پایگاه خبری فکر اقتصادی-یک تولید کننده دستگاه های الکترونیکی موبایلی تاشو با قیمت ۲۷۰۰ دلار در چین عرضه کرده است. این دستگاه دو نمایشگر «فول اچ دی» دارد.

پایگاه خبری فکر اقتصادی-معاون وزیر ارتباطات از عدم حضور نمایندگان مجلس در کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ انتقاد کرد.

شرکت پخش ویدیوی آنلاین نت‌فلیکس این روزها دوران پر رونقی را سپری می‌کند. بسیاری معتقدند این شرکت خوب فهمیده است که «مشترکین» یا « Subscribers» تا چه اندازه برایش با ارزش هستند و مهم‌تر از آن، نگه داشتن و اضافه شدن  این مشترکین است که برگ برنده این شبکه محسوب می‌شود.

مفهوم موفقیت برای نت فلیکس، به تعداد چشم‌هایی نیست که به برنامه‌های این شبکه نگاه می‌کنند بلکه استراتژی‌های جذب مشترکین بیشتر است که آن را از دیگر رقبا ممتازتر می‌کند.

  پیش‌بینی می‌شود که این شرکت سرمایه ۸ میلیارد دلاری را به عنوان رقم مخارج امسال خود معرفی کند اما طبق عقیده یک تحلیل‌گر رسانه‌ای به نام مایکل موریس، نت فلیکس امسال حدود ۱۲ میلیارد دلار خرج خواهد کرد. شاید برای بسیاری این ارقام بیش از اندازه زیاد به نظر برسد اما باید توجه داشت که این شرکت برای برنامه‌های با کیفیت سرمایه گذاری می‌کند که بالطبع هزینه‌های گران‌تری دارند و به همین دلیل است که نت‌فلیکس بی رقیب است.

مزیت بزرگ نت فلیکس نسبت به دیگر رقبا این است که این شبکه تا زمانی که تعداد مشترکین بالا می‌رود، نیازی به اعلام آمار سود خود ندارد. این شرکت تنها زمانی ضرر می‌کند که تعداد مشترکین برای یک برنامه، به اندازه مد نظر این شبکه نرسد و یا زمانیکه نتواند درست حدس بزند که مشترکینش به چه برنامه‌هایی بیشتر علاقه دارند. این اتفاقی است که برای این شرکت در سه ماه گذشته رخ داد و سهام این شبکه را به میزان ۱۴ درصد کاهش داد.

اما نت‌فلیکس بیدی نیست که با این بادها بلرزد. این شبکه طی سال‌های گذشته با مشکلات مشابه، زیاد دست و پنجه نرم کرده است و بازهم  در مسیر رشد و ترقی قرار گرفته است. با ارزش‌ترین مزیت نت فلیکس این است که بیشتر از هر شبکه دیگری می‌داند کاربران چه می‌خواهند  و چه هنگام، بهترین زمان برای عرضه آن است.

برای ورود به دنیای شرکت‌های برتر تکنولوژی، نیازی نیست لزوما تخصصی فنی و تکنیکال داشته باشید، اما افرادی که قابلیت‌های فنی خود را گسترش داده‌اند، می‌توانند از موقعیت‌های شغلی بسیار خوبی بهره مند شوند. طبق آخرین گزارش منتشر شده توسط  Glassdoor، این شرکت رکورد پردرآمدترین موقعیت شغلی در دنیای تکنولوژی و فناوری را بر اساس میانگین حقوق، شکسته است. این شرکت به جهت دهی سیستماتیک کارمندان خود در سیلیکون ولی و حتی فراتر از آن، معروف است به گونه‌ای که کارمندان این شرکت غالبا قادر هستند شغل خود را بر اساس میزان و نوع علاقه خود انتخاب و دنبال کنند.

  1. جایگاه شغلی برتر  را در ادامه بخوانید:

۱۰- مهندس امنیت اطلاعات-۱۳۱.۳۰۰ دلار

محدوده کاری یک مهندس امنیت اطلاعات، حفاظت از اطلاعات و داده‌های یک شرکت در مقابل هکرها و اقدامات جاسوسی است. این شغل می‌تواند از راه‌اندازی شیوه‌های رمز نگاری شده قدرتمند تا پیدا کردن و پر کردن گپ‌های امنیتی در زیر ساخت‌های شرکت، متغیر باشد.

