واردات ۱۲۰ هزار تنی خوراک دام و طیور

پایگاه خبری فکر اقتصادی- مدیرکل خدمات بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی امور دام کشور از وارد شدن دو محموله کنجاله سویا و جو به میزان ۱۲۰ هزار تن از مبدأ هند و آلمان خبر داد و گفت: تا پایان امسال، حدود هشت کشتی دیگر نیز درخواست ورود داشته‌اند که میزان آن تا پایان سال به ۵۰۰ هزار تن خواهد رسید.

رضا کریمی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: هیچ مشکلی از نظر واردات و تامین خوراک دام و طیور وجود ندارد، چراکه تنها شرکت پشتیبانی امور دام از چند روز گذشته تا پایان امسال حدود بیش از ۶۰۰ هزار تن از این کالای اساسی را وارد خواهد کرد که این محموله‌ها به غیر از میزان واردات بخش خصوصی است.

وی افزود: طی هفته گذشته یک فروند کشتی پانامایی محموله ۶۵ هزار تنی جو را وارد کرد که تخلیه آن تا پایان امروز به طول می‌انجامد و بامداد امروز نیز یک محموله ۵۵ هزار تنی کنجاله سویا از هندوستان وارد شد که بعدازظهر امروز پس از دریافت تاییدیه‌های آزمایشگاهی و قرنطینه‌ای تخلیه آن آغاز می‌شود و تا حدود یک هفته ادامه خواهد داشت.

مدیرکل خدمات بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی امور دام کشور ادامه داد: تقریبا به طور میانگین دو کشتی در بندر امام خمینی پهلو می‌گیرند و بار خوراک دام و طیور عمدتا از کشورهای برزیل‌، آرژانتین، آلمان، اوکراین، روسیه، هند و … تامین می‌شود.

کریمی گفت: پس از واردات نهاده‌های تولید آن را بین تولیدکنندگان و تشکل‌های مرتبط با آن‌ها توزیع می‌کنیم تا نیاز آن‌ها تامین شود و مشکلی در این ارتباط نداشته باشند و تنها با وارداتی که تا پایان امسال خواهیم داشت، از هم اکنون تا سال آینده هم هیچ مشکلی از نظر واردات، تامین و ذخایر استراتژیک کشور وجود ندارد.
ترسیم آینده‌ای روشن برای تجدیدپذیرها در ایران

پایگاه خبری فکر اقتصادی- مدیرعامل سابق سازمان انرژی‌های نو ایران معتقد است: با توجه به تغییر رویکرد دولت در حوزه تجدیدپذیر، به نظر می‌رسد که این صنعت آینده روشنی را در ایران داشته باشد، اما برای رسیدن به این مساله باید اقداماتی صورت گیرد که در حال حاضر نیز دولت به آن‌ها توجه دارد.

یوسف آردمولی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اقداماتی که باید برای توسعه تجدیدپذیرها در ایران صورت گیرد، گفت: یکی از وظایفی که دولت باید در این حوزه انجام دهد، تشویق بخش خصوصی برای توسعه سرمایه‌گذاری در حوزه تجدیدپذیرهاست؛ به گونه‌ای که بخش خصوصی اشتیاق بیش‌تری برای حضور در حوزه تجدیدپذیرها داشته باشد.

مدیرعامل سابق سازمان انرژی‌های نو ایران، اضافه کرد: البته اخیراً سرمایه‌گذاری‌ها توسط بخش خصوصی در این بخش، با توسعه مواجه بوده است؛ به ویژه در بخش خورشیدی شاهد سیل سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی هستیم، اما باید به این موضوع نیز توجه کرد که جذب و حفظ بخش خصوصی نیازمند اقداماتی است.

وی، با تاکید بر این مساله که دولت ضمن پرداخت تسهیلات پول برق تولیدی بخش خصوصی را به موقع و به اندازه پرداخت کند، تصریح کرد: برای توسعه سرمایه‌گذاری خرید تضمینی، یک رکن قابل توجه و مهم است.

آردمولی با اشاره به اهمیت ظرفیت‌سنجی و ارزیابی و مکان‌یابی احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر گفت: یکی از وظایف اصلی دولت، ظرفیت‌سنجی در این حوزه است و باید شرایطی فراهم شود که بخش خصوصی بتواند به راحتی و در مکان مناسب سرمایه‌گذاری انجام دهد که البته در سازمان ساتبا این اقدام در حال انجام است.

