مدیرعامل تاپیکو خبرداد: بیش از ۷۰ درصد هزینه‌های مالی تاپیکو در یک سال گذشته کاهش یافته است

پایگاه خبری فکر اقتصادی-مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین(تاپیکو) از تسویه بخش زیادی از تسهیلات اخذ شده برای این هلدینگ در دوازده ماه منتهی به آذر 97 و کاهش 70 درصدی هزینه‌های مالی تاپیکو خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز پتروشیمی تامین(تاپیکو)، مهندس محمود مخدومی در نشست پایانی جمع‌بندی بودجه عملیاتی شش ماهه شرکت‌های عضو گروه تاپیکو که در سالن کنفرانس این شرکت برگزار شد، گفت: با برنامه‌ریزی انجام شده و حمایت شستا و نیز پیگیری معاونت مالی تاپیکو، در دوازده ماه منتهی به آذر 97 نزدیک به 700 میلیارد تومان از تسهیلات اخذ شده برای پیشبرد طرح‌ها و پروژه‌های این شرکت پرداخت شده و هزینه‌های مالی هلدینگ بیش از 70 درصد کاهش یافته است.
وی به افزایش سودآوری تاپیکو درسالجاری اشاره کرد و افزود: سود خالص گروه تاپیکو در بازه زمانی ابتدای 97 تاکنون افزایش چشمگیری داشته است که به زودی گزارش آن برای آگاهی سهامداران در سامانه کدال منتشر و اطلاع رسانی خواهد شد.
تاپیکو؛ ششمین شرکت فعال بازار سرمایه
مدیرعامل تاپیکو گفت: این شرکت با اعلام سازمان بورس اوراق بهادار کشور، ششمین شرکت در فهرست پنجاه شرکت فعال بازار سرمایه در سه ماهه نخست امسال رتبه بندی شده است. این درحالی است که در مدت مشابه سال قبل رتبه تاپیکو در این فهرست 22 بوده است.
وی با بیان اینکه این فهرست هر سال در بازه‌های زمانی 3 ماهه ارائه می‌شود، ادامه داد: شناسایی شرکت‌های فعال‌تر در بورس اوراق بهادار تهران بر پایه ترکیبی از قدرت نقدشوندگی سهام و میزان دادوستد آن در تالار معاملات یعنی تعداد و ارزش سهام دادوستد شده و نیز تناوب دادوستد سهام در تالار معاملات و نیز میانگین تعداد سهام منتشر شده و میانگین ارزش جاری سهام شرکت در دوره بررسی انجام می‌شود که نشان از وضعیت بسیار خوب تاپیکو در این حوزه دارد.
او تأکید کرد که برای حمایت از سهامداران خرد بازار سرمایه، به زودی صندوق بازارگردانی تاپیکو آغاز به کار خواهد کرد.
افزایش چشمگیر بازده سهام شرکتهای گروه تاپیکو
مخدومی در این نشست همچنین با تقدیر از عملکرد شرکتهای عضو گروه تاپیکو، گفت: بسیاری از شرکتهای زیرمجموعه هلدینگ تاپیکو با برنامه‌ریزی و بهره‌مندی از فضای کسب و کار کشور توانستند عملکرد خوبی در شش ماه نخست امسال داشته باشند. به گونه‌ای که تا پایان این دوره شرکت پتروشیمی فناوران 109 درصد، خراسان 106 درصد، کربن ایران 136 درصد و دوده صنعتی 96 درصد بازده سهام داشته است.
او ادامه داد: برخی از شرکتهای زیر مجموعه تاپیکو هم که به دلیل مشکلات متعدد در سال گذشته بدون سود بوده‌اند با سودآوری در سال 97 باعث بهبود سود تلفیقی در گروه شده‌اند که جای تقدیر دارد.
وی افزود: همچنین شرکت نفت ایرانول نیز موفق شد رکورد تولید، فروش، صادرات و سودآوری خود را از اول تاسیس این شرکت تاکنون بشکند و سهم خود در بازار روغن موتور را در کشور افزایش دهد.
وی با بیان اینکه شرکتهای سلولزی گروه هلدینگ تاپیکو نیز توانستند با برنامه‌ریزی عملیاتی از زیان‌دهی خارج شوند، افزود: به عنوان مثال در بین شرکتهای بورسی حاضر در صنعت سلولزی، شرکت صنایع کاغذ کاوه تا پایان دوره عملکرد شش ماهه 32 درصد بازده سهام داشته است که با لحاظ بازده منفی سال گذشته، حدود 200 درصد رشد داشته است.
افزایش بیش از 6 درصدی سهام شناور تاپیکو
مدیرعامل تاپیکو در ادامه به افزایش سهام آزاد شناور این هلدینگ به عنوان یکی از ملاک‌های ارزیابی شرکتها اشاره کرد و گفت: طبق الزامات شرکت بورس اوراق بهادار تهران، سهام آزاد شناور تاپیکو از 4.6 درصد در یکسال گذشته، به 10.25 درصد افزایش یافته است که با توجه به اینکه حداقل شناوری لازم سهام جهت پذیرش در بازار دوم بورس، میزان 10 درصد است، با افزایشی که انجام شد این شرط برای تاپیکو محقق شده است.
وی در همین زمینه به افزایش سهام شناور شرکت پتروشیمی خراسان نیز اشاره کرد و گفت: با افزایش سهام آزاد شناور این شرکت به 12.19 درصد و حائز شدن شرایط پذیرش در بازار بورس، شرکت پتروشیمی خراسان در این بازار پذیرش و نماد آن از بازار دوم فرابورس به بازار دوم بورس انتقال داده می‌شود.
برنامه‌ریزی برای عرضه شرکتها در بازار سرمایه
مخدومی همچنین به برنامه ریزی تاپیکو برای توسعه حضور شرکتهای تابعه به بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: در همین زمینه عرضه موفق 10 درصد از سهام شرکت پتروشیمی غدیر در بازار فرابورس انجام شد که با این اقدام بیش از 200 هزار نفر از سهامداران خرد در فرایند عرضه اولیه صاحب سهام شدند.
او همچنین از همکاری با هلدینگ خلیج فارس برای آماده سازی پتروشیمی نوری (برزویه) برای عرضه دربازار سرمایه خبر داد و گفت: هم اکنون شرایط پذیرش این شرکت در بازار دوم بورس ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه اولویت تاپیکو، شفافیت مالی و عملیاتی است، تصریح کرد: بر اساس اعلام سازمان بورس، آخرین رتبه شفافیت هلدینگ تاپیکو دربازه زمانی شش ماهه در جمع کل ناشران بورسی از 238 به 84 و در بین کلیه هلدینگ‌های حاضر در بازار سرمایه از 29 به 11 ارتقا یافته که نشان از شفافیت منحصر بفرد این شرکت سرمایه گذاری دارد.

پیگیری ویژه برای افزایش تخفیف خوراک پالایشگاه ستاره خلیج فارس
مخدومی پیگیری اخذ تخفیف خوراک تا 10 درصد برای پالایشگاه ستاره خلیج فارس وفق ماده 13 قانون رفع موانع تولید، آغاز بهره‌برداری از فاز سوم پالایشگاه با تولید روزانه 12 میلیون لیتر بنزین یورو 4 و سایر فرآورده‌های پالایشگاهی و پیگیری قرارگیری این پالایشگاه در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس و افزایش معافیت مالیاتی از 5 سال به 10 سال را از مهمترین برنامه‌های تاپیکو برای انجام در 100 روز آینده عنوان کرد.
سکه ۲۰۰ هزار تومان ارزان شد

پایگاه خبری فکر اقتصادی-عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: هفته گذشته قیمت هر قطعه سکه 200 هزار تومان و نرخ هر گرم طلای 18 عیار حدود 31 هزار تومان کاهش یافت که کاهشی چشمگیر تلقی می شود. محمد کشتی آرای روز یکشنبه اعلام کرد که قیمت هرگرم طلای 18 عیار در اوایل هفته گذشته با نرخ 348 تومان داد و ستد می شد در حالی که این قیمت در آخرین روز هفته گذشته به 316 هزار تومان رسید.
وی ارزیابی خود از وضعیت بازار طلا و سکه در هفته ای که گذشت را اینگونه تشریح کرد: هفته گذشته نوسان قیمت طلا در بازار جهانی حدود 2 تا 3 دلار بود اما نرخ ارز از جمله موضوعاتی بود که تاثیر شگرفی را بر بازار داخلی طلا و سکه گذاشت و منجر به نوسان شدید قیمت طلا و سکه در بازار شد.
کشتی آرای اظهارداشت: با ادامه ثبات نرخ ارز، روند معاملات طلا و سکه با همین قیمت ها در بازار ادامه خواهد داشت.
عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر تاثیر مراسم شب یلدا بر بازار طلا و سکه گفت: تاکنون مناسبت های مختلف هیچ تاثیری بر قیمت طلا و سکه نداشته است.
وی ثبات قیمت ها را در بازار عامل مثبتی خواند و اظهارامیدوار ی کرد که شاهد چنین اتفاقی در بازار باشیم.
نمایندگان بودجه ۹۸را باصندوق انتخابات سال آینده اشتباه نگیرند

پایگاه خبری فکر اقتصادی-رییس سابق اتاق ایران گفت: قرار نیست بودجه 98 نقش صندوق رای برای انتخابات مجلس سال آینده را بازی کند و لازم است سیاسیون و از جمله نمایندگان دست از مسابقه اتلاف منابع بر دارند. محسن جلال پور روز یکشنبه با اشاره به شرایط سخت اقتصادی در کشور، ابراز امیدواری کرد تا هم دولت و هم مجلس با درک صحیح از شرایط موجود اقتصاد کشور، بودجه سال 98 رابه گونه‌ای تدوین و تصویب بودجه کنند که کشور از این پیچ خطرناک اقتصادی به سلامت عبور کند.
رییس سابق اتاق ایران افزود: درچند دهه گذشته اقتصاد کشور بدترین ضربه‌ها را از دخالت های غیرکارشناسی برخی نمایندگان در بودجه‌های سالانه خورده است به طوری که بودجه بیشتر از آن‌که مجالی برای سیاستگذاری اقتصادی باشد، به عرصه‌ای برای گشاده دستی سیاستمداران و صندوق رای نمایندگان تبدیل شده است.
وی به سیاستمداران پوپولیستی و نقش آفرینی آنها در بودجه نویسی اشاره و خاطرنشان کرد: در سال های گذشته شاهد این بودیم برخی محبوبیت سیاسی خود را از جیب مردم هزینه کرده اند چرا که برای آنان هیچ جایی بهتر از بودجه های سالانه برای نقش بازی کردن برای توده های مردم وجود ندارد زیرا با آن می توانند محبوبیت بیشتری را برای خود کسب کنند.
جلالی پور تاکید کرد: این موضوع به اصلاح طلب و اصولگرا ختم نمی شود بلکه میل نامحدود به خرج کردن از منابع محدود کشور برای اخذ محبوبیت در مناطق مختلف کشور، نقطه مشترک بسیاری از نمایندگان و دیگر سیاسیون بوده است.
تحلیل‌گر مسائل اقتصادی یادآور شد: در سال‌هایی که درآمدهای نفتی بالا بود، متاسفانه استفاده از منابع و اعتبارات در رفتار نهادینه شده است اما در دوره تنگنای تحریم و محدود شدن درآمدهای نفتی همچنان شاهد این گونه رفتار از سوی آنها بوده ایم که شایسته است باتوجه به شرایط این روزهای اقتصاد کشور عادت آن دوران را کنار بگذارند.
رییس سابق اتاق ایران آثار همزمانی انتخابات آتی مجلس و تشدید مشکلات مالی دولت در سال جاری را نگران کننده خواند و تاکید کرد: قرار نیست بودجه 98 نقش صندوق رای برای انتخابات مجلس سال آینده را بازی کند و لازم است سیاسیون و از جمله نمایندگان دست از مسابقه اتلاف منابع بر دارند. این عزیزان باید بدانند که منابع درآمدی کشور به دلائل مختلف به شدت کاهش پیدا کرده است.
وی تصریح کرد: قطعا کشور برای گذار از شرایط سخت پیش رو نیاز به منابع مالی زیادی دارد و در صورتی که منابع موجود به درستی هزینه نشود، امیدی به گذر از وضع موجود نخواهیم داشت.
مشتریان عظیم خودرو مقابل وزارت صنعت تجمع کردند

پایگاه خبری فکر اقتصادی-

تعدادی از مشتریان شرکت «عظیم خودرو» و برخی دیگر از واردکنندگان روز یکشنبه در اعتراض به محقق نشدن وعده شرکت ها و تحویل ندادن خودروهای ثبت نامی، مقابل ساختمان اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت تجمع کردند.
جمعی بیش از 100 نفر از مشتریان و خریداران خودروی شرکت عظیم خودرو و برخی دیگر از شرکت های واردکننده و مونتاژ کننده خودرو امروز در برابر ساختمان اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت واقع در خیابان سمیه تجمع کردند و خواستار پاسخگویی به مشکلات خود شدند.
در روزهای گذشته شاهد تجمع اعتراضی مشتریان «نگین خودرو» و «رامک خودرو» در مقابل ساختمان این وزارتخانه بودیم؛ برخی از این مشتریان در گفت وگو با ایرنا گفتند که تعدادی از مشتریان امسال و برخی در 2 سال گذشته اقدام به پیش‌ خرید خودرو کرده و مبالغی را به عنوان پیش‌ پرداخت به این شرکت ها پرداخت کرده‌اند اما پس از گذشت موعد تحویل، این شرکت ها خلف وعده کرده و خودروی مشتریان را به بهانه‌ این که خودروها وارد شده اما دولت اجازه ترخیص ‌آنها را از گمرک نمی‌دهد، تحویل نداده‌ اند.
شنبه سوم آذرماه گذشته دادستان تهران از بازداشت مدیرعامل شرکت عظیم خودرو خبر داد و گفت: 17 پرونده پیش فروش خودرو در دادستانی تهران مفتوح است و از جمله آنها شرکت عظیم خودرو است.
«عباس جعفری دولت آبادی» در جمع خبرنگاران با اشاره به بازداشت 2 متهم در رابطه با این پرونده، گفته بود: این شرکت تنها 150 فقره مجوز پیش فروش خودرو داشته، اما نزدیک به چهار هزار پیش فروش انجام داده است. 700 میلیارد تومان شکات مطالبه دارند و حسب اعلام 200 میلیارد تومان اموال متهمان است.
به گزارش ایرنا، مشخص نشدن تکلیف خودروهای رسوب کرده در گمرک در حالی به سوژه این روزها و عامل اعتراض های خریداران از شرکت های واردکننده تبدیل شده که مسئولان خبر می دهند در صورت نبود مشکلات قضایی و گمرکی واردکنندگان، در سریعترین زمان خودروها به دست صاحبانشان خواهد رسید.
دیروز گمرک نامه «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری را منتشر کرد که سی ام آبان ماه خطاب به وزیران امور اقتصادی و دارایی و صنعت، معدن و تجارت درخصوص «تعیین تکلیف موضوع استمرار خسارت ناشی از دپوی خودروهای مربوط به برندهای مختلف در گمرکات کشور»، تصریح کرده بود: «نباید تحت تاثیر فضاسازی، موانع فعالان اقتصادی را برطرف نکنیم. اگر کسی تخلف کرده دستگاه قضایی برخورد می کند و نباید برای کسانی که در چارچوب قوانین و مقررات عمل کرده اند، مشکل ایجاد شود».
در این پیوند، «محمدرضا مودودی» سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران روز گذشته (شنبه) اظهارداشت: وزیر صنعت، معدن و تجارت پیگیر ترخیص خودروهای وارداتی در گمرک مانده در ستاد اقتصادی مقاومتی است و شاید این پرونده به جلسه سران سه قوه ارسال شود.
به گفته این مقام مسئول، برخی از واردکنندگان خودرو در قوه قضائیه پرونده دارند، اما برخی دیگر واردات قانونی داشته اند؛ بر این اساس کار در چرخه بوروکراسی اداری افتاده است.
وی یادآور شد: در مقطعی (حدود چند ماه پیش) به واردکنندگان فرصت داده شد تا نسبت به ترخیص خودروهای خود از گمرک پس از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی اقدام کنند، همان زمان شایعه شد که حقوق و تعرفه های گمرکی قرار است کاهش یابد.
«به این ترتیب، واردکنندگان با وسوسه کم شدن پرداختی ها، نسبت به ترخیص خودروها اقدام نکردند».

** لزوم تعیین تکلیف واردکنندگان در قوه قضاییه
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران خاطرنشان کرد: امروز نیاز است که ابتدا گمرک تعداد دقیق این خودروها را تعیین تکلیف کند؛ همچنین باید مشخص شود واردکنندگان مشکل قانونی و پرونده مفتوحه ای در بحث واردات در قوه قضاییه نداشته باشند.
وی توضیح داد: ممکن است واردکنندگان خودروهای خود را به صورت قانونی وارد کرده باشند، اما تخلفاتی نیز مرتکب شده باشند که باید مورد بررسی قرار گیرد.
مودودی به نامه معاون اول رئیس جمهوری به وزیران صنعت و اقتصاد در همین زمینه اشاره و تاکید کرد: اگر واردکنندگان از دید قوه قضاییه مشکل نداشته باشند و حق و حقوق ورودی این خودروها نیز پرداخت شده باشد، از دید وزارت صنعت نیز خودرو یک سرمایه ملی است که باید هر چه سریعتر در اختیار صاحبان آنها قرار داده شود.
این اعتراض ها در حالیست که سری نخست و دوم تحویل «فوتون ساوانا» یکی از خودروهای جدید مونتاژی گروه عظیم خودرو کمتر از یک ماه گذشته تحویل مشتریان شده بود و تحویل سومین سری از این خودرو با حضور «بابک وطنخواه» مدیرعامل صنایع تولیدی عظیم خودرو و «عقیل مصطفایی» معاون فروش این شرکت پانزدهم آذرماه گذشته انجام شد.
جشن خرید اینترنتی ایران، رویداد یلدای ۹۷ دیجی‌کالا

دیجی‌کالا امسال هم به سنت سال‌های گذشته بزرگترین رویداد خرید اینترنتی کشور را در آستانه‌ی یلدا و روز خرید اینترنتی ایرانیان از تاریخ 27 تا 30 آذر 97 برگزار می‌کند. در یلدای شگفت انگیز 97، برندها و محصولات باکیفیت ایرانی نقش ویژه‌ای دارند. این جشن با همکاری و همراهی بیش از 3 هزار فروشنده‌ و کسب وکار ایرانی برگزیده،‌ از مجموعه 15 هزار فروشنده‌ی پلتفرم مارکت‌پِلِیس دیجی‌کالا (Marketplace) برگزار می‌شود. در جشنواره‌ی یلدای شگفت‌انگیز امسال، 200 هزار نوع کالا (از مجموع 1 میلیون تنوع کالایی) با نشان ویژه‌ی یلدا عرضه می‌شوند.

دیجی‌کالا پشتیبان برندها و کسب‌وکارهای ایرانی در یلدای 97
یلدای شگفت‌انگیز 97 به تمامی یک جشن ایرانی و با هدف ارتقای فرهنگ خرید کالای ایرانی است. دیجی‌کالا در جشن خرید اینترنتی ایران همراه و پشتیبان 1500 برند باکیفیت ایرانی است.
کمیسیون فروش دیجی‌کالا برای محصولات باکیفیت ایرانی در این جشنواره صفر است. همچنین کارمزد دیجی‌کالا از فروشندگان محصولات ایرانی که عملکرد مطلوب دارند، صفر است. ضمنا دیجی‌کالا جایگاه‌های ویژه‌ای برای محصولات ایرانی در این جشنواره در نظر گرفته است و در تمامی صفحات دیجی‌کالا، محصولات ایرانی حضور دارند.

تجربه‌ی خوشایند خرید برای ایرانیان
دیجی‌کالا در راستای مهم‌ترین اصل خود، مشتری‌محوری، در حال بهبود و توسعه‌ی ابزارهای نظارتی و کنترل بیشتر بر عملکرد فروشندگان در پلتفرم مارکت‌پِلِیس است. بهبود و شفاف‌شدن عملکرد فروشندگان در هر شرایط اقتصادی و در بخش‌های مختلفی مانند نحوه‌ی قیمت‌گذاری، جلوگیری از تخفیف‌های کاذب، بهبود فرآیندهای ارسال و بازگشت سفارش‌ها، ایجاد ورودی‌های حساس در مرکز پردازش برای جلوگیری از ورود کالاهای غیراصل، متمایزکردن فروشنده‌های برگزیده با عملکرد مطلوب، رده‌بندی آن‌ها براساس نظر مشتریان و جلوگیری از فعالیت فروشندگان با عملکرد ضعیف، بخشی از این فعالیت‌هاست. همچنین حمایت بیشتر از

مشتریانی که به هر دلیل تجربه‌ی ناخوشایندی از خرید داشته‌اند هدفی است که در تمامی بخش‌ها دنبال می‌شود. بخش بزرگی از این ابزارها که با تکنیک‌های داده‌کاوی (Data Mining) و کمک بخش‌های پژوهشی
و دانشگاهی کشور توسعه پیدا کرده‌اند، هم‌اکنون اجرایی شده‌ است و دیجی‌کالا با آمادگی به استقبال یلدای شگفت انگیز 97 می‌رود.

دیجی‌کالا رکورد: گزارش خرید اینترنتی ایرانیان
دیجی‌کالا به زودی برای اولین بار گزارشی با عنوان «دیجی‌کالا رکورد» منتشر خواهد کرد. این گزارش بر مبنای واقعیاتی از رفتار خرید مصرف‌کنندگان در بستر آنلاین است و چکیده‌ای از سلایق ایرانیان در خرید کالاهای مختلف ارائه می‌دهد. همچنین این گزارش شامل اطلاعات و آماری از قبیل پرفروش‌ترین برندهای ایرانی در گروه‌های کالایی مختلف، زمان‌های اوج خرید و کالاهای پرفروش سال است.
ترویج فرهنگ خرید محصولات ایرانی، شفافیت بیشتر و حمایت و معرفی برندهای با کیفیت ایران به عموم مردم یکی از مهم‌ترین اهداف انتشار این گزارش است.

جام برترین‌های دیجی‌کالا مگ
چهارمین رقابت جام برترین‌های دیجی‌کالا مگ که از تاریخ 12 تا 19 آذر 1397 برگزار شد، بستری است برای انعکاس نگاه ایرانیان از محبوب‌ترین برندها و محصولاتی که در سال گذشته عرضه‌ شده‌اند.
این رقابت در 9 گروه شامل برترین برند ایرانی تولیدکننده لوازم خانگی، برترین برند ایرانی تولیدکننده کالاهای سوپرمارکتی و مواد غذایی، برترین برند ایرانی تولیدکننده پوشاک و اکسسوری، مقرون به صرفه‌ترین گوشی، بهترین گوشی پرچم‌دار، خلاقانه‌ترین نوآوری در کالاهای الکترونیک مصرفی، بهترین بازی ویدیویی سال، موفق‌ترین کمپانی حوزه‌ی فناوری دیجیتال و خواندنی‌ترین کتاب الکترونیک فارسی سال برگزار شد. در رویداد یلدای 97 دیجی‌کالا برندهای برگزیده معرفی و تقدیر شدند. همچنین 410 هزار رای در این نظرسنجی جمع‌آوری و به 9 نفر از شرکت‌کنندگان به قید قرعه جایزه‌ای اهدا شد.

روابط عمومی دیجی‌کالا
چین از اعمال تعرفه سنگین بر خودروهای آمریکا عقب نشینی کرد

پایگاه خبری فکر اقتصادی-چین در یک عقب نشینی آشکار در جنگ تجاری در مقابل آمریکا و برای کاستن از تنش ها میان دو کشور، از اعمال تعرفه های سنگین بر خودروهای آمریکایی خودداری کرد. دولت چین روز شنبه در بیانیه ای که وبسایت شورای دولتی منتشر کرده است، اعلام کرد تعرفه هایی که پیشتر برای خودروهای آمریکایی افزایش یافته بود برای سه ماه آینده بار دیگر به 15 درصد بر می گردد.
چین در جریان اوجگیری جنگ تجاری دو کشور در ماه جولای امسال و در اولین دور افزایش تعرفه ها اعلام کرد که تعرفه روی خودروهای وارداتی از آمریکا را از 15 درصد به 40 درصد افزایش می دهد.
در واکنش به کاهش تعرفه ها، شرکت خودروسازی تسلا آمریکا که بخش بزرگی از بازار چین را در اختیار گرفته فورا با انتشار بیانیه ای در پایگاه اینترنتی اش در چین اعلام کرد که کاهش تعرفه باعث می شود تا خودروهای فروشی این کشور با قیمت کمتری در اختیار خریداران قرار گیرد و برای برخی از مدل ها این کاهش قیمت تا بیش از 12 هزار دلار خواهد بود.
وقتی که تعرفه های چین بر روی خودروهای آمریکایی افزایش یافت برخی از آنها از جمله تسلا قیمت خودروهای فروشی در بازار چین را تا 20 درصد بالا بردند.
دولت چین در بیانیه خود آورده است برای بهبود شرایط و کاستن از تنش های تجاری میزان تعرفه بار دیگر مانند قبل تا 15 درصد خواهد بود و تعرفه مذکور از روز اول سال آینده میلادی اجرایی می شود.
این مثبت ترین گام چین در قبال آمریکا و در جریان مذاکرات تجاری دو کشور پس از آتش بس آنها در ماه جاری میلادی و بعد از آن است که پکن اعلام کرد برای اولین بار از ماه جولای به این طرف تا 2 میلیون تن دانه های روغنی از آمریکا از ابتدای سال آینده میلادی خریداری خواهد کرد.
در سال 2017 میلادی چین نزدیک به 254 هزار دستگاه خودرو از آمریکا وارد کرد که معادل حدود 22 درصد از کل خودروهای وارداتی چین از کشورهای دیگر محسوب می شود.
شن دینگلی از کارشناسان دانشگاه فودان در شهر شانگهای در شرق چین می گوید که با کاهش تعرفه ها بازار خودرو چین برای خودروسازان آمریکایی جذابتر نیز خواهد شد.
با این حال، ترامپ روز گذشته در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز اظهار داشت اگرچه چین تعرفه های خود بر خودروهای آمریکایی را از 40 درصد به 15 درصد کاهش داده است، اما این میزان هنوز غیرقابل پذیرش است.
وی در ادامه گفت برای آن که بتوان یک توافقنامه تجاری بین دو کشور حاصل کرد، ضرورت دارد که چین امتیازات بیشتری بدهد.
۱۵۲ واحد صنعتی در مناطق زلزله زده کرمانشاه فعال شد

پایگاه خبری فکر اقتصادی-رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه ، از فعال شدن 152 واحد صنعتی و تولیدی خسارت دیده در شهرستان های زلزله زده غرب استان خبر داد. محسن رستمی روز شنبه اظهار کرد: در جریان زلزله 7.3 ریشتری سال گذشته استان کرمانشاه ، به 186 واحد صنعتی که 123 واحد آن ها فعال بود، خسارت وارد شد.
وی ادامه داد: با حمایت دولت و تخصیص اعتباری در حدود چهار هزار میلیارد ریال، 152 واحد خسارت دیده توانستند فعالیت خود را از سر گرفته و تولیداتشان را آغاز کنند.
رستمی یادآوری کرد: 34 واحد صنعتی آسیب دیده نیز عملیات فعالسازی آن ها در دست اقدام است و به زودی آغاز به کار می کنند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه ، همچنین از وارد آمدن خسارت به پنج هزار و 644 واحد صنفی در جریان زلزله سال گذشته خبر داد.
وی گفت: از مجموع کل واحدهای صنفی خسارت دیده، چهار هزار و 567 واحد آن ها تعمیری بودند که همگی دوباره فعالیت خود را از سر گرفتند.
رستمی با بیان اینکه یک هزار و 77 واحد صنفی نیز نیاز به ساخت مجدد داشتند، افزود: عملیات بازسازی 694 واحد به اتمام رسیده و کار احداث بقیه واحدهای صنفی در مناطق زلزله زده در دست اقدام است.
زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان سال گذشته 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم به جا گذاشت.
این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 932 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی 103 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید
صنعت چاپ و بسته بندی؛ زخم خورده مشکلات و امیدوار به آینده

پایگاه خبری فکر اقتصادی-محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران این روزها میزبان فعالان صنعت چاپ، بسته بندی و ماشین آلات وابسته است؛ فعالانی که از محدودیت های خارجی و داخلی به تنگ آمده اند، اما با بهبود نسبی شرایط در روزهای گذشته بخصوص کاهش نرخ ارز، بارقه های امید در چهره شان موج می زند.

بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی چاپ، بسته بندی و ماشین آلات وابسته روز پنجشنبه (22 آذر) با حضور «عباس قبادی» معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت، معدن و تجارت در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز بکار کرد.
حضور 400 شرکت داخلی و 50 شرکت خارجی در فضایی افزون بر 40 هزار مترمربع در این نمایشگاه نشان می‌داد صنعت چاپ و بسته بندی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.
هرچند صنعت چاپ و بسته بندی نیز همچون سایر صنایع کشور این روزها از مشکلاتی رنج می برد که فعالان آن را با دشواری هایی مواجه کرده است، اما پویایی و امید به آینده در چهره تک تک شرکت کنندگان و غرفه داران مشهود است.
در ادامه درد و دل های برخی حاضران در این نمایشگاه را مرور می کنیم.

** مشکلات گمرکی و ثبت سفارش کالا
نائب رییس هیات مدیره یک شرکت تولیدکننده کارت ویزیت گفت: شرکت متبوعش با 2 شعبه در تهران و کرج برای بیش از 250 نفر به طور مستقیم اشتغالزایی کرده و به دنبال راه اندازی کارخانه تولید سلفون های حرارتی مات و براق برای نخستین بار در کشور است که با تحقق این مهم برای 150 نفر دیگر اشتغالزایی می شود.
«مهدی حاجیلو» اظهار داشت: با این وجود، خط تولید این شرکت به دلیل منقضی شدن ثبت سفارش های مواد اولیه ناشی از سخت گیری های وزارت صنعت با خطر تعطیلی مواجه شده است.
این فعال صنعت چاپ افزود: مشکل ترخیص اقلام وارداتی از گمرک که گاهی اوقات بیش از 2 ماه به طول می کشد، هزینه های انبارداری و دموراژ (کرایه معطلی کشتی) زیادی بر شرکت تحمیل کرده است.
وی بیان داشت: با اینکه ارز مورد نیاز واردات برخی مواد اولیه مورد نیاز این شرکت تامین شده، اما به دلیل مشکلات ارزی نتوانستیم صرافی برای حواله کردن ارز پیدا کنیم و فرصت یک ماهه ثبت سفارش کالا از دست رفت.
حاجیلو ادامه داد: این روزها وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه ورود اجناسی که افراد طی 2 سال گذشته با کارت بازرگانی خود وارد نکرده باشند را نمی دهد.
وی اضافه کرد: این در حالی است که سال های گذشته در برخی موارد اصلا نیازی به واردات نداشتیم، اما اکنون نیازمند واردات شده ایم و وزارت صنعت به دلیل یاد شده از ثبت سفارش آنها جلوگیری می کند.
این تولیدکننده گفت: امروز کاغذ مورد نیاز تولید را به قیمت روز خریداری می کنیم و مواد اولیه مورد نیاز به سختی تامین می شود.
وی یادآور شد: برای واردات یک سری کاغذهای مصرفی که در گروه دوم اولویت ارزی قرار دارد تاکنون 2 بار اقدام کردیم، اما هر بار به دلیل زمانبر شدن دریافت ارز از سامانه نیما تاریخ ثبت سفارش منقضی شد.
حاجیلو گفت: برای دریافت محموله سلفون مورد نیاز خطوط تولیدی، با اینکه ارز مورد نیاز به طرف کره ای حواله شد، اما پس از مدتی به دلیل تحریم ها ارز مورد نظر را به شرکت عودت دادند.

** رشد چند برابری قیمت مواد اولیه
این تولید کننده خاطرنشان ساخت: با بروز مشکلات ارزی، از آغاز امسال تاکنون قیمت انواع کاغذ تحریر 200 درصد، مرکب 150 درصد، مقوا «ایندربورد» (نوعی مقوا برای تولیدات بهداشتی، دارویی و جعبه های شیرینی) 250 درصد و سلفون های حرارتی 200 درصد رشد داشته است.
این فعال اقتصادی یادآور شد: این در حالی است که محصولات نهایی شرکت بطور متوسط بین 50 تا 150 درصد رشد قیمتی را تجربه کردند که به هیچ وجه متناسب با رشد قیمت مواد اولیه نیست.
وی افزود: الزام گمرک برای ارائه «سوئیفت» بانکی برای ترخیص کالا، موجب شده تا مزیت خرید اعتباری از خارجی ها را از دست بدهیم که به معنای افزایش هزینه های شرکت است.
به گزارش ایرنا، بانک ها برای نقل و انتقالات پولی از پیام های شبکه ای انتقال وجوه استفاده می کنند که به اصطلاح به آن سوئیفت گفته می شود.
به گفته حاجیلو، تنها 10 درصد مواد اولیه مورد نیاز تولید شرکت، داخلی و بقیه آنها وارداتی (از کشورهای آلمان، ترکیه، اندونزی، کره جنوبی و چین) است که ارزبری بالایی دارد؛ در این زمینه خواستار همکاری هرچه بیشتر وزارت صنعت و بانک مرکزی هستیم.

** تحریم ها و مشکلاتی که پایدار نمی ماند
همچنین «حسین یدالله پور» مدیرعامل یک شرکت قالب سازی گفت: تحریم ها و مشکلاتی که در بازار ایجاد شده، بخشی از جریان بازار و تولید است، اما معتقدم «این شرایط گذراست و پایدار نمی ماند.»
وی که پیش از بروز تحریم ها با آینده نگری نسبت به دپوی اقلام و مواد اولیه مورد نیاز شرکت دستکم برای یک سال و نیم آینده پیش بینی کرده بود، امیدوار است که به زودی شرایط مناسب تری را در تولید و اقتصاد کشور شاهد باشیم.
یدالله پور اظهار داشت: مشکل اصلی در شرایط کنونی این است که مجموعه فعالان اقتصادی و مسئولان، درک متقابلی از یکدیگر نداشتند و متاسفانه برخی از آب گل آلود ماهی می گیرند.
وی ادامه داد: احتکار مواد و کالاهای مورد نیاز از سوی دلالان فرصت طلب، بیش از هر چیز دیگری به تولیدکنندگان ضربه زد، اما با نزولی شدن نرخ ارز در روزهای گذشته پیش بینی می شود به زودی شاهد کاهش قیمت ها و متعادل شدن بازار باشیم.
این تولیدکننده بیان داشت: در ماه های گذشته بطور متوسط قیمت مواد اولیه مورد نیاز این شرکت بیش از سه برابر شده، اما افزایش قیمت محصولات نهایی بین 10 تا 20 درصد بوده و حجم سفارش کار نیز افت محسوسی داشته است.
وی یادآور شد: حدود 10 سال پیش و با آغاز دور نخست تحریم ها، آلمان، اتریش و سوئد که مواد اولیه در اختیار این شرکت می گذاشتند از ادامه همکاری سر باز زدند، همین موضوع سبب شد تا به سمت کره ای ها تمایل پیدا کنیم.
یدالله پور گفت: از آنجایی که با طرف های کره ای به پول ملی این کشور (وون) کار می کنیم، تاکنون مشکلی بابت تخصیص ارز و ثبت سفارش ها نداشته ایم.
این تولیدکننده با سابقه با بیان اینکه مشکلات همیشه بوده و هست، اما مهم این است که در برابر سختی ها عقب نشینی نکنیم، تاکید کرد: رها کردن تولید سبب می شود که مشکلات جامعه ده ها برابر شود.
وی توصیه کرد که تولیدکنندگان واقعی هیچ گاه به دنبال فعالیت های زودبازده که مخل بازار هستند نروند، زیرا از بین برنده تعادل در بازار هستند.
در بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی چاپ، بسته بندی و ماشین آلات وابسته بیش از 445 شرکت کننده داخلی و خارجی (شامل 400 شرکت داخلی و 45 شرکت خارجی) از کشورهای ایتالیا، سوئد، آلمان، فرانسه، چین، ترکیه و کره جنوبی حضور دارند.
این نمایشگاه تا 25 آذر ماه هر روز از ساعت 9 تا 17 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آماده بازدید علاقه مندان است
تولید پسته امسال از مرز ۱۸۰ هزار تن گذشت

پایگاه خبری فکر اقتصادی-مدیر کل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک وزارت جهادکشاورزی با تاکید بر اینکه کمبودی در تولید پسته مورد نیاز کشور نداریم، گفت: طبق گزارش های رسیده از استان ها، امسال نیز تولید پسته کشور به حدود 180 هزارتن رسیده است. «شکرالله حاجی وند» روز چهارشنبه درباره تولید پسته در سالجاری افزود: پیش بینی تولید پسته در سال 97 حدود 200 هزار تن در 424 هزار هکتار بود که آنچه تاکنون برداشت و جمع آوری شده 180 هزار تن است.
وی اظهار داشت: سال گذشته 287 هزار تن پسته در سطح 470 هزار هکتار تولید شد که از این میزان بیش از 130 هزارتن آن صادر و نزدیک 30 هزار تن نیز به مصرف داخلی رسیده است.
مدیر کل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک تصریح کرد: بنابراین 100 هزار تن پسته از سال گذشته در انبارها باقی مانده که به انضمام تولید امسال بیانگر آن است که امسال هم مانند سال گذشته هیچ کمبودی در تولید و عرضه این محصول وجود ندارد.
به گفته وی، طبق برآوردها مصرف داخلی پسته مورد نیاز کشور سالانه بین 25 تا 35 هزار تن است.
وی اضافه کرد: در سال 95 حدود 304 هزار تن پسته در سطح 457 هزار هکتار تولید شده بود که بخش عمده آن به مصرف صادرات رسید.
حاجی وند گفت: گزارش ها حاکی از آن است که برای تامین بازار داخلی محصول پسته شب یلدا و شب عید و صادرات هیچ کمبودی وجود ندارد و افزایش قیمت چشمگیر این محصول در بازار ناشی از حضور دلالان و نبود تعادل در شبکه توزیع و بازاررسانی است.
وی افزود: در دنیا سالیانه یک میلیون و 57 هزار تن پسته در سطح 640 هزار هکتار تولید می شود که از لحاظ سطح زیرکشت مقام اول و دوم را دارد زیرا در برخی سالها با آمریکا در رقابت تنگاتنگ است.
این مقام مسئول در معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه برای محصول پسته از باغ تا بارانداز هیچ مشکلی نداریم، گفت: امسال قیمت هر کیلوگرم پسته خریداری شده در باغ تا بارانداز بین 60 تا 100 هزارتومان بوده است اما بر این باوریم که نوسان نرخ ارز ارتباط چندانی به افزایش نرخ پسته ندارد تا حدی که باعث تلاطم قیمتی در بازار داخلی این محصول شود.
وی با اشاره به اینکه حفظ صادرات از برنامه های صادرکنندگان است، ادامه داد: معاونت امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی نیز حفظ تولید و تامین بازار داخلی را در اولویت برنامه های خود دارد تا جایی که مصرف کنندگان و تولید کنندگان متضرر نشوند.
حاجی وند تصریح کرد: به طور قطع برای عرضه پسته با قیمت مناسب در بازار داخلی باید مجاری که در تعیین قیمت پسته موثر هستند، مورد کنترل دستگاه های نظارتی قرار بگیرد تا مصرف کنندگان دچار مشکل نشوند.
مدیرکل دفتر میوه های سردسیری و خشک وزارت جهادکشاورزی اضافه کرد: اکنون تولید پسته با چالش گرمازدگی، سرمازدگی، تگرگ، کمبود آب، افزایش شوری خاک و آفت پسیل پسته مواجه است که برای کاهش این مشکلات، توسعه و اصلاح باغ ها را در دستور کار داریم تا با برنامه ریزی پیوند، تغییر ارقام، سرشاخه کاری ارقام کیفی (مقاوم به گرما، سرما، خشکی و شوری) در باغ های درجه سه و سنتی آنها را به باغ های جدید تبدیل کنیم.
حاجی وند افزود: ایجاد باغ مادری پسته برای 6 استان کشور از جمله فجر اصفهان، فارس، خراسان جنوبی، سمنان، قم و قزوین در دستور کار قرار دارد تا جایی که در سال 96 نزدیک 40 هزار هکتار توسعه و اصلاح باغ های پسته را داشته ایم.
وی ادامه داد: برای افزایش تولید این محصول، ارتقای مکانیزاسیون پسته، آموزش بهره برداران، اصلاح باغ ها، مدیریت خشکسالی، احداث 2 پایلوت برای سرمازدگی و گرمازدگی، تکنیک های استفاده از سایبان برای جلوگیری از خسارت تگرگ، تدوین 20 فرایند تحقیقاتی، ایجاد صندوق محصول پسته در اولویت برنامه های معاونت باغبانی قرار دارد.
وی اظهار داشت: امسال برنامه توسعه و اصلاح (حذف و جایگزینی) 26 هزار هکتار باغ پسته را در دستور کار داریم که عملیاتی خواهد شد.
در پی نوسان قیمت ارز، جهش قیمت برخی محصولات خشکبار از جمله پسته چشمگیر بوده تاجایی که اکنون هر کیلوگرم پسته در بازار داخلی بین 200 تا 300 هزار تومان بسته به نوع و کیفیت محصول عرضه می شود.
این در حالیست که در شهریورماه امسال محمدعلی طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی پیش بینی کرده بود که به دلیل گرمازدگی و سرمازدگی تولید پسته کشور امسال به کمتر از نصف یعنی حدود 60 هزار تن برسد.
در سال 96 حدود یک میلیارد و 300 میلیون دلار پسته به کشورهای هدف صادر شده بود.
راز از نفس افتادن قیمت دلار

پایگاه خبری فکر اقتصادی-چند ماه قبل بود که دلار موفق به فتح قله 19 هزار تومانی شد. این در حالی است که ارزش آن در روزهای اخیر تقریباً تا 50 درصد آن برهه کاهش یافته است. راز آن فراز چه بود و رمز این فرود چیست؟ حسین عبده‌ تبریزی درباره تغییرات نرخ ارز از منطقی نبودن نرخ‌های 17 و 18 هزار تومانی دلار صحبت کرد و گفت: این نرخ‌ها بسیار بالاتر از تقاضای بازار بودند و نمی‌توانستند باقی بمانند. در واقع، شرایط هیجانی آن روزها به‌گونه‌ای بود که نرخ‌ها overshoot کردند.
این استاد امور مالی در توضیح علت افزایش نرخ ارز و تورم، به نقدینگی و شرایط تحریم اشاره کرد و گفت: کشیده‌شدن ماشه تحریم و انتظارات به وجود آمده منجر به افزایش تقاضای سفته‌بازی برای ارز شد که به علت نبود تقاضا در نرخ‌های بسیار بالا، شاهد بازگشت نرخ‌های بازار به سطح‌های جاری هستیم.
وی اقدامات بانک مرکزی در این رابطه را نیز مؤثر دانست و اظهار کرد: بانک مرکزی با مداخلاتی که هر از چند ‌گاه در بازار دارد، توانسته تأثیر مطلوبی بر قیمت ارز بگذارد. به عنوان مثال، محدودیت سقف برداشت از دستگاه‌های خودپرداز (POS) و نیز قوانین جدید مربوط به چک‌های تضمین‌‌شده از جمله اقدامات مؤثر بانک مرکزی در این زمینه بوده‌اند.
عبده‌‎تبریزی با اشاره به تجربة شوک‌های ارزی پیشین، اظهار داشت: در نظام چندنرخی ارز، رانت‌‌ و فساد غیرقابل اجتناب می‌شود. معمولاً دولت‌ها در ایران پس از هر شوک ارزی، به دلیل وجود نظام چندنرخی، رانت بزرگی توزیع کرده‌اند. مثلاً در این تجربة اخیر، چون نقدینگی زیادی از سال 1392 تا 1396 خلق شد و این نقدینگی عظیم به‌تدریج قیمت ارز را تعدیل نکرد، تغییر قیمت ارز با شدت زیاد از پایان سال 1396 آغاز شد.
وی در این رابطه افزود: دولت دلار را در چهار هزار و 200 تومان تثبیت کرد و بلافاصله نظام چندنرخی جدیدی حاکم شد. عده‌ای که دسترسی داشتند، دلار ارزان‌قیمت گرفتند. در چنین مواقعی، شاهد خروج و فرار سرمایه از طرف همان عده که ارز ارزان گرفته‌اند هستیم. در شوک اخیر، به دلیل وجود بیشترین شکاف بین نرخ‌های ارز، این رانت خیلی بزرگ‌تر شد.
عبده‌تبریزی با تأکید بر اینکه تک‌نرخی‌شدن ارز، عامل اساسی در جلوگیری از ایجاد رانت و فساد است، افزود: در حال حاضر امکان تک‌نرخی کردن ارز وجود ندارد. زیرا در شرایط تحریم و در شرایطی که به جای پول، از طرف‌های تجاری خود مانند هند و چین، کالا دریافت می‌کنیم، ارزش ارز دریافتی از کشورهای مختلف متفاوت است. با این حال، عزم جدی برای کاهش شکاف بین نرخ‌ها می‌تواند به عنوان راه‌حلی در شرایط کنونی مد نظر قرار گیرد.
وی درباره پیش‌بینی نرخ ارز برای سال آینده اظهار کرد: نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی در این رابطه ارائه داد، اما به طور کلی و با فرض حفظ شرایط موجود و نیز فروکش‌کردن تقاضای سفته‌بازی که در کوتاه‌مدت به وجود آمده بود، به نظر می‌رسد بتوان نرخ دلار را در بازه قیمتی 12 تا 15 هزار تومان تا پایان سال 1398 در نوسان یافت.