 

۹- مهندس توسعه نرم افزار و عملیات فناوری اطلاعات-۱۳۷.۴۰۰ دلار

یک مهندس توسعه نرم افزار و عملیات فناوری اطلاعات که اختصارا به آن DevOps Engineer گفته می‌شود، در زمینه ارائه کدهای مختلف در کمترین زمان تخصص دارد.

 

۸- آرشیتکت ارشد شرکت- ۱۴۴.۴۰۰

یک آرشیتکت ارشد یا enterprise architect  ، طرح‌ها و برنامه‌های شرکت و و سیستم کاری کارمندان را پایه ریزی کرده و سِرورها، نرم افزارها و دیگر دارایی‌های آی‌تی شرکت را مدیریت می‌کند. به عبارت دیگر، یک آرشیتکت شرکت، استراتژی کلی شرکت را پایه ریزی می‌کند.

 

۷- مدیر فنی برنامه- ۱۴۵.۰۰۰ دلار

یک مدیر فنی برنامه یا technical program manager تلاش می‌کند تا پروژه‌های مختلف شرکت، آزمایش کُدها، ارتقا سطح کیفی محصولات و در کل پروسه توسعه شرکت، با موفقیت انجام شود.

 

۶– آرشیتکت نرم افزار- ۱۴۵.۴۰۰ دلار

یک آرشیتکت نرم افزار (software architect)، مسئول تنظیم برنامه‌ای کلی یا یک شیوه و استراتژی، برای طراحی و ساخت نرم افزارهای اصلی است. برای گرفتن شغل‌های مرتبط با این سِمت، باید در زمینه فنی و تکنیکال تخصص داشته باشید زیرا این شمایید که برای دیگر افراد تیم برنامه نویسان، هدف تعیین می‌کنید.

 

۵- مهندس برنامه ها – ۱۴۹.۰۰۰ دلار

یک مهندس و آرشیتکت برنامه (applications architect) شخصی است که استراتژی برنامه‌ها یا به عبارتی اپلیکیشن‌های مرتبط حیطه کاری شرکت را انتخاب می‌کند. مثلا چه زمانی باید از ابزار‌های موجود استفاده کرد و یا چه زمانی باید یک اپلیکیشن جدید ساخت. این افراد حتی گاهی پروتوتایپ‌های انحصاری خود را نیز توسعه می‌دهند.

 

۴- آرشیتکت زیرساخت- ۱۵۳.۰۰۰ دلار

منهدس زیرساخت، مسئول سیستم‌های زیر ساختی حوزه آی‌تی در یک شرکت است که شامل مواردی از جمله سِرورها، مراکز دیتا سنتر و پلت فرم‌ سیستم‌های پردازش ابری است.

 

۳- مدیر توسعه نرم افزار- ۱۵۳.۳۰۰دلار

یک مدیر توسعه نرم افزار، تیم مسئول برای توسعه و آزمایش سیستم‌های به خصوص یا برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های یک شرکت را رهبری و مدیریت می‌کند.

 

۲- مهندس انبار داده‌ها- ۱۵۴.۸۰۰ دلار

وظیفه یک آرشیتکت انبار داده، مدیریت شیوه‌های ذخیره سازی انبوه داده‌های یک شرکت و آماده‌سازی آنها برای تجزیه و تحلیل است.

 

۱- مدیر مهندسی نرم افزار-۱۶۵.۵۰۰ دلارپ

مدیریت تیم‌های توسعه، تحقیق و آزمایش نرم افزاری یک شرکت، بر عهده مدیر مهندسی نرم افزار آن شرکت است. این سِمت، یکی از حیاتی‌ترین بخش‌ها در ایجاد یک شرکت و مدیریت بخش نرم افزاری آن محسوب می‌شود.

چه اتفاقی افتاده است؟

این سوالی است که بسیاری از سهاداران فیس‌بوک – و من – طی دو روز گذشته می پرسیم. روز چهارشنبه گذشته شرکت نتایج ناامید کننده فصل دوم مالی خودش را منتشر کرد که شامل میزان درآمد، رشد کاربران و سود آن بود. مدیران فیس‌بوک همچنین هشدار داده‌اند که در سال‌های آینده رشد درآمد فیس‌بوک کندتر هم خواهد شد و در مقابل افزایش هزینه‌ها به طور قابل ملاحظه باعث کاهش حاشیه سود شرکت می‌شود. تقریبا می‌شود گفت هر حرفی که از دهان مدیران فیس‌بوک روز چهارشنبه بیرون آمد حاکی از نگرانی بود. واکنش به این حرف‌ها وحشتناک بود. فیس‌بوک روز پنج شنبه حدود ۱۲۴ میلیارد دلار از ارزشش را در بازار سهام از دست داد که گفته می‌شود بیشتر میزان افت ارزش روزانه برای یک شرکت در آمریکاست. ( اگر بخواهیم واقع‌گرا باشیم باید بگوییم فیس‌بوک هنوز بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار ارزش دارد یعنی به جایگاهی که در آغاز ماه می ۲۰۱۸ بازگشته است)

جدول : فیس‌بوک حالا نخستین شرکتی است که بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار در یک روز از دست داده است. 

حالا سوال این است که چه اتفاقی افتاد و چقدر فیس بوک، سهامدارانش و بقیه صنعت فناوری باید درباره شرکتی که مثال موفق صنعت تکنولوژی در دهه گذشته بود، نگران باشند؟ در اینجا چهار توضیح ممکن برای آنچه اتفاق افتاده است، و میزان ناگوار بودن آن برای فیس‌بوک و آینده آن ذکر شده است:

۱- ضعف در ارتباط 

این ایده که توسط Jonathan Ferro همکار من در بلومبرگ بیان شده حاکی از این است که این اتفاق حاصل ناکامی در نشان دادن علائم هشدار دهنده به سرمایه گذاران فیس بوک بود. اوایل امسال خود فیس‌بوک در مورد کاهش رشد درآمدش هشدار داده بود ( از نوسانات ارزی گرفته تا تغییر اولویت‌ها که باعث فروش کمتر آگهی و استفاده کمتر از اطلاعات کاربران شد ) .نوسانات ارزی لزوما قابل پیش‌بینی نیستند و خود زاکربرگ نیز گفته بود که برخی تغییرات در محدود کردن – برخی شرکت‌ها مثل کمبریج آنالتیکا به –  اطلاعات کاربران می‌تواند به کسب وکار آن آسیب بزند اما واقعیت این است که شرکت پیش از این در مورد پیش بینی این وضعیت به اندازه کافی صریح نبوده و نتوانست انتظارات سرمایه‌گذاران را مدیریت کند.

۲- سرمایه‌گذاران اشارات فیس‌بوک را نگرفتند

اگر بتوان سرمایه گذاران را به طور قانع کننده در پیش بینی کاهش رشد رشد متقاعد کرد آنها نباید از حاشیه سود اندک شرکت شگفت زده شوند.

این شرکت طی ماه‌های گذشته مکررا گفته است که روی برخی از اولویت‌های تازه هزینه زیادی کرده است از جمله استخدام بیشتر افراد و اختصاص منابع فنی بیشتری برای جلوگیری از توسعه اخبار جعلی – موضوعی که فیس‌بوک از انتخابات جمهوری آمریکا تا کنون درگیر آن بوده – و همچنین پیش‌برد کمپین‌های تبلیغاتی سیاسی.

فیس‌بوک همچنین میزان تمرکز و هزینه خود را روی سرویس‌های ویدیویی و دیتاسنترهایش را دوبرابر کرده است.  خود شرکت تخمین زده است که هزینه‌های عملیاتی آن طی سال جاری تا ۶۰ درصد نسبت به سال ۲۰۱۷ افزایش می‌یابد هرچند برخی تحلیل‌گران معتقدند که این پیش‌بینی اغراق شده است اما حالا مشخص شده که تخمین فیس‌بوک خیلی دور از واقعیت نبوده است. هرچند نگران‌کننده‌ترین چیز کاهش حاشیه سود آن بود. این شرکت پیش‌بینی می‌کند که حاشیه سود عملیاتی برای چند سال آینده ۳۵ درصد باشد. – تا قبل از این شرکت تخمین زده بود که برای نیمه نخست سال ۲۰۱۸ حاشیه سود ۴۵ درصد باشد – خود سرمایه‌گذاران انتظار ۴۴ درصد حاشیه سود را در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ داشتند که حالا با این اعلام فیس‌بوک عملا نشان‌گر یک فاصله چشمگیر در این میانه است.

جدول : پیش بینی های حاشیه سود عملیاتی فیس‌بوک چیزی که سرمایه‌گذاران را ناامید کرد

۳- فیس‌بوک بیش از حد محطاط است

فیس‌بوک شبیه پسربچه‌ای است که با کوچکترین مشکلی گریه‌اش بلند می‌شود تا ترحم و کمک جلب کند. حدود دو سال قبل این شرکت گفت که در جلب تبلیغات در این شبکه اجتماعی نتوانسته رشد درآمدی خوبی داشته باشد. همین کلمات برای یکسال  سرمایه‌گذاران را مشغول کرد و تازه در پایان سال ۲۰۱۷ روند رشد درآمد پیش‌بینی شده را محقق کرد.

این احتمال وجود دارد که فیس‌بوک پیش‌بینی‌های مالی خود را به سطحی پایین‌ آورده که بعد بتواند آنها را محقق کند و از آن بگذرد به نظر می‌رسد فیس‌بوک – در اتخاذ این استراتژی مالی – به طیف وسیعی از ملاحظات مالی و نگرانی کاربران توجهی نمی‌کند. مایکل ناتانسون یک تحلیل سهام در شرکت MoffettNathanson LLC،  این احتمال را مطرح کرده که فیس‌بوک چشم‌اندازهایش را برای جلوگیری از فشارهای نظارتی کاهش داده است.

فیس‌بوکی که اوضاع واحوال مالی مناسبی نداشته و ضعیف باشد از سوی سیاستمداران و سازمان‌های رگولاتوری در سراسر جهان کمتر برای به زیرکشیدن رغبتی ایجاد می‌کند.

۴- اوضاع به شکل غیر قابل انتظاری بد شد

برای توضیح این موضوع من به موضوع نخست این مقاله برمی‌گردم من تمایل دارم باور کنم که ضعف همزمان رشد کاربران به ویژه در ایالات متحده و کانادا – که بخش عمده درآمد فیس‌بوک از این منطقه است – دلیل این وضعیت است. به نظر من سیگنال‌هایی که فیس‌بوک از آن نگران است از میزان استفاده کاربران از این شبکه اجتماعی و رشد درآمد ناشی از کاهش میزان تبلیغات برای جوانان در اپلیکیشن‌های عکس و ویدیو – متعلق به این شرکت – نشات می‌گیرد و این است که ترسناک است.

به علاوه فیس‌بوک می‌گوید برای دومین فصل متوالی میزان استفاده کاربران اروپایی در حال کاهش است به نظر می‌رسد فیس‌بوک متوجه این افت نبوده و تلاشی هم برای توضیح این موضوع نکرده است.

شاید هم فیس‌بوک درست کاری را کرده که برای ماه‌ها می‌گفت. یعنی هزینه روی اولویت‌های جدید برای آنکه این پلتفرم ارتباطی‌اش به جای شادتر و سالم‌تری تبدیل شود. این تصمیمات برای جهان و به تدریج برای اوضاع مالی فیس‌بوک مفید خواهد بود.اما نمی‌توانم شوک زده نشوم که چرا فیس‌بوک این – سقوط – را می‌دید و کاری نکرد. واکنش‌های دفاعی پاسخ مناسبی به روندها نیستند.

حالا فیس‌بوک از بخار بیرون آمده است.

باتری گوشی‌های هوشمند درصورتی که از آن‌ها مراقبت کافی و لازم به عمل نیاید، دچار مشکلات جدی و تضعیف عملکرد خواهد شد.

به نقل از وب سایت the star، کارشناسان و متخصصان فعال در حوزه فناوری همواره با بیان و معرفی برخی از فاکتورهای مهم به کاربران توصیه می‌کنند که با انجام و رعایت برخی از نکات می‌توانند عمر مفید باتری موبایل خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند و از صرف هزینه‌های اضافه و مازاد نظیر تعویض باتری گوشی و خریداری یک دستگاه گوشی جدید جلوگیری بعمل بیاورند.  این گزارش به مرور و بررسی مختصری بر مجموعه عواملی که موجب می شود عمر مفید باتری گوشی‌های هوشمند به شدت کاهش یابد، می پردازد.

۱. محیط سرد و گرم

یکی از مهم‌ترین عواملی که موجب می‌شود، طول عمر باتری گوشی به شدت کاهش یابد، قرار دادن موبایل در محیط‌های زیاد از حد سرد یا گرم است که در برخی از موارد حتی باعث می شود دستگاه موردنظر هنگام مجاورت هوای بسیار گرم منفجر شود.

بنابراین توصیه می‌شود که کاربران به هیچ عنوان از قرار دادن گوشی همراه خود در زیر پنجره، مجاورت با آفتاب مستقیم، داخل خودرو، کنار وسائل گرمایشی نظیر بخاری، اجاق گاز و غیره خودداری کنند.

۲. شارژ شبانه

یکی دیگر از فاکتورهای خطر برای کاهش طول عمر باتری موبایل، شارژ کردن آن از شب تا صبح است به گونه‌ای که گوشی Over-charged شده و دیگر آن بازدهی موردنظر و مطلوب را نخواهد داشت.

۳. افتادن گوشی برروی سطوح سخت

شاید برایتان جالب باشد اما باید بدانید که افتادن گوشی از دستانتان نیز می‌تواند اثر مخرب و منفی بزرگی برروی نحوه عملکرد باتری و شارژدهی گوشی هوشمندتان داشته باشد. بنابراین توصیه می‌شود که کاربران تا حد امکان مراقب باشند موبایلشان از دستانشان نیفتد وگرنه باید در انتظار خراب شدن و مشکل پیدا کردن باتری آن باشند.

۴. ۱۰۰ درصد شارژ کردن گوشی

با اینکه عجیب و غیرقابل باور است اما باید قبول کنید که شارژ ۱۰۰ درصد گوشی نیز به باتری آن آسیب‌های زیادی وارد خواهد کرد. به عقیده بسیاری از مهندسان فناوری اطلاعات، ایده آل‌ترین میزان بیشینه شارژ گوشی ۹۵ درصد است و کاربران هنگام مشاهده این عدد، باید گوشی را از پریز برق و شارژ بکشند. از طرفی کمترین میزان شارژ گوشی نیز نباید کمتر از ۱۰ درصد باشد.

۵. بدون شارژ ماندن گوشی بیش از چند ساعت

به گفته کارشناسان فعال در حوزه تکنولوژی، کاربران نباید بگذارند که گوشی‌شان بیشتر از چند ساعت بدون شارژ بماند چراکه این باتری‌های لیتیوم یونی بعد از گذشت چند ساعت بدون شارژ ماندن، به اصطلاح decharge می‌شوند و عمر مفید آن‌ها به شدت کاهش پیدا می‌کند.

لپ‌تاپ و تبلت و گوشی از جمله کالاهای وارداتی هستند که ارز رسمی دریافت کردند. بر این اساس لپ‌تاپ‌هایی که با ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی وارد شده‌اند، از برندهای ایسوس، ایسر و لنوو هستند که با توجه به افزایش قیمت‌های نامعقول قرار است با نظارت اتحادیه فناوران تا پایان هفته، قیمت آن‌ها کاهش یابد.

پس از انتشار ‌فهرست شرکت‌هایی که به آن‌ها ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات گوشی تلفن همراه تخصیص یافته بود، فرآیند شفاف‌سازی در راستای اعلام اسامی شرکت‌هایی که ارز دولتی دریافت کرده بودند کلید خورد تا مشخص شود کدام شرکت‌ها ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات گرفته‌اند اما کالاها را بر اساس ارز آزاد می فروشند.

اقدام وزیر ارتباطات در اعلام اسامی این شرکت ها که به نوعی روشن‌گری و شفاف‌سازی به شمار می‌آمد، مورد توجه سازمان‌ حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز قرار گرفت. در همین راستا، محمود نوابی -رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان- گفت که طبق دستور رییس ‌جمهوری لیست کالاهایی که با دلار ۴۲۰۰ تومان وارد شده‌اند، به محض اعلام بانک مرکزی در سامانه ۱۲۴ (www.۱۲۴.ir) سازمان حمایت قرار می‌گیرد تا مردم این لیست را مشاهده و درصورت مغایرت و گرانی، موارد را به سازمان اعلام کنند.

در نهایت روز یکشنبه، فهرست کالاهای دریافت‌کننده ارز رسمی به تفکیک افراد و شرکت‌ها از سوی بانک مرکزی منتشر شد. این اقدام بانک مرکزی در راستای تاکید رییس‌ جمهوری مبنی بر لزوم شفاف‌سازی کالاهای دریافت‌کننده ارز رسمی انجام و اعلام شد این شرکت‌ها از ۲۱ فروردین تاکنون ارز رسمی به نرخ ۴۲۰۰ تومان برای واردات کالا دریافت کرده‌اند.

در این بین کالاهای فناوری اطلاعات و ارتباطات هم مشاهده می‌شوند.  در این راستا محمدمهدی میرمهدی – رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران – در گفت‌وگو با ایسنا، با تایید شرکت‌هایی که در فهرست بانک مرکزی آمده است، اظهارکرد: لیست مربوط به کالاهای کامپیوتر، لپ‌تاپ، تبلت و موس و کی‌بورد که زیرمجموعه اتحادیه فناوران هستند، صحت دارد؛ به این شرکت‌ها ارز تخصیص داده شده و طبق همان موارد هم کالا وارد شده و در گمرک آمده و ترخیص شده است. بیشتر این کالاهای وارداتی از برندهای ایسوس، ایسر و لنوو هستند.

وی با بیان اینکه بسیاری از شرکت‌ها کالا را بر مبنای قیمت‌های قبل می‌فروشند، گفت: از امروز کنترل نهایی را چند برابر می‌کنیم و امیدواریم همین هفته کاهش قیمت را شاهد باشیم. کالاهایی که با این ارز وارد شده را طبق برگ خروجی گمرک و پیش‌فاکتورهایی که گرفته‌اند مطالعه  می‌کنیم، هزینه‌ها و سودشان را در نظر می‌گیریم و اگر بالاتر از مبلغ قانونی فروخته شوند، هم خود اتحادیه برخورد می‌کند و هم اسامی را به سازمان تعزیرات حکومتی انتقال خواهیم داد. البته مشکلات گمرکی دیگری هم وجود دارد که حتما باید با مسوولان مربوطه در میان گذاشته شود اما حتما تا پایان هفته شاهد کاهش قیمت خواهیم بود.

گرانی نامعقول محصولات اپل هم بررسی می‌شود

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران در پاسخ به اینکه آیا لپ‌تاپ‌های اپل هم با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده‌اند؟  بیان کرد: لپ‌تاپ‌های اپل با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد نشده اند. البته محصولات شرکت اپل به طور کلی گران هستند و این محصولات ممکن است با دلار آزاد وارد شده باشند؛  بنابراین محصولات اپل با افزایش قیمت مواجه شده اند؛ اما ما این موضوع را هم دنبال خواهیم کرد و فروشندگان باید جوابگوی افزایش قیمت بی‌رویه آنها باشند، زیرا افزایش قیمت با ارز آزاد هم حدی دارد.

میرمهدی، اقدام وزیر ارتباطات در انتشار لیست واردکنندگان با ارز دولتی را کار ارزنده‌ای دانست و افزود: با وجود این، اقدام ناآگاهانه‌ای اتفاق افتاد که آن عمل خیر زیر سوال رفت؛  زیرا تنها درخواست‌ها در این فهرست اعلام شده و مشخص نیست چه کسانی این دلارها را گرفتند. در مواردی ما به همکارانمان مراجعه کردیم و متوجه شدیم که افرادی درخواستشان به بانک رفته، شخص متقاضی سپرده ۳۵ درصد را پرداخت کرده و نامشان در لیست بوده اما ارزی نگرفته‌اند.

وی در ادامه با بیان اینکه انتشار ارزی که توسط شرکت‌ها دریافت و کالا وارد شده، منطقی است، خاطرنشان کرد: هر شرکتی که ارز گرفته باشد، موظف است طبق نرخ دلاری که گرفته با هزینه‌هایی که چه در گمرک، حمل و نقل و سود بازرگانی به کالا تحمیل می‌شود، قیمت را محاسبه کرده و طبق جدول، کالا را با فاکتور رسمی به مصرف‌کننده و عرضه‌کننده تحویل دهد.

به گزارش ایسنا، با توجه به لیست اعلام‌شده، ۳۱ شرکت واردکننده لپ‌تاپ،   ۳۵ میلیون و ۸۹ هزار و ۲۶ یورو، ۹ شرکت واردکننده موس، ۲۲۶ هزار و ۸۲۶ یورو، هشت شرکت واردکننده کامپیوتر شخصی، ۹۷۰ هزار و ۶۴۵ یورو، هشت شرکت واردکننده تبلت، چهار میلیون و ۱۸۲ هزار و ۴۸۷ یورو و ۱۱ شرکت واردکننده صفحه کلید، ۳۳۵ هزار و ۶۷۳ یورو از بانک مرکزی و سامانه‌ نیما دریافت کرده اند. پیش از این نیز فهرست گوشی‌های وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی مشخص شده بود.

به اعتقاد کارشناسان اگرچه برای جلوگیری از سوءاستفاده برخی از شرکت‌های سوجود که به دلیل ناآگاهی افراد و نبود نظارت لازم، موجب گران شدن بعضا چندبرابری کالاها شدند، انتظار می‌رفت این شفاف‌سازی زودتر اتفاق بیفتد، اما همین که برای جلوگیری بیشتر از این دست سوجویی‌ها، اسامی این شرکت‌ها اعلام شده است، می‌تواند از این پس راه را بر ضرر بیشتر ببندد.

دستور ipconfig یک راه سریع برای تعیین آدرس IP رایانه مورد استفاده‌تان و سایر اطلاعات مانند Default Gateway (آدرس IP روتر مورد استفاده توسط شما) به شمار میرود.

حتما به عنوان یک کاربر می‌دانید آدرسIP شما هویت اینترنتی شماست و در سطح فضای وب با این هویت شناسایی می‌شوید و از همین طریق قابل ردگیری هستید.

برای تعیین آدرس IP رایانه ابتدا باید وارد صفحه cmd.exe  شوید؛ برای استفاده از فرمان ipconfig کافیست آن را در Command Prompt بنویسید. پس از آن فهرستی از تمام اتصالات شبکه‌ای که رایانه شما از آن‌ها استفاده می‌کند به نمایش درمی‌آید.

در رابطه با همین موضوع اگر در حال استفاده از یک شبکه وای فای هستید، به بخش Wireless LAN adapter نگاه کرده و در صورت استفاده از شبکه کابلی نیز به بخش Ethernet adapter توجه کنید. برای جزئیات بیشتر نیز کافیست از فرمان ipconfig /all استفاده کنید تا اطلاعات کاملی در رابطه با پیکربندی IP سیستم‌تان ارائه شود.

از سوی دیگر این سوال از طرف کاربران مطرح می‌شود که چه کسانی قادر به دیدن آدرس IP آن‌ها هستند و اگر آن را بدانند چه اقداماتی را می‌توانند صورت دهند؟

وب گردی و گشت‌وگذار در اینترنت شباهت بسیار زیادی به گشت‌گذار با یک خودرو دارد. همانند همه خودروها افراد هم یک پلاک دارند که سایرین قادر به دیدن آن بوده و اگر لازم باشد می‌توانند اطلاعات بیشتری را از همین مسیر بدست آورند. در واقع آدرس IP مربوط به یک دستگاه به همین شیوه قابل تفسیر است.

هر زمانی که نرم افزارهایی مانند مرورگرها به وب سایت‌ها متصل می‌شوند، در پشت صحنه یک یا چندین اتصال به سرور اتفاق می‌افتد. این اتصالات داده‌ها را از سرورها دانلود می‌کنند که معمولاً هدف از آن نمایش وب سایت در مرورگر است. این داده‌ها از جمله متن، تصویر، اسکریپت‌ها و سایر مواردی هستند که به مرورگر می‌گوید این وب سایت به چه شکل باید نمایش داده شود.

حال پاسخ این سوال که چه کسی آدرس IP ما را در اینترنت می‌بیند، این است که هر اتصالی این آدرس را برای سروری که به آن متصل می‌شود فاش می‌کند و البته شما هم می‌توانید آدرس IP سرور را بدانید.

همین مسئله درباره سایر ارتباطات اینترنتی نیز صحیح است. یک Client برای ایمیل همچون Outlook یا Thunderbird به سرور Mail متصل می‌شوند و به همین ترتیب هر ارتباط اینترنتی مستلزم شناسایی شدن هویت اینترنتی دو طرف ارتباط است. پس آدرس IP شما در هر ارتباط اینترنتی که هر کدام از دستگاه‌های شما برقرار می‌سازند، افشا می‌شود.

دقیقاً همانند پلاک یک خودرو، آدرس IP تنها هویت مالک اتصال را فاش می‌کند و نه هویت راننده را. به این معنی که اگر از منزل خود اقدام به اتصال به اینترنت کرده‌اید، این به معنی افشا شدن هویت شخص شما نیست. ممکن است هر شخصی از منزل شما به اینترنت متصل شود.

در واقع آدرس IP اطلاعات عمومی را افشا می‌کند. برای مثال حاوی اطلاعات ISP شما و منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، است. البته اطلاعات بسیار جزئی دیگری از همین طریق قابل دریافت است اما به طور معمول IP شما اطلاعات کلی شما را افشا می‌کند. برای فهمیدن آدرس IP خود می‌توانید به سادگی عبارت IP Address را در گوگل جستجو کنید.

در واقع یک فرمول کلی درباره اطلاعات قابل افشا از طریق IP وجود دارد: هر شخص دیگری به جز ISP اطلاعات کلی از جمله نام ISP و منطقه برقراری ارتباط را می‌داند، ISP شما اطلاعات بسیار جزئی‌تر هویتی شما را نیز از طریق IP در اختیار دارد.

همراه اول شایعه ارائه ١٢٠ گیگ اینترنت رایگان به مناسبت عید سعید فطر را تکذیب کرد.

شاهین آرپناهی با اشاره به پیامی مبنی بر  ارائه اینترنت رایگان توسط همراه اول به مناسب عید فطر، اظهار کرد: شایعه‌ای در فضای مجازی دست به دست می‌شود مبنی بر اینکه  همراه اول به مناسبت عید فطر ١٢٠گیگ اینترنت رایگان ارائه می‌کند و مردم باید کد USSDرا وارد کنند که این موضوع تکذیب می‌شود.
وی افزود: کد USSD که در این پیام وجود دارد یک بسته اینترنتی است که حدود ٢٠٠هزار تومان برای مشترک هزینه دارد. از مردم خواهش می‌کنیم به شایعات این چنینی توجه نکنند و اخبار را از درگاه های رسمی اپراتور دنبال کنند.
مدیر کل ارتباطات همراه اول ادامه داد: اگر مشترکان کدی که در این پیام است را مرحله به مرحله در USSD گوشی خود چک کنند، یعنی ابتدا ستاره ۱۰۰ و بعد بقیه اعداد را وارد کنند متوجه می‌شوند که بسته اینترنتی یکساله ١٢٠ گیگی است. ممکن است این بسته برای برخی افراد به صرفه باشد و مصرف کنند اما همراه اول با توجه به مصرف و عادت مصرف مشترکان بسته های مختلف را پیش بینی کرده که این هم یکی از آن ها است.

بر اساس این گزارش، به تازگی پیامی در شبکه‌های مجازی منتشر شده که در آن از عیدی ١٢٠ گیگی اینترنت همراه اول به مناسبت عیدسعید فطر خبر می‌دهد.

image_pdfimage_print
نشریه
بانک و بیمه