به گفته مدیرعامل سابق سازمان انرژی‌های نو ایران، در حال حاضر انرژی تجدیدپذیرها در تمام دنیا توسعه یافته که با توجه به پتانسیل‌های عظیم ایران در این عرصه، انتظار می‌رود که گام‌های بلندتری برداشته شود که بی‌شک تأثیرات مفید آن عاید کشور خواهد شد.

وضعیت تجدیدپذیرها در ایران

به تازگی وزارت نیرو گزارشی را از وضعیت فعلی تجدیدپذیرها ارائه کرد که بر اساس آن، ظرفیت نصب شده انرژی‌های تجدیدپذیر از زمان استقرار دولت دوازدهم تا پایان آذرماه سال جاری با رشد ۹۶ درصدی به ۶۷۰ مگاوات رسیده است.

در ابتدای دولت تدبیر و امید، کل ظرفیت نصب شده کشور در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر، ۱۶۵ مگاوات بوده است که در پایان دولت یازدهم این رقم با تغییر رویکرد سرمایه‌گذاری از سوی بخش دولتی به سرمایه‌گذاری توسط بخش غیردولتی و ایجاد تعرفه‌های متنوع برای قراردادهای خرید تضمینی برق تجدیدپذیر به حدود ۳۴۱ مگاوات رسیده بود و از زمان استقرار دولت دوازدهم تا پایان آذرماه سال جاری، ظرفیت نصب شده انرژی‌های تجدیدپذیر با رشد ۹۶ درصدی به ۶۷۰ مگاوات رسیده است.

هم‌چنین در راستای تنوع بخشی اقتصادی در سبد انرژی با تاکید بر انرژی‌های تجدیدپذیر، ظرفیت نصب شده انرژی‌های برق‌آبی تاکنون از مرز ۱۲ هزار مگاوات گذشته است.
بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، ظرفیت نصب شده در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر تا پایان سال جاری به ۱۱۴۱ مگاوات خواهد رسید و در مجموع تا پایان دولت دوازدهم ۴۰۰۰ مگاوات به ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر اضافه خواهد شد.

تولید ۲۶۷۳ میلیون کیلووات ساعت برق از منابع تجدیدپذیر از تیرماه سال ۱۳۸۸ تا پایان آذرماه سال ۱۳۹۷، حدود دو میلیارد و ۶۷۳ میلیون کیلووات ساعت از منابع تجدیدپذیر انرژی تولید شده که این میزان تولید برق از محل انرژی‌های تجدیدپذیر توانسته از انتشار یک میلیون و ۸۴۴ هزار تن گاز گلخانه‌ای بکاهد. هم‌چنین این میزان تولید انرژی‌های نو باعث شده ۷۵۹ میلیون مترمکعب از مصرف سوخت‌های فسیلی در ایران که جزو عوامل اصلی آلایندگی هواست، کاسته شود. گفتنی است، این میزان تولید انرژی‌های نو باعث صرفه‌جویی ۵۸۸ میلیون لیتری مصرف آب در سال‌های اخیر شده است که سهم آذرماه به تنهایی حدود ۱۴ میلیون لیتر بوده است.

انرژی‌های تجدیدپذیر موجب اشتغال ۴۳ هزار و ۶۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در ایران شده و حجم سرمایه‌گذاری غیردولتی در این بخش به بیش از ۱۰۱ هزار میلیارد ریال رسیده است. بررسی اعداد و ارقام موجود در این بخش حکایت از آن دارد که ۴۲ درصد نیروگاه‌های تجدیدپذیر از نوع خورشیدی، ۴۱ درصد از نوع بادی، ۱۳ درصد از نوع برق‌آبی کوچک، دو درصد از نوع بازیافت حرارت و دو درصد نیز از نوع زیست توده است.
طلای جهانی خیال کاهش ندارد

پایگاه خبری فکر اقتصادی- قیمت طلا روز سه‌شنبه تحت تاثیر خوش‌بینی‌ها به نتیجه مثبت مذاکرات تجاری آمریکا و چین که افت ارزش دلار را به همراه داشته است، نزدیک به بالاترین حد خود در ۱۰ ماه گذشته ایستاد.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۱۳۲۳.۸۱ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز دوشنبه تا مرز ۱۳۲۷.۶۴ دلار صعود کرده بود که بالاترین قیمت از ۲۵ آوریل بود.

در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در آوریل ۰.۴ درصد افزایش یافت و به ۱۳۲۶.۸ دلار رسید.

دور جدید مذاکرات تجاری میان چین و آمریکا برای پایان بخشیدن به اختلافات تجاری میان دو کشور اواخر روز جاری در واشنگتن برگزار خواهد شد و به دنبال آن جلساتی در سطوح بالاتر در ادامه هفته برگزار می‌شود.

هلن لو، تحلیلگر شرکت “آرگونات سکیوریتیز” درباره روند بازار گفت: اگر پیشرفتی در مذاکرات حاصل شود تقاضا برای ارزهای بازار نوظهور را افزایش داده و دلار آمریکا را ضعیف خواهد کرد. وی در ادامه افزود: دلار جذابیت خود به عنوان دارایی مطمئن را از دست خواهد داد و این امر به نفع طلا خواهد بود.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، هفته گذشته اعلام کرد: ممکن است مهلت اول مارس برای رسیدن به توافق با چین را تمدید کرده و برای افزایش تعرفه‌ها روی واردات کالاهای چینی دست نگه دارد.

شاخص دلار آمریکا در برابر سبدی از شش ارز بزرگ اندکی کاهش یافته و در ۹۶.۸۸۱ واحد ایستاد. بازارهای مالی آمریکا روز دوشنبه به مناسبت روز رییس جمهور تعطیل بودند.

قیمت طلا از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون با امیدواری سرمایه گذاران به مصالحه تجاری آمریکا و چین و توقف روند افزایش نرخ‌های بهره آمریکا، حدود ۳.۳ درصد رشد کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، گزارش نشست ژانویه بانک مرکزی آمریکا روز چهارشنبه منتشر می‌شود و احتمالاً نشانه‌های بیشتری درباره روند افزایش نرخ‌های بهره در سال جاری فراهم خواهد کرد.

در این بین، ائتلافی متشکل از ۱۶ ایالت آمریکا به سرکردگی کالیفرنیا روز دوشنبه از دولت ترامپ بر سر تصمیم وی برای اعلام وضعیت اضطراری ملی به منظور کسب بودجه برای ساخت دیوار مرزی میان آمریکا و مکزیک شکایت کردند.

وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز پیش‌بینی کرد هر اونس طلا برای تحویل فوری ممکن است مقاومت در مرز ۱۳۳۱ دلار را بشکند و اگر موفق شود می‌تواند تا مقاومت در سطح ۱۳۴۳ دلار پیش‌روی کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری تا مرز ۱۴۷۱ دلار صعود کرد. کمبود عرضه این فلز که در تولید کاتالیزورهای کاهنده آلودگی خودرو به کار می‌رود، تقاضا برای آن را تقویت کرده است.

هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۴ درصد کاهش یافت و به ۱۵.۷۳ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۲ درصد افزایش یافت و به ۸۰۳.۵۰ دلار رسید، در حالی که اوایل معاملات تا سطح ۸۰۷.۵ دلار افزایش پیدا کرده بود.
اتاق بازرگانی آماده پیگیری خصوصی‌سازی آب و انرژی است

پایگاه خبری فکر اقتصادی- رییس اتاق بازرگانی ایران معتقد است بخش خصوصی امروز ظرفیت همکاری همه‌جانبه با وزارت نیرو را دارد و به منظور پیگیری قوانین موجود این بخش می‌تواند در خصوصی‌سازی انرژی و آب همکاری‌های لازم را انجام دهد.

به گزارش ایسنا، غلامحسین شافعی صبح امروز سه‌شنبه در نشست مشترک اتاق بازرگانی با وزیر نیرو، اظهار کرد: طبق بند «الف» تبصره یک قانون بهبود فضای کسب‌وکار اتاق بازرگانی در حوزه آب و کشاورزی، مسئولیت‌های جدیدی دارد و باید این وظایف را در یک برنامه سه ساله در حوزه راهبردی آب پیگیری کند.

به گفته وی، این دفتر که از چندی قبل کار خود را آغاز کرده، آماده است با همکاری وزارت نیرو یک کارگروه ویژه تشکیل داده و مسائل مربوط به این بخش را پیگیری کند.

رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان این‌که انرژی همواره یکی از اصلی‌ترین مسائل مدنظر اتاق بازرگانی بوده، توضیح داد: یکی از مشکلاتی که اقتصاد ایران با آن روبه‌روست عدم هدفمندی انرژی در اقتصاد کشور است و با توجه به این‌که موضوع تشکیل و راه‌اندازی بازار انرژی یکی از اولویت‌های مدنظر وزارت نیرو بوده، اتاق بازرگانی آماده است پیگیری‌های لازم در این زمینه را انجام دهد.

شافعی خاطر نشان کرد: اتاق بازرگانی آماده همکاری در بخش‌های مختلف با وزارت نیرو بوده و موضوعاتی مانند خصوصی‌سازی در خصوص آب و انرژی به عنوان یکی از اولویت‌های کشور ازسوی این اتاق دنبال شده و پیگیری می‌شود.
شرایط ثبت سفارش کالاهای گروه ۴ در مناطق آزاد اعلام شد

پایگاه خبری فکر اقتصادی- بخشنامه مصوبه کمیسیون اقتصاد دولت درباره ثبت سفارش کالاهای گروه ۴ در مناطق آزاد به صورت محدود و جزئیات آن از سوی معاون فنی و امور گمرکی به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شد.

به گزارش ایسنا، بر اساس این بخشنامه جهت حل مشکلات فعالان اقتصادی در مناطق آزاد مقرر شده است تا سقف ۱۴۰ میلیون دلار ثبت سفارش کالاهای اولویت ۴ در مناطق آزاد تا تاریخ ۳۱ فرودین ماه سال ۱۳۹۸ انجام شود.

برای ثبت سفارش در مناطق آزاد شروط دیگری نیز به شرح زیر آمده است:

۱. برای پیش فاکتورهای جدید مناطق آزاد چنانچه کالای وارده در گروه کالایی ۴ و در لیست مجاز اعلامی وزارت صمت باشد، صرفاً تا تاریخ ۳۱ فروردین ماه سال ۱۳۹۸، مجوز ثبت سفارش صادر شود.

۲. ثبت سفارش‌های موضوع بند فوق صرفاً در صورت وجود قبض انبار قبل از تاریخ ۱۵/‏۱۱/‏۹۷‬ می تواند به صورت بدون انتقال ارز انجام شود، مسئولیت کنترل تاریخ قبوض انبار بر عهده سازمان‌های مناطق آزاد خواهد بود.

۳. در مورد ثبت سفارش‌های بدون انتقال این مناطق آزاد که پیش از تاریخ ۱۵/‏۱۱/‏۹۷‬ صادر شده باشند و جزو کالاهای موضوع بند (۱) باشند امکان ویرایش فراهم شود.

۴. تا زمان استقرار گمرگ در مبادی ورودی مناطق آزاد، رفع تعهد ثبت سفارشات مناطق آزاد، از طریق تایید دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی انجام شود.

۵. لیست ردیف تعرفه های مربوط به اقلام موضوع بند ۱ فوق، توسط وزارت صمت تهیه و اعلام شود.

۶. مسئولیت کنترل سقف ارزش (تا سقف ۱۴۰ میلیون دلار) ثبت سفارش‌های موضوع بندهای (۱) و (۳) بر عهده دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی باشد.

به گزارش ایسنا، پیش از این طی ابلاغیه‌ای به گمرک ایران، صادرات کالاها از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مشروط به این شرط اساسی شد که محصول تولیدی صادر شده باید به صورت ۱۰۰ درصد از مواد اولیه داخلی تولید شده باشد.
فراهم شدن مقدمات پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا

پایگاه خبری فکر اقتصادی- وزیر نیرو اعلام کرد که با وجود شرایط تحریم و محدودیت‌هایی که علیه اقتصاد ایران به وجود آمده، مقدمات لازم برای پیوستن به اتحادیه اوراسیا فراهم شده است.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان صبح امروز (سه‌شنبه) در جلسه‌ای با فعالان بخش خصوصی و اتاق بازرگانی، اظهار کرد: با توجه به محدودیت‌ها و تحریم‌هایی که امروز علیه اقتصاد ایران شکل گرفته، برای دولت همکاری نزدیک و گسترده با بخش خصوصی اهمیت بسیاری دارد و در زمینه‌ی پیوستن به اتحادیه اوراسیا نیز اتاق بازرگانی نقش مهمی ایفا می‌کند.

وی با اشاره به لزوم تغییر در الگوی مصرف به عنوان یکی از نقاط ضعف اقتصاد ایران توضیح داد: تحریم‌ها با هدف ضربه زدن به اقتصاد ایران از نقاط ضعف پیگیری می‌شوند و از این‌رو تلاش برای اصلاح الگوی مصرف که در بیانیه اخیر مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید شده، اهمیت بسیاری دارد.

وزیر نیرو ادامه داد: در این زمینه بخش خصوصی به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین پایه‌های اقتصاد ایران نقشی مهم دارد و امیدواریم با در کنار هم قرار گرفتن ظرفیت‌های دولت و بخش خصوصی شرایط برای اصلاح الگوی مصرف فراهم شود.

برنامه‌ریزی جدی برای اصلاح تعرفه آب و برق

اردکانیان با بیان این‌که وزارت نیرو برنامه‌ای را با هدف مدیریت همزمان عرضه و تقاضا تعریف کرده و در اختیار مجلس شورای اسلامی و دولت قرار داده است، تصریح کرد: در این زمینه، مرکز امور اجتماعی آب و انرژی در وزارت نیرو، کار خود را آغاز کرده که امیدواریم با همکاری بخش غیردولتی اهداف آن پیگیری شود. هم‌چنین وزارت نیرو در زمینه‌ی اصلاح تعرفه آب و برق نیز برنامه‌ریزی‌های جدی داشته که امیدواریم در آینده نفع این موضوع از طریق سرمایه‌گذاری مجدد در این بخش خود را نشان دهد.

وی با بیان این‌که در شرایط تحریم افزایش سرمایه گذاری در طرح‌های زیرساختی اهمیت زیادی دارد، توضیح داد: یکی از این اولویت‌ها در حوزه مشارکت با کشورهای خارجی تعریف می‌شود که پیوستن به اتحادیه اوراسیا جزیی از این برنامه است.

وزیر نیرو اظهار کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته در خردادماه سال آینده، جلسه‌ای با محوریت ایران در این اتحادیه برگزار خواهد شد که امیدواریم نتیجه آن درنهایت به نفع هدف‌گذاری‌های کلان اقتصادی کشور باشد.
ایران صادرکننده بنزین و گازوئیل شد

پایگاه خبری فکر اقتصادی- معاون وزیر نفت از آغاز صادرات بنزین و نفت گاز (گازوئیل) خبر داد

معاون وزیر نفت از آغاز صادرات بنزین و نفت گاز (گازوئیل) خبر داد.

علیرضا صادق آبادی در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام خبر فوق افزود: در حال حاضر بنزین و گازوئیل را صادر و در بورس هم عرضه می‌کنیم.

وی درباره کشورهای مقصد توضیح داد: مقصد صادرات، کردستان عراق، عراق، افغانستان و برخی کشورهای حاشیه دریای خزر هستند. البته به کشورهای حاشیه دریای خزر بیش‌تر سوخت هوایی، نفت سفید و نفت گاز صادر می‌شود.

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی میزان صادرات را اعلام نکرد.

بر اساس این گزارش، صادق‌آبادی در آخرین نشست خبری خود از خودکفایی ایران در تولید بنزین و قطع واردات این فرآورده نفتی از مهرماه خبر داده بود.
فعلا خودرو نخرید

پایگاه خبری فکر اقتصادی- یک کارشناس صنعت خودرو گفت: افزایش اخیر قیمت خودرو در بازار غیرواقعی بوده و این مساله تنها جوسازی دلالان است و صراحتاً باید اعلام کنم که در این شرایط به نفع و صلاح مردم نیست که اقدام به خرید خودرو کنند، چرا که قیمت‌ها به این شکل باقی نخواهد ماند.

حسن کریمی سنجری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به افزایش قیمت خودرو طی چند روز اخیر در بازار، اظهار کرد: در حال حاضر خودروسازان باید خودروهایی که در گذشته پیش‌فروش کرده‌اند را به مشتریان‌شان تحویل دهند و با توجه به این‌که عمده این مشتریان را دلالان تشکیل داده‌اند، جوسازی‌هایی در بازار خودرو به وجود آمده که موجب گرانی قیمت خودرو شده است.

وی ادامه داد: دلالان علاقه‌مند هستند که در این شرایط قیمت خودرو را افزایش دهند، چرا که بیشتر افرادی که در گذشته خودرو پیش‌خرید کرده‌اند دلالان هستند و بنده بارها این موضوع را گوشزد کرده‌ام که تا زمانی که فروش خودرو به این صورت باشد که به قیمت‌های حاشیه بازار توجه نشود و قیمت خودرو در کارخانه پایین‌تر از بازار باشد، قطعاً چنین مشکلاتی به وجود خواهد آمد و در این شرایط عرصه برای جولان دلالان باز خواهد شد.

این کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: پس از این‌که دلالان خودروهای خود را از شرکتهای سازنده دریافت کردند و توانستند این خودروها را در بازار به فروش برسانند، قطعاً بازار خودرو آرامش پیدا خواهد کرد و قیمت‌ها منطقی‌تر خواهد شد. باید به این موضوع نیز اشاره کرد که در این شرایط تولیدکننده سودی نخواهد برد، چرا که تولیدکننده باید براساس قیمت مصوب خودروی خود را تحویل خریداران دهد.

کریمی سنجری با تاکید بر این مساله که در این شرایط تنها دلالان سود کلانی خواهند برد، اظهار کرد: پیشنهاد من این است که در این شرایط مردم به هیچ عنوان اقدام به خرید خودرو نکنند و منتظر ثبات قیمت‌ها و ایجاد شرایط مناسب در بازار خودرو شوند.

به گزارش ایسنا، در یکی دو روز اخیر قیمت‌ها در بازار خودرو با افزایش بی‌ضابطه‌ای همراه بوده است.
خط و نشان وزارت راه برای پروازهای چارتری

پایگاه خبری فکر اقتصادی- پس از حرف و حدیث های فراوان پیش آمده پیرامون ممنوعیت فروش بلیت پروازهای چارتری، وزیر راه و شهرسازی به صراحت اعلام کرد که اگر باوجود تذکر ارائه شده به برخی ایرلاین ها برای قطع فروش بلیت چارتری، این روند ادامه یابد، مجوز پرواز در آن مسیر برای ایرلاین مربوطه لغو خواهد شد.

به گزارش ایسنا، در حالی که محمد اسلامی-وزیر راه و شهرسازی- چندی پیش در خصوص ممنوعیت فروش بلیت هواپیما به صورت چارتری به صراحت اعلام کرد که فروش بلیت پروازهای برنامه‌ای به صورت چارتری تخلف تلقی می‌شود و سازمان هواپیمایی کشوری موظف است تا با متخلفان برخورد کند اما در همان زمان این سازمان اعلام کرد که نمی‌توان شبکه چارتری را به صورت کامل قطع کرد.

علی عابدزاده-رییس سازمان هواپیمایی کشوری- اعلام کرد که نمی‌توان شبکه چارتری را به صورت کامل قطع کرد، چراکه در حال حاضر ۲۰ درصد پروازها چارتری هستند اما مسیرهای کیش و قشم را از پروازهای چارتری جدا خواهند شد. موضوعی که در تشریح آن تاکید شد بلیت‌های ارائه شده باید مشمول شرایط ابطال و تغییر باشد و بلیت‌های غیر قابل استرداد و یا غیر قابل کنسل به جز در نقاط تعریف شده نظیر کیش، قشم و مناطق نفتی که آن هم باید در قالب بسته سفر ارائه شود و بلیت هواپیما یکی از موارد آن است تخلف است و با آن برخورد می‌شود.

اتمام حجت وزیر راه

حال وزیر راه و شهرسازی در آخرین اظهارات خود اعلام کرده است که به شش ایرلاین برای قطع فروش بلیت چارتری تذکر داده شده و اگر تخلف ادامه پیدا کند مجوز پرواز در آن مسیر لغو خواهد شد.

وی تاکید کرده است که نباید شرکت‌های هواپیمایی برای تأمین نقدینگی خود دست به چارتر پروازها بزنند و برای منابع مورد نیاز بلیت‌های خود را به شرکت‌ها و آژانس‌های مسافری عرضه کنند که این مسئله موجب شود آنها نیز با قیمت دلخواه خود اقدام به تعیین قیمت بلیت هواپیما کنند، چراکه فروش بلیت چارتری ضوابطی دارد که باید در چارچوب آن ضوابط بلیت به فروش برسد و اگر ضوابط رعایت نشود اجازه فروش بلیت چارتر صادر خواهد شد.

نحوه برخورد با متخلفان

به دو طریق با تخلفات صورت گرفته در این زمینه برخورد خواهد شد، ابتدا اینکه نظارت لازم توسط بازرسان دفتر نظارت سازمان هواپیمایی کشوری انجام و در صورت برخورد مطابق مقررات عمل خواهد شد و علاوه بر این مردم می‌توانند گزارش‌های خود را پس از پیگیری و عدم نتیجه گیری از شرکت‌های هواپیمایی به سایت سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کنند. همچنین با شرکت‌های هواپیمایی که در نحوه توزیع بلیت هواپیما نظارت کامل را انجام ندهند و نیز بر رفتار واسطه‌هایی که هویت شرکت‌ها را زیر سوال ببرند، نظارت نکنند مطابق مقررات برخورد خواهد شد.

ماجرای ممنوعیت فروش بلیت‌های چارتری

در حالی که وزیر راه و شهرسازی از ممنوعیت فروش بلیت هواپیما به صورت چارتری خبر داده بود، اما رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد که نمی‌توان شبکه چارتری را به صورت کامل قطع کرد. اسلامی در این خصوص به صراحت اعلام کرد که فروش بلیت پروازهای برنامه‌ای به صورت چارتری تخلف تلقی می‌شود و سازمان هواپیمایی کشوری موظف است تا با متخلفان برخورد کند. مسأله‌ای که بلافاصله با واکنش سازمان هواپیمایی کشوری روبرو و اعلام شد که بخشنامه الزام شرکت‌های هواپیمایی به فروش بلیت هواپیما به صورت سیستمی از اول بهمن ماه ابلاغ شده است و شرکت‌های هواپیمایی، مجاز به فروش بلیت چارتری بدون لحاظ بسته سفر نیستند و ارائه بلیت هواپیما باید مشمول ابطال و تغییر باشد.

هرچند در آخرین اظهارات، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرده است که نمی‌توانیم شبکه چارتری را به صورت کامل قطع کنیم، چراکه در حال حاضر ۲۰ درصد پروازها چارتری هستند اما مسیرهای کیش و قشم را از پروازهای چارتری جدا خواهند شد. در نهایت اما وزیر راه و شهرسازی در آخرین اظهاراتش اعلام کرده است که نگفته‌ایم تمام پروازهای چارتری قطع شود بلکه تمام پروازهای چارتری باید در قالب بسته سفر به مردم عرضه شوند.
صادرات مرغ ممنوع می‌شود

پایگاه خبری فکر اقتصادی- بر اساس اعلام گمرک ایران، صادرات گوشت مرغ از ابتدای اسفند ماه تا پایان ماه مبارک رمضان ممنوع شد.

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام گمرک ایران، طبق نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت به رئیس کل گمرک، ممنوعیت صادرات گوشت مرغ از ابتدای اسفند ماه عملیاتی خواهد شد.

رضا رحمانی طی نامه‌ای به مهدی میر اشرفی اعلام کرده که “با استناد به تصمیمات نهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی ابلاغی طی نامه رئیس جمهور و بر اساس تصمیمات بیست و دومین جلسه کارگروه تنظیم بازار کشور به دلیل اینکه قیمت گوشت مرغ در بازار داخلی به شدت افزایش پیدا کرده است؛ بنابراین به منظور مدیریت عرضه و تقاضا در بازار داخل صادرات گوشت مرغ از ابتدای اسفند تا پایان ماه مبارک رمضان ممنوع اعلام می‌شود”.

به گزارش ایسنا، در همین باره یک عضو ستاد تنظیم بازار هم از وارد شدن نخستین محموله ۳۰ هزار تنی گوشت مرغ منجمد در هفته آینده خبر داده و گفته که این واردات با مصوبه ستاد تنظیم بازار صورت گرفته و مقرر شده تا هفته آینده با هدف تنظیم بازار شب عید با نرخ مصوب عرضه شود.

گفتنی است؛ آخرین واردات گوشت مرغ سال ۱۳۹۱ انجام شده بود و طی شش سال گذشته نه تنها واردات گوشت مرغ ممنوع شد، بلکه ایران به صادرکننده این محصول پروتئینی تبدیل شده بود اما مجدداً افزایش قیمت‌ها کار را به جایی رساند تا مسئولان برای تنظیم بازار گوشت مرغ به نفع مردم نسبت به واردات این محصول اقدام کنند.