بررسی‌ها نشان می‌دهد ویتامین B-3 از نابودیِ سلول‌های عصبی در مغز جلوگیری می‌کند.
متخصصان علوم پزشکی در آلمان در بررسی‌های جدید خود مشاهده کردند ویتامین B-3 می‌تواند از نابودیِ سلول‌های عصبی که بر اثر بیماری پارکینسون اتفاق می‌افتد جلوگیری کند.
در این بررسی آنها نشان دادند چگونه نوعی از ویتامین B-3 موسوم به “نیکوتینامید ریبوساید” از طریق تقویت عملکرد مرکز تولید انرژی در سلول‌ موسوم به میتوکندری، سلول‌های عصبی را حفظ می‌کند.

به گفته متخصصان این ترکیب متابولیسم انرژی را در سلول‌های عصبیِ متاثر به فعالیت واداشته و از تحلیل رفتن آنها جلوگیری می‌کند.
پارکینسون بیماری است که با گذشت زمان تشدید می‌شود و پیامد از بین رفتن سلول‌های عصبی در بخشی از مغز است که وظیفه حرکتی را به عهده دارند.
این سلول‌ها ماده شیمیایی به نام دوپامین را تولید می‌کنند که در کنترل حرکت حائز اهمیت است. با پیشرفت بیماری راه رفتن، حفظ تعادل و هماهنگی بین اعضای بدن به شدت سخت می‌شود. از دیگر علائم این بیماری می‌توان به اختلال در خواب، مشکلات حافظه، احساس خستگی و افسردگی اشاره کرد.

به گفته متخصصان هر یک از سلول‌ها حاوی صدها ترکیب ریز به نام میتوکندری هستند که در سلول‌ها غذا را به انرژی تبدیل می‌کنند. از آنجاییکه این سلول‌ها نسبت به سلول‌های دیگر بیشتر به انرژی نیاز دارند، سلول‌های عصبی به میتو کندری وابسته هستند.
بروز مشکل در عملکرد میتوکندری ویژگی متداول بیماری‌هایی همچون آلزایمر و پارکینسون است که با از بین رفتن بافت مغز همراه است.
محققان در آزمایش‌هایی که روی نمونه‌های جانوری انجام دادند مشاهده کردند از بین رفتن تعداد سلول‌های عصبی در جانورانی که ویتامین B-3 را دریافت کرده‌اند کمتر بوده و قدرت حرکتی در آنها برای مدت زمان بیشتری حفظ شده است.

مصرف دخانیات، یک معضل مهم بهداشتی- درمانی، اقتصادی و اجتماعی برای جوامع بشری از جمله ایران به شمار می‌رود. متأسفانه امروزه شاهد شیوع روزافزون مصرف سیگار و قلیان در کشور هستیم که موجب ایجاد بیماری‌ها و عوارض بسیاری در بین مردم شده و مرگ آنان شده است.

دکتر داود عطاران؛ فوق تخصص ریه بیمارستان فوق تخصصی رضوی با بیان این مطلب درباره معضلات مصرف دخانیات و چگونگی ترک سیگار می‌ گوید:حدود ۱۵ درصد جمعیت ایران، دخانیات مصرف می‌کنند چنانچه هر ساله، حدود ۶۵ میلیارد نخ سیگار در ایران دود می‌شود. همچنین روزانه، نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان برای مصرف سیگار توسط مردم هزینه می‌شود که این امر تبعات اقتصادی و بهداشتی- درمانی زیادی برای کشور دارد.

• مصرف سیگار چقدر در میزان مرگ و میر افراد در جهان مؤثر است؟
عوارض ناشی از مصرف دخانیات، دومین عامل مرگ و میر جهان به شمار می‌رود. از هر دو نفر سیگاری، یک نفر در اثر بیماری‌ها و عوارض ناشی از مصرف سیگار جان خودش را از دست می‌دهد. همچنین هر شش ثانیه در دنیا، یک نفر در اثر عوارض کشیدن سیگار فوت می‌کند. سیگار، عامل اصلی بیماری‌های غیرواگیردار از جمله سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی- عروقی، بیماری‌های مغزی و بیماری‌های تنفسی در دنیاست. مصرف هر نخ سیگار، پنج دقیقه از عمر انسان کم می‌کند و افراد سیگاری قهار، ۱۰ تا ۱۵ سال کمتر از افراد عادی عمر می‌کنند.

• امروزه کشیدن قلیان هم در جامعه رواج بسیاری یافته است، شیوع مصرف قلیان چه عوارضی به دنبال دارد؟
مصرف قلیان در کشورهای خاورمیانه از جمله ایران، هم در بین افراد عامی و هم تحصیل‌کرده رواج دارد. البته مصرف آن در سال‌های اخیر در بین بانوان و گروه‌های سنی نوجوان و جوان کشور نیز رشد کرده است. متأسفانه، بسیاری از افراد به صورت خانوادگی و تفریحی قلیان می‌کشند که این امر برای اعضای خردسال خانواده بدآموزی دارد. در این بین، از نظر علمی، اثرات سوء قلیان نسبت به عوارض سیگار به مراتب بیشتر است. چنانکه ثابت شده، عوارض مصرف یک سرو قلیان به اندازه کشیدن یک پاکت سیگار است، زیرا مقدار مواد شیمیایی و نیکوتین موجود در قلیان، بیشتر از سیگار است. همچنین مواد شیمیایی ناشی از سوختن ذغال قلیان، عوارض شدیدی بر روی بدن به ویژه ریه‌ها می‌گذارد و ایجاد سرطان می‌کند. یکی دیگر از دلایل بیشتر بودن عوارض کشیدن قلیان نسبت به سیگار، پُک عمیقی است که فرد در زمان مصرف قلیان باید بکشد تا بتواند دود آن را استنشاق کند. از طرف دیگر، سرو قلیان‌های میوه‌ای که دارای توتون میوه‌ای با اسانس‌های شیمیایی است، در جامعه افزایش یافته است. بوی میوه‌ای این قلیان‌ها، مردم را به کشیدن آن‌ها تشویق می‌کند. مواد شیمیایی این قلیان‌ها، خاصیت سرطان‌زایی بسیاری دارد.

• مصرف دخانیات چه اثراتی بر روی سیستم تنفسی انسان می‌گذارد؟
عوارض مصرف دخانیات به چند دسته تقسیم می‌شود که یکی از آن‌ها، بیماری‌های تنفسی و ریوی است. عوارض بسیار شایعی در این زمینه وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها، بیماری‌های مزمن انسدادی تنفسی یا (COPD) است. این بیماری‌ها شامل برونشیت مزمن، آمفیزم و آسم می‌شود. علائم بیماری‌های مزمن انسدادی تنفسی به صورت سرفه، تنگی نفس، دفع خلط و خس خس سینه خودش را نشان می‌دهد. در نهایت این بیماران مبتلا به نارسایی تنفسی شده و ناتوان می‌شوند به گونه‌ای که حتی کارهای فیزیکی عادی روزانه خود را نمی‌توانند انجام دهند.

• چه عوارض دیگری مصرف دخانیات بر روی اندام‌های بدن دارد؟
عوارض قلبی- عروقی مصرف سیگار و دخانیات شامل گرفتگی عروق، تصلب شرایین، افزایش فشار خون، گرفتگی عروق قلبی، بیماری‌های عروق کرونر قلب و افزایش بروز سکته‌های قلبی می‌شود. در مغز نیز زمینه‌ساز گرفتگی عروق مغزی و افزایش استعداد سکته‌های مغزی است. به مرور زمان هم موجب ایجاد بیماری آلزایمر و کمبود حافظه می‌شود. مصرف دخانیات با افزایش شیوع بیماری‌های گوارشی و ایجاد زخم و التهاب معده بر روی سیستم گوارشی همراه است. بهداشت نامناسب دهان و دندان، افزایش شیوع بیماری‌های دهان و لثه و بیماری‌های حنجره، از دیگر عوارض آن به شمار می‌رود. افزایش پوکی استخوان نیز از جمله عوارض ناشی از کشیدن سیگار است. در خانم‌های باردار، این مسئله بسیار جدی‌تر است. مصرف دخانیات هم بر روی مادر و هم جنین و نوزاد اثر می‌گذارد چنانکه منجر به تولد نوزادان نارس با وزن کم می‌شود. میزان زایمان زودرس و عوارض ناشی از آن و شیوع بیماری‌های تنفسی در جنین و نوزاد را هم افزایش می‌دهد.

• از احتمال ابتلای افراد سیگاری به انواع سرطان‌ها بگویید.
مصرف سیگار و قلیان، باعث شیوع سرطان در قسمت‌های مختلف بدن می‌شود. در این بین، سرطان ریه یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها محسوب می‌شود. در واقع، مصرف دخانیات به میزان ۹۰ درصد در ابتلای انسان به سرطان ریه، نقش دارد. این سرطان یکی از کشنده‌ترین سرطان‌ها هم به شمار می‌رود. به عبارتی، کشنده‌ترین عامل سرطان‌ در دنیا، سرطان ریه است. این بیماران به طور معمول، طول عمر زیادی ندارند. از دیگر سرطان‌ها می‌توان به سرطان‌های پانکراس(لوزالمعده)، کبد و سیستم ادراری و مثانه اشاره کرد. سایر اندام‌های بدن به ویژه حنجره، دهان، زبان و مخاط دهان هم ممکن است در اثر مصرف دخانیات سرطانی شود.

• آیا استشمام دود سیگار بر روی افراد غیرسیگاری هم اثر می‌گذارد؟
به افرادی که در معرض دود سیگار قرار دارند، سیگاری‌های دست دوم یا غیرفعال می‌گویند. عوارض مشابه کشیدن سیگار هرچند با شیوع کمتر در این افراد با وجود آنکه سیگار نمی‌کشند، دیده می‌شود.

• به نظر شما با چه راهکارهایی می‌توان از شیوع مصرف دخانیات در جامعه جلوگیری کرد؟
در این خصوص نقش رسانه‌ها، آموزش و پرورش و خانواده‌ها بسیار پررنگ است. اطلاع‌رسانی درباره عوارض سیگار و قلیان باید در رسانه‌ها، مدارس و خانواده‌ها به صورت جدی و مکرر دنبال شود تا مردم به ویژه نسل جوان در این زمینه آگاه شوند. در این بین، قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات هم در سال ۱۳۸۵ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که قانون مترقی به شمار می‌رود، اما متأسفانه هنوز به طور کامل اجرایی نشده است. این قانون شامل ممنوعیت تبلیغات سیگار، عدم فروش سیگار به افراد زیر ۱۸ سال، عدم مصرف سیگار در مکان‌های عمومی، محدود شدن دسترسی به سیگار با اعطای مجوز فروش آن به برخی اماکن مشخص، درج عوارض کشیدن سیگار بر روی بسته‌های آن و …، می‌شود.

• چگونه یک فرد می‌تواند سیگار را ترک کند؟

ابتدا فرد برای ترک سیگار باید انگیزه بالایی داشته باشد. سپس باید از سوی خانواده و دوستانش حمایت شود. با افراد سیگاری رفت و آمد نکند و در یک تاریخ مشخص شروع به ترک سیگار کند. البته از آنجایی که ماده نیکوتین موجود در سیگار اعتیادآور است، ترک سیگار بدون مصرف دارو و مشاوره‌های روان‌درمانی و روان‌پزشکی در اغلب موارد موفقیت‌آمیز نیست. بنابراین فرد باید پس از مشاوره با روان‌پزشک یا پزشکان دوره دیده و یا استفاده از خدمات کلینیک‌های ترک سیگار، اقدام به ترک این ماده اعتیادآور کند. این افراد با مصرف داروهای ترک سیگار به مدت چند هفته و در کنار آن استفاده از ترکیبات نیکوتینی به صورت آدامس و چسب و همچنین کمک‌های روان‌درمانی پزشک می‌توانند سیگار را ترک کنند.

• مزایای ترک سیگار چیست؟
ثابت شده است نیم تا یک ساعت پس از ترک سیگار، ضربان قلب و فشار خون کاهش می‌یابد و یا به حد نرمال می‌رسد. ۱۲ ساعت پس از ترک آن، سطح مونوکسیدکربن خون (مونوکسیدکربن ماده‌ای سمی در خون است که مانع از انتقال اکسیژن به بافت‌ها می‌شود) به حالت عادی می‌رسد. با پایین آمدن و نرمال شدن آن، اکسیژن‌رسانی به خوبی به بافت‌ها صورت می‌گیرد. همچنین یک تا دو ماه پس از ترک آن، عملکرد ریه‌ها و سرفه، تنگی نفس و خس‌خس سینه بیمار خوب می‌شود. یک سال پس از ترک سیگار هم، عوارض قلبی و عروقی بیمار کم شده و ده سال پس از ترک آن، شیوع سرطان‌های مهم بدن از جمله سرطان ریه به حدود نصف می‌رسد.

یک متخصص جراحی فک و صورت گفت: دندان عقل به آخرین دندان در هر قوس فکی گفته می‌شود که بین سنین ۱۸ تا ۲۵ سالگی در دهان می‌روید.
دکتر منصور خراسانی با بیان اینکه این دندان را دندانپزشکان، در اصطلاح، «آسیای سوم» می‌نامند، اظهار کرد: علت نامگذاری این دندان به دلیل زمان رویش و همزمانی آن با بلوغ عقلی است.

این متخصص جراحی فک و صورت، افزود: به‌طور معمول هر فردی دارای دو دندان عقل در فک بالا و دو دندان عقل در فک پایین است که در مجموع دارای چهار دندان عقل خواهد بود.

وی با بیان اینکه گاه به دلایلی مانند ارث، بیماری‌های دوران کودکی، کم خونی و راشیتیسم یعنی عدم هماهنگی رشد استخوان فک با اندازه دندان‌ها، این دندان‌ها در داخل فک، نهفته می‌مانند؛ گفت: اگر قسمتی از تاج آن‌ها به طور ناقص در دهان ظاهر ‌شود، در این صورت به آن دندان عقل، نیمه نهفته گفته می‌شود.

این عضو هیأت علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، دندان نهفته را دندانی دانست که زمان رویش آن گذشته است و به دلایل متعدد، قادر نیست که در ردیف مناسب سایر دندان ها قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه چنین دندان عقلی، ممکن است در بافت نرم یا سخت گیر کرده باشد، تصریح کرد: التهاب بافت نرم پوشاننده این دندان‌ها در اغلب موارد در ارتباط با دندان‌های نیمه رویش یافته اتفاق می‌افتد. پوسیدگی دندان عقل یا پوسیدگی دندان مجاور آن، از جمله مشکلاتی است که دندان‌های نهفته عقل می‌توانند ایجاد کنند.

خراسانی با اشاره به اینکه اغلب افراد جامعه مشکلاتی با دندان عقل دارند، ادامه داد: از جمله دردسرهایی که دندان‌های عقل روییده، نهفته و نیمه نهفته می‌توانند ایجاد کنند، اثر فشاری محدودیت فضا در قوس فکی یا رشد دندان عقل در جهات نادرست است که موجب مشکلاتی مانند تحلیل ریشه دندان آسیای دوم، تشکیل کیست‌ها و تومورهای با منشأ دندانی در اطراف دندان عقل نهفته، تضعیف استخوان فک توسط یک دندان نهفته و عدم استحکام مکانیکی استخوان فک در برابر ضربه و نامرتب شدن و درهم ریختگی بقیه دندان‌های فک ایجاد خواهد کرد.

این متخصص جراحی فک و صورت تصریح کرد: ازآنجاکه این دندان‌ها نقش چندانی در جویدن غذا ندارند، با توجه به مشکلاتی که ذکر شد، ممکن است لازم باشد توسط دندانپزشک از فک خارج شوند.

خراسانی هشدار داد که خارج کردن بدون دلیل دندان عقل، به خاطر احتمال آسیب به اعصاب توصیه نمی‌شود و تا زمانی که فضای کافی برای رویش دندان عقل وجود داشته باشد و این دندان قابل استفاده باشد، ضرورتی برای کشیدن آن وجود ندارد.

این دانشیار عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، با اشاره به اینکه گاهی قبل از رویش و در حالت نهفته، اقدام به کشیدن دندان عقبل می‌شود؛ افزود: وجود پوسیدگی، ضایعات پاتولوژیک، عدم وجود فضای مناسب در قوس فکی و ایجاد عفونت در اطراف دندان، نقش مهمی در زمان کشیدن دندان عقل دارد.

وی با بیان اینکه بهترین سن برای خارج کردن دندان عقل از دهان، زیر ۲۰ سالگی است، اظهار کرد: البته در سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی هم امکان خارج کردن آن‌ها وجود دارد، ولی پس از ۴۰ سالگی، کشیدن دندان عقل، دشوارتر می‌شود. خارج کردن این دندان ممکن است عوارضی مانند خونریزی و … را نیز به دنبال داشته باشد.

این عضو هیأت علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، ادامه داد: گاه ممکن است فردی فضای کمی برای حرکت دادن دندان‌ها و مرتب کردن‌شان داشته باشد که در این شرایط، احتمال دارد متخصص ارتودنسی، قبل از شروع درمان به او توصیه ‌کند دندان عقلش را با جراحی از دهان خارج کند. این موضوع بویژه هنگامی که لازم است برای مرتب کردن دندان‌های فرد، دندان‌های آسیای او به عقب کشیده شود، پیشنهاد می‌شود.

خراسانی در پایان صحبت‌هایش گفت: گاه فردی دندان‌هایش را ارتودنسی می‌کند و همه دندان‌ها پس از خاتمه مدت درمان، مرتب می‌شوند، ولی هنوز مقداری شلوغی در دندان های جلوی فک پایین باقی است که در این گونه موارد نیز ممکن است دندانپزشک به او توصیه کند که دندان عقلش را جراحی کند تا این بی‌نظمی اندک باقی‌مانده نیز برطرف شود.

امروزه شاهد افزایش روز افزون مصرف قند و محصولات شیرین هستیم. به تدریج که ذائقه مردم به غذاهای شیرین عادت می‌کند، کارخانجات مواد غذایی نیز روزبروز محصولات شیرین‌تری به بازار روانه می‌کنند و این سیکل معیوب پیوسته در حال چرخش است.

عادت کردن ذائقه به مواد شیرین که به طور معمول از دوران کودکی شروع می‌شود، عوارض متعددی نظیر اضافه وزن، چاقی، دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی و سرطان را به دنبال دارد. قند و ترکیبات حاوی قند، کالری زیادی برای بدن تامین می‌کنند، اما متاسفانه فاقد مواد مغزی لازم هستند. بنابراین باید سهم ناچیزی از انرژی دریافتی روزانه را تشکیل دهند.

باید توجه کرد که انواع مختلفی از قندها به طور طبیعی وجود دارند که شامل گلوکز، فروکتوز، لاکتوز، مالتوز و سوکروز هستند. برخی از انواع قندها به طور طبیعی در میوه‌ها و سبزی‌ها و سایر مواد غذایی یافت می‌شوند؛ مانند گلوکز، فروکتوز و لاکتوز. بسیاری از مواد غذایی که مصرف می‌شوند دارای شکر افزوده هستند و این نوع شکر برای افزایش طعم به محصولاتی که در کارخانه‌ها یا در خانه تولید می‌شوند، افزوده می‌شوند. مهم‌ترین منابع شکر افزوده، نوشابه‌های گازدار، ماءالشعیر، آب میوه‌های صنعتی، شیر و ماست با طعم میوه، شیر کاکائو، شیر شکلات، بستنی، ‌انواع کیک و شیرینی و شکلات‌ها هستند. در حقیقت شکر افزوده به عنوان عامل اصلی در بروز مشکلات سلامت معرفی شده است.

باید بدانیم که مصرف زیاد قند و شکر و مواد شیرین موجب اضافه وزن و چاقی می‌شود. بنابراین برای پیشگیری از اضافه وزن و چاقی، کل قند و شکر مصرفی در برنامه غذایی روزانه باید کمتر از شش قاشق چای‌خوری باشد. این مقدار شامل قند پنهان در مواد خوراکی مانند عسل، مربا، بستنی، نوشابه و آب میوه، شیرینی و شکلات هم می‌شود. مصرف زیاد قند، شکر و مواد شیرین خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش می‌دهد.

با توجه به ارتباط مستقیم بین مواد قندی و شیرین با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی و مرگ و میر ناشی از آن، کمتر از ۱۰ درصد کل انرژی دریافتی روزانه باید از قندهای ساده (قند و شکر) تامین شود. برای دستیابی به این نکته مهم، زنان در روز نباید بیش از ۱۰۰ کالری (شش قاشق چای‌خوری) و مردان نباید بیش از ۱۵۰ کالری (۹ قاشق چای‌خوری) شکر مصرف کنند. منظور از این میزان، شکر استفاده شده در کل مواد غذایی مصرف شده در طول روز است.

باید بدانیم که مصرف زیاد قند، شکر و مواد شیرین خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. مقادیر زیاد قند و شکر سمومی را در بدن تولید می‌کند که باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان مخصوصا سرطان پانکراس می‌شود و وجود مقادیر بسیار زیاد قند در خون مانند آنچه در دیابتی‌ها مشاهده می‌شود، باعث تخریب سلول‌ها خواهد شد. همچنین مصرف زیاد قند، شکر و مواد شیرین خطر ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش می‌دهد. مصرف بیش از حد مواد قندی و شیرین، کارایی انسولین در بدن را ضعیف می‌کند و موجب ابتلای فرد به بیماری دیابت و یا انباشه شدن چربی در کبد می‌شود.

از طرفی باید به منابع پنهان قند در مواد غذایی توجه کنید. انواع سس‌ها، قهوه‌های فوری، نوشابه‌های گازدار، آب میوه‌های صنعتی، کمپوت‌ها، انواع شیرینی، شکلات و دسرهای آماده حاوی مقادیر زیادی قند هستند.

بنابر اعلام معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، باید توجه داشته باشیم که مصرف زیاد قند و شکر و مواد شیرین موجب پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. بنابراین برای جلوگیری از پوسیدگی دندان مصرف مواد قندی و شیرین را کاهش دهید؛ چراکه میکروب‌های موجود در دهان از قند موجود در مواد قندی و شیرین استفاده کرده و آن را به اسید تبدیل می‌کنند و این اسید مینای دندان را حل کرده و پوسیدگی آغاز می‌شود. مواد شیرین و چسبنده مانند شکلات، پاستیل و تافی اثرات تخریبی بیشتری روی دندان‌ها دارند. باید به کودکان بیاموزیم که پس از مصرف مواد قندی و شیرین، دهان خود را با آب شست‌وشو دهند.

چند نکته کلیدی
– حتما برچسب مواد غذایی را بخوانید و غذاهای با درصد کم قند را انتخاب کنید.

– از میوه‌های تازه به جای شیرینی و شکلات به عنوان میان وعده استفاده کنید.

– نوشیدنی‌های بدون شکر و یا کم کالری مانند دوغ، آب و آب میوه‌های طبیعی بدون قند افزوده به جای نوشابه‌های گازدار خریداری کنید.

– از کیک‌های تهیه شده از غلات کامل یا نان شیرینی‌هایی که قند بسیار کمتری در آنها به کار رفته است بجای کیک‌های خیلی شیرین استفاده کنید.

نتایج مطالعات نشان می دهد بین ضخیم شدن عروق گردن، شدت تشکیل پلاک و مصرف سبزیجات ارتباط وجود دارد.

محققان به این نتیجه رسیدند زنان مسنی که سبزیجات چلیپایی بیشتر مصرف می کنند دارای عروق کاروتید سالم تری هستند.

به گفته محققان هنوز دلیل دقیق این ارتباط و علت نقش حفاظتی سبزیجات چلیپایی، مشخص نیست.

انواع کلم‌ها به این دلیل چلیپایی نامگذاری شده‌اند که گل آنها شبیه صلیب هستند. سبزی‌های چلیپایی سرشار از ویتامین‌های A و C، بتاکاروتن و الیاف بوده و نیز مملو از ایندول، ایزول، ایزوتیوسیانیت و سولفورافن هستند که همگی جزو فیتوکمیکال‌های قوی ضد سرطان هستند.

 

اگر اعصاب محیطی که پیام‌ها را از قسمت‌های مختلف بدن به مغز منتقل می‌کنند، آسیب ببینند، بدن در عملکرد طبیعی خود با مشکلاتی مواجه می‌شود.
درصورتی که هریک از این علائم را تجربه می‌کنید بهتر است در مورد آنها با پزشک مشورت کنید.

بی‌حسی، سوزش یا مورمور شدن

این علائم ممکن است در دست‌ها یا پاها تجربه شود. فشردگی اعصاب حسی (اغلب هنگام خواب) نسبتا شایع است و علائمی مانند بی‌حسی یا سوزش می‌تواند موقتی باشد. اما در صورت تداوم این حس‌ها باید با پزشک مشورت شود.

احساس درد در یک پا
درد شدید مداوم، سوزش، یا مورمورشدن که از کمر شروع می‌شود و تا پشت پا ادامه می‌یابد می‌تواند به معنای سیاتیک باشد. این شرایط زمانی اتفاق می‌افتد که عصب سیاتیک بر اثر فتق دیسک بین مهره‌ای یا بیماری‌هایی مانند دیابت تحت فشار قراربگیرد یا آسیب ببیند.

زیاد زمین خوردن
اگر اعصابی که مسئول ادراک هستند آسیب ببینند، به‌دلیل عدم‌ایجاد هماهنگی و عدم‌درک موقعیت بدن، احتمال زمین خوردن افزایش می‌یابد. بیماری‌ای مانند پارکینسون که در آن سلول‌های عصبی مغز آسیب می‌بینند نیز می‌تواند این مشکل را ایجاد کند.

دستشویی رفتن مکرر
آسیب دیدن اعصاب می‌تواند باعث شود مثانه پیام‌های نادرستی ارسال کند و شما احساس کنید که نیاز مبرم به رفتن به دستشویی دارید. احتمال بروز این مشکل در بیماران دیابتی و مادرانی که زایمان طبیعی را تجربه کرده‌اند بیشتر است.

تعریق بسیار زیاد یا بسیار کم
این شرایط ممکن است به‌دلیل ضعیف شدن اعصاب انتقال‌دهنده اطلاعات از مغز به غدد عرق ایجاد شود.

بروز حوادث زیاد
اگر اعصاب حسی که پیام وجود خطرها و موانع را به مغز منتقل می‌کنند کار خود را درست انجام ندهند فرد بیشتر در معرض حوادثی مثل سوختن، بریدن دست، لمس اشیای داغ یا تیز و یا ضربه دیدن قرار خواهد داشت.

قسمت عمده ای از سرنوشت کسانی که قصد دارند تغییر جنسیت دهند به دست پزشکان است؛ پزشکانی که اگر نتیجه کارشان درست از آب درنیاید ممکن است زندگی یک نفر را تا آخر عمر تحت الشعاع قرار بدهند.
به گزارش فکر اقتصادی، قسمت عمده ای از سرنوشت کسانی که قصد دارند تغییر جنسیت دهند به دست پزشکان است؛ پزشکانی که اگر نتیجه کارشان درست از آب درنیاید ممکن است زندگی یک نفر را تا آخر عمر تحت الشعاع قرار بدهند. دکتر مهرداد بقایی جراح عمومی است. او سال ۸۰ وارد ایران شد و بعد از ۴ سال فعالیت، اولین ترنس برای جراحی به او مراجعه کرد.

بقایی جزو پزشکان خوشنامی است که در ۱۰ سال گذشته در حوزه تغییر جنسیت کار کرده و بیش از ۱۰۰ عمل جراحی در کارنامه کاری اش دارد. با دکتر بقایی درباره تغییر جنسیت و مراحلی که این جراحی دارد گفتگو کردیم.

قبل از رسیدن به مطب دکتر، فکر می کردم تمام صندلی هایش پر است از ترنس هایی که قصد تغییر جنسیت دارند اما در مطب او که تخصص جراحی عمومی و فلوشیپ سوختگی دارد، زنی را می بینیم که نیمی از صورتش سوخته و سعی می کند با روسری آن را بپوشند. سوختگی صورت زن به شدت عمیق است. در بین صحبت هایی که با دوستش رد و بدل می کند صحبت از تمیز بودن کار دکتر بقایی است و آنجاست که می فهمم چرا ترنس هایی که عمل جراحی شان را با این پزشک انجام داده اند از دقتی که او در کارهایش دارد، تعریف می کنند. بعد از دقایقی مریض دکتر که اتفاقا یک ترنس است از اتاق بیرون می آید و نوبت من است که برای گفتگو با مهرداد بقایی وارد مطب او شوم.

آقای دکتر چطور می شود یک جراح عمومی که فلوشیپ سوختگی دارد به یکی از پزشکان متبحر و قابل اعتماد در حوزه تغییر جنسیت تبدیل می شود؟

– من عمل تغییر جنسیت mtf را انجام می دهم؛ بیمارانی که به من مراجعه می کنند آقایانی هستند که با تاییدیه پزشک قانونی و روانشناسی قصد دارند به جنس مخالف تبدیل شوند. برای این افراد باید جراحی منجر به تشکیل واژن انجام شود، عملی که به دو شکل «روده ای» و «پوستی» انجام می شود. انجام این عمل اتفاقا نیاز به جراح عمومی دارد نه پزشک دیگری. آن اوایل که افراد برای تغییر جنسیت به من مراجعه می کردند روش روده ای بسیار متداول بود اما الان از روش پوستی هم استفاده می شود. برای جراحی ftm نیاز است سینه، رحم و تخمدان فرد مورد جراحی قرار بگیرد و همگی از بدن او خارج شوند. این عمل بسیار سخت و تخصصی است و به نظرم در ایران به شکل صددرصد رضایت بخش انجام نمی شود.

عمل جراحی برای تغییر جنسیت چه مدت طول می کشد؟

– عمل پوستی تغییر جنسیت ۲ ساعت و نوع روده ای اش ۴ ساعت. البته این ساعت برای ترنس های خانم است، این نرمالش است. گاهی اوقات پیش می آید که این عمل کمی بیشتر طول بکشد. اگر بیمار به شکل روده ای جراحی شود باید ۴ روز در بیمارستان بماند در غیر این صورت یک روز بررسی می شود.

عمل های زیبایی که روی این افراد انجام می شود چیست؟

– عمل هایی مانند عمل بینی، برجستگی گونه و یک عمل مهم گردن است. آقایان روی گلو یک برجستگی دارند که در خانم ها معمولا وجود ندارد. ما با جراحی، این برجستگی را تراش می دهیم. مسئله دیگر هم لیزر کردن موهای زائد است. گاهی اوقات هم تارهای صوتی نیاز به عمل دارند که این عمل هم در بیمارستان انجام می شود.

ترنس ها برای تغییر جنسیت چه مسیری را طی می کنند؟

– معمولا در قدم اول به روانپزشک مراجعه می کنند. بعد از اینکه روانپزشک اعلام کرد فرد ترنس است، این نظریه باید توسط روانپزشک پزشکی قانونی هم تایید شود. بعد از دریافت تاییدیه، دادگاه مجوز تغییر جنسیت را می دهد. بعد از دریافت این مجوز کارهای جراحی و هورمون تراپی، جلسات مشاوره با دکتر غدد و … انجام می شود. البته به نظر من، حفظ ارتباط با روانشناس و مددکار اجتماعی بعد از عمل جراحی، کاری است که هر ترنسی باید انجام بدهد چرا که در غیر این صورت با مشکلات زیادی مواجه می شود.

هزینه جراحی تغییر جنسیت چقدر است؟

– اگر این عمل در بیمارستان های دولتی انجام شود معمولا بین ۳ تا ۴ میلیون تومان باید هزینه دریافت شود اما اگر در کلینیک های خصوصی انجام شود هزینه اش تقریبا بالای ۱۵ میلیون تومان می شود. این هزینه عمل روده ای است، هزینه جراحی پوستی در کلینیک خصوصی حدود ۸ میلیون تومان است.

ترنس ها برای این عمل از جایی وام می گیرند؟

– وام که نه، یک کمک ۵ میلیون تومانی بلاعوض از سوی بهزیستی به افراد پرداخت می شود. البته این مبلغ برای مدتی قبل بود و الان مقدار دقیقش را نمی دانم. این هزینه برای جلسات مشاوره، لیزر پوست و بالاخره هزینه جراحی به ترنس ها پرداخت می شود. تعداد زیادی از ترنس ها گلایه دارند از عمل های جراحی شان در داخل کشور و برای همین برخی از آنها می گویند که بهتر است برای عمل جراحی بروند خارج از کشور.

چطور؟ آنها پزشکان بهتری دارند یا مسئله چیز دیگری است؟

– از آنجا که در خارج از کشور، تعداد عمل های جراحی تغییر جنسیت خیلی بیشتر است، پزشکان عمل های بیشتری انجام می دهند. قطعا هر کسی در هر کاری بیشتر آن را تمرین کند، بهتر انجامش می دهد. ماجرای پزشکان تغییر جنسیت هم همین است. آنها عمل های زیادی انجام داده اند اما پزشکان ما عمل های کمتری را انجام داده اند.

این عمل در کدام کشور بهتر انجام می شود؟

– کشور تایلند مرکز انجام عمل جراحی تغییر جنسیت است. هزینه جراحی در این کشور چیزی حدود ۶۰ میلیون تومان است. البته فقط هزینه عمل جراحی، نه سفر و بلیت و اینها. فرد برای کل سفر باید چیزی حدود ۷۰ میلیون هزینه کند.

ترنس های ایرانی برای عمل به تایلند می روند؟

– من در این ۱۰ سال شاید ۲ یا ۳ نفر را دیده باشم که برای عمل به این کشور رفته اند چون معمولا هزینه این عمل خیلی بالاست و کمتر کسی از عهده آن برمی آید.

برنامه ای برای اینکه پزشکان ما در این کشورها آموزش ببینند وجود ندارد تا گلایه های ترنس ها از نوع عمل ها کمتر شود؟

– امکانش که وجود دارد. می توان پزشکی که در این رشته متبحر هستند را در قالب یک تیم برای آموزش به کشورهای دیگر بفرستند اما فعلا مسئولانی که توانایی اش را دارند، برای این کار قدمی برنداشته اند.

شما خودتان برای آموزش به شکل شخصی اقدام نکرده اید؟

– من به دلیل علاقه شخصی یک بار ارتباط برقرار کردم اما در نهایت آنها گفتند که آموزش نمی دهیم. برای همین است که می گویم مسئولان باید در این راه اقدام کنند. این را هم باید در نظر بگیریم، پزشک ایرانی که در سال ۱۰ عمل جراحی انجام می دهد برایش به صرفه نیست این هزینه هنگفت را برای آموزش به شکل خصوصی پرداخت کند.

افرادی که مجوز قانونی می گیرند از چه سنی می توانند برای انجام تغییر جنسیت اقدام کنند؟

– معمولا از ۱۸ سالگی که به سن قانونی می رسند امکان جراحی برای شان فراهم است اما بیماران من معمولا از ۲۲ سالگی شروع می شوند. البته از آن طرف آدم ۵۰ ساله هم داریم که به تازگی مجوز تغییر جنسیت دریافت کرده است.

۵۰ سالگی خیلی دیر نیست؟

– چرا دیر است اما وقتی پای صحبت چنین افرادی می نشینم معمولا می گویند که تا الان جرأت انجام چنین کاری را نداشته اند. نه خانواده از آنها حمایت می کرده و نه جامعه. وقتی یک نفر می داند بعد از جراحی، شغل، خانواده، دوستان و … را از دست می دهد معلوم است که این ریسک را به جان نمی خرد. یکی از مشکلات اصلی عدم پذیرش این موضوع از سوی پدر و مادرهاست. یک وقت هایی پدر و مادرها به مطب من می آیند برای مشاوره گرفتن. من به آنها می گویم شما فکر کنید بچه تان مشکل «فتق» دارد و باید جراحی شود. این عمل هم همینطور است. قبول این مسئله از سوی پدر و مادر باعث می شود فرزند ترنس شان بهترین انتخاب را انجام بدهد. برعکس، اگر این قضیه با انکار والدین همراه شود گاهی اوقات باعث می شود فرد ترنس تا ۵۰ سالگی هم جرأت نکند برای تغییر جنسیت اقدام کند.

دلیل باردار نشدن ترنس های خانم چیست؟

– هر عضوی را که پیوند می زنند برای اینکه پیوند پس نزند لازم است بیمار تا آخر عمر دارو مصرف کند تا ایمنی بدن تامین شود. رحم هم همینطور است و حتما افراد بعد از جراحی باید تا مدت ها دارو مصرف کنند. داروهایی که برای جنین مضر است و باعث اختلال رشد و مشکلاتی از این دست می شود. برای همین بارداری در این ارگان که به بدن ترنس های خانم پیوند زده می شود، امکانپذیر نیست.

در دوران طباب تان، فردی بوده که شما را تحت تاثیر قرار داده باشد؟

– افرادی که از سوی خانواده ها طرد شده یا مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند واقعا من را تحت تاثیر قرار می دهند. دیدن این افراد واقعا برایم غم انگیز است. من بیماری داشتم که پزشک بود. ایشان برای انجام عمل تغییر جنسیت واقعا اذیت می شد. نمی دانست بعد از تغییر جنسیت چه چیزی در انتظارش است و زندگی حرفه ای اش به کجا می رسد. استرسی که این بیمار داشت ناراحت کننده بود اما به هر حال جراحی کرد.

بعضی از کسانی که تغییر جنسیت می دهند، بعدا دست به انجام عمل های زیبایی زیادی می زنند، دلیلش چیست؟

– ترنس های mtf – مرد به زن – دوست دارند بسیار زیبا و بی نقص باشند و به جای تمام این سال هایی که زنانگی نکرده اند، در قالب جنس زن فرو بروند. برای همین به سمت جراحی های زیبایی می روند. البته یکسری جراحی ها و پروتزها برای این افراد لازم و ضروری است اما بیشتر از آن، متاسفانه باعث مشکلات زیادی می شود. بعضی از ترنس ها گاهی خودشان را به تیغ های جراحی می سپارند و اغلب هم از نتیجه عمل ناراضی هستند. برای همین است که تاکید می کنم این افراد باید تحت نظر روانشناس و مددکار دوره نقاهت شان را بگذرانند تا از انجام چنین عمل هایی منصرف شوند.

در این سال ها بیماری داشته اید که خاطره اش همیشه در ذهن شما مانده باشد؟

– هر کدام از بیماران برای من قصه خاصی دارند. خاطره یک بیمار را برای تان تعریف می کنم که همیشه در یادم مانده و هنوز هم با خودش و خانواده اش در ارتباط هستم. بیماری داشتم که بعد از جلسات متعددی که با من داشت، تصمیم به جراحی گرفت. او قبل از اینکه به مرحله آخر تغییر جنسیت برسد با یک نفر نامزد کرده و قرار بود تا قبل از برگزاری مراسم عروسی شان، عمل آخر را انجام بدهد. این که نامزدش این مسئله را قبول کرده بود برای من خیلی عجیب بود. این آقا در تمام ویزیت های همسرش، او را همراهی می کرد و مشوقش بود.

روزی که قرار عمل جراحی را گذاشتیم تا وقتی عمل این دختر تمام شد، همسرش از پشت در اتاق عمل بلند نشد و لحظه ای دست از دعا کردن و گریه کردن نکشید. این مسئله برای من خیلی جذاب بود و همیشه به خاطر دارمش. بعد از ۸-۷ سال هنوز از حال شان باخبر هستم و خدا را شکر زندگی خوبی دارند. عشق آنها برای همیشه در ذهن من ماندگار شده است.

افرادی که تصمیم به تغییر جنسیت می گیرند دو مسیر برای دریافت مجوز جراحی دارند

قانون چه می گوید؟

افراد ترنس برای اینکه موفق به انجام عمل تغییر جنسیت شوند می توانند دو مسیر را طی کنند. در ادامه خیلی خلاصه این دو مسیر آمده اند. فرد باید از روانپزشک، جراح دادگاه و آزمایشگاه بگذرد تا به نتیجه ای که دوست دارد برسد.

مسیر اول

۱- مراجعه به روانپزشک معتبر و دارای صلاحیت

۲- گذراندن دوران روان درمانی

۳- دریافت تاییدیه مبنی بر ترنس بودن از روانپزشک

۴- انجام آزمایش های تشخیص سطح هورمون و کاریوتایپ برای اطمینان از اینکه فرد دچار اختلال هورمونی یا کروموزومی نیست.

۵- مراجعه به دادگاه و ارائه دادخواست تغییر جنس

۶- ارجاع فرد تراجنسی از دادگاه به پزشکی قانونی برای تاییدیه مدارک پزشکی

۷- تایید پزشکی قانونی و ارجاع به قاضی

۸- دریافت حکم قاضی مبنی بر جواز تغییر جنس

مسیر دوم

۱- مراجعه به دادگاه خانواده و ارائه دادخواست تغییر جنس

۲- ارجاع فرد ترنس به پزشکی قانونی

۳- معرفی به یک روانپزشک معتبر از طرف پزشکی قانونی و گذراندن مراحل روان درمانی

۴- انجام آزمایش های تشخیص سطح هورمون و کاریوتایپ برای اطمینان از اینکه فرد دچار اختلال هورمونی یا کروموزومی نیست.

۵- تایید از طرف روانپزشک و ارجاع به پزشکی قانونی

۶- تایید از طرف پزشکی قانونی و ارجاع به قاضی

۷- دریافت حکم قاضی مبنی بر جواز تغییر جنس

بیشتر اوقات بی‌توجهی به اصول تغذیه درست و خوردن خوراکی‌های ناسالم زمینه‌ساز مشکل است؛ اصولی که در فرهنگ غذایی «هند» و «ژاپن» بسیار مورد توجه است و می‌تواند در برنامه غذایی همه ما گنجانده شود.

به گزارش فکر اقتصادی، حفظ تناسب اندام و کاهش وزن یکی از دغدغه‌های همیشگی افراد، به‌خصوص خانم‌هاست که گاهی به‌رغم تلاش‌های بسیار، چندان هم موفق نیستند.

بیشتر اوقات بی‌توجهی به اصول تغذیه درست و خوردن خوراکی‌های ناسالم زمینه‌ساز این مشکل است؛ اصولی که در فرهنگ غذایی «هند» و «ژاپن» بسیار مورد توجه است و می‌تواند در برنامه غذایی همه ما گنجانده شود.
چرا ژاپنی‌ها لاغرند؟
آیا تا به حال شنیده‌اید که «آشپزی ژاپنی» رژیمی ایده‌آل برای کاهش وزن است؟ درواقع، تغذیه مردم این کشور بر پایه مصرف برنج، سبزیجات تازه، ماهی و نوشیدنی‌های گیاهی است که به‌راحتی می‌توان آنها را در برنامه روزانه گنجاند و تناسب اندام را حفظ کرد. آمارها نشان می‌دهد مردم ژاپن عمر طولانی دارند که راز آن علاوه بر آشپزی سالم به‌عنوان یک اصل مهم، عادات روزمره را نیز شامل می‌شود.
آنها به‌رغم اینکه جدیت بسیاری در کار دارند، همواره راهکارهایی برای استراحت، مدیتیشن، بهره‌مندی از طبیعت و عادات زندگی سالم را نیز رعایت می‌کنند. در کشور آفتاب تابان خیلی به‌ندرت ممکن است فرد چاقی ببینید، به‌طوری که تنها ۳درصد جمعیت بانوان این کشور اضافه‌وزن دارند.
نکات ۴ گانه ژاپنی
۱. نخستین نکته اینکه ژاپنی‌ها همیشه خوراکی‌های سالم و در سهم‌های کوچک غذا می‌خورند. درواقع، تغذیه آنها برمبنای کیفیت است، نه کمیت؛ به این معنا که نه غذای آماده می‌خورند، نه خوراکی را در مایکروویو گرم می‌کنند، نه آرد تصفیه‌شده، نه خوراکی‌های چرب و…. فقط مواد غذایی تازه و طبیعی مصرف می‌کنند.
۲. جنبه حائزاهمیت دیگر شیوه غذا خوردن است. ژاپنی‌ها آرام و با لذت غذا می‌خورند. هر لقمه را بدون عجله کاملا می‌جوند و مزه می‌کنند و بیشترین لذت را از طعم آن می‌برند. هرگز با نفرت و دلسردی سراغ آشپزی و صرف غذا نمی‌روند و با تزئینات جالب غذاها جلوه بصری بی‌نظیری خلق می‌کنند. برای آنها سیر شدن چشم بسیار مهم‌تر از سیر شدن معده است.
۳. ژاپنی‌ها لبنیات مصرف نمی‌کنند و نان و گوشت نیز در برنامه آنها چندان جایی ندارد. مردم این کشور برنج، سبزیجات و ماهی را ترجیح می‌دهند. میوه‌های تازه هم در حد متوسط در رژیم غذایی‌شان گنجانده می‌شود.
۴. مهم‌ترین وعده غذایی برای ژاپنی‌ها صبحانه است و روز خود را با غذاهای بسیار متنوع شامل سبزیجات، برنج، سوپ و تخم‌مرغ آغاز می‌کنند و نوشیدنی حتمی آنها چای سبز است.
خوشمزه‌های رژیم ژاپنی؛ ایده‌آل برای کاهش وزن
– برنج: خوراکی اصلی است که البته برنج قهوه‌ای بر برنج سفید برتری دارد.
– خمیرها: انواع غذاهای تهیه‌شده از خمیرهای نازک (نودل) مانند سوبا، سومن، رامن و… بسیار مورد علاقه ژاپنی‌هاست که از ‌گونه‌های مختلف گندم تهیه شده، بسیار سالم هستند و تقریبا کربوهیدرات یا قند ندارند. بسیاری از این غذاها برای بیماران مبتلا به سلیاک توصیه می‌شوند.
– میوه‌ها: سیب قرمز فوجی، خرمالو و پرتقال ماندارین میوه‌های محبوب ژاپنی‌هاست.
– ماهی: ماهی ماکرو و آزاد محبوب‌ترین ماهی‌ها میان مردم این کشور هستند.
– سویا، ارزن، توفو (پنیر لوبیا) و…: سرشار از کلسیم و پروتئین و جایگزین لبنیات. همچنین سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هاست، کلسترول را کاهش می‌دهد و از دیابت پیشگیری می‌کند.
– چای سبز: نوشیدنی همیشگی ژاپنی‌هاست.
– سبزیجات:بادمجان، جوانه سویا، لوبیا قرمز، قارچ، کلم، زنجبیل، کدو مسما، سیب‌زمینی، جوانه بامبو، تربچه و جلبک دریایی.
چرا هندی‌ها لاغرند؟
غذاهای هندی تحت‌تاثیر فرهنگ‌های مختلف دیگر کشورها مانند مغولستان، پرتغال و حتی انگلستان است، در نتیجه آشپزی متنوع و غنی محسوب می‌شود. آشