به خریدار و ارائه خدمات هرچه بهتر در حوزه پس از معاملات دانست و تاکید کرد: همچنین یکپارچه سازی فرایندها، ارائه داشبورد گزارش های مدیریتی بسیار پویا در سطوح مختلف، کاهش ریسک عملیاتی ، حذف فرآیندهای دستی، کنترل و تایید سیستمی و بهبود مدیریت ریسک اعتباری مشتریان از دیگر دستاوردهای این سامانه خواهد بود.

فهیمی در پایان خاطر نشان کرد: در خصوص ذینفعان بیرونی نیز با برگزاری جلسات متعدد با ایشان کانال های ارتباطی خوبی طراحی شده است . امکان برقراری ارتباط الکترونیکی با بانک های عامل از طریق درگاه بانکی سمات ( سپاس) از یکسو و ارکان دیگر بازار سرمایه از سوی دیگر ، شرکت های کارگزاری و نهادهای نظارتی از جمله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سامانه انبارها از طریق وب سرویس طراحی و در مرحله بهره برداری است .

 

محمدی

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به مشارکت و تبادل اطلاعات میان ارکان بازار گفت: یکی از مباحث مهم کشور بهبود محیط کسب و کار و ارتقای سهولت در انجام کارها است و تمامی فعالان حوزه بازار سرمایه نیز تلاش می کنند تا فرایند های این بازار را تسهیل کنند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم بهره برداری از سامانه جامع تسویه معاملات بورس های کالایی ضمن بیان مطلب فوق و با اشاره به اینکه شرکت سپرده گذاری مرکزی با ایحاد یک بستر نظامند توانسته همه معاملات بازار سرمایه را یکپارچه کند، گفت: این سامانه با کمک شرکت سپرده گذاری مرکزی، بورس انرژی ایران و شرکت مدیریت فن آوری راه اندازی شده و اقدامی شایسته تقدیر است.

دکتر محمدی با اشاره به مزیت های بازار سرمایه در مقایسه با سایر بازار ها عنوان کرد: مهمترین مزیت بازار سرمایه شفافیت است. طبیعتا کشف قیمتی که در تابلو صورت میگیرد با  قیمتی که دو فرد در دفترخانه سهام تعیین می کنند متفاوت است. بنابراین یکی از ویژگی های اصلی بازار سرمایه شفافیت و کشف قیمت منصفانه است.

عضو شورایعالی بورس ویژگی دیگر بازار سرمایه را برابری فرصت ها عنوان کرد و افزود: در بازار سرمایه منصفانه بودن معاملات و برابری فرصت ها برای همگان است و همه افراد می توانند از هر جای کشور و با هر میزانی از سرمایه در این بازار فعالیت کنند.

وی به نقش سمات در بازار سرمایه نیز اشاره کرد و افزود: ویژگی اختصاصی شرکت سپرده گذاری مرکزی نیز کاهش ریسک های معاملاتی است. در این زمینه شرکت سپرده گذاری مرکزی وظیفه کاهش ریسک نحوه ایفای تعهد را دارد. به طور مثال اگر طرفین معامله، ایفای تعهد نکنند ریسک عملیاتی بروز می کند که شرکت سپرده گذاری مرکزی به طور ویژه و با ابزار های متفاوتی این ریسک را مدیریت می کند و با راه اندازی این سامانه، فرآیند مدیریت ریسک عملیاتی تسهیل می شود.

دکتر محمدی با اشاره به مزیت های سامانه جامع تسویه معاملات بورس های کالایی گفت: با سامانه جامع تسویه معاملات بورس های کالایی بخش انرژی ریسک های عملیاتی نیز کاهش پیدا می کند که می تواند اعتماد و اطمینان خاطر پایداری را برای سرمایه گذاران شکل دهد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار عنوان کرد: خرید فروش یک محتوای انرژی در بورس به صورت مکانیکی و دستی ممکن است با خطای انسانی مواجه شود. همچنین ممکن است اتفاقاتی رخ دهد که خارج از سیستم بوده و قابلیت ردیابی نداشته باشد. اما زمانیکه این رویه الکتریکی می شود ریسک عملیاتی تا حد زیادی رفع می شود.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: سامانه جامع تسویه معاملات بورس های کالایی نیز ارتقای شفافیت را دنبال می کند و با توان و تخصص نیروی جوان کشور طراحی و عملیاتی شده است.

دکتر محمدی ضمن بیان اینکه  رهبر معظم انقلاب همواره به استفاده از ظرفیت های نیروی متخصص جوان کشور تاکید داشته اند و نیروی متخصص جوان تحصیلکرده مزیت بازار سرمایه است، گفت: امیدواریم هر اقدامی که به دست متخصصان جوان کشور عملیاتی می شود مستمر باشد.

image_pdfimage_print
دسته بندی: گزیده برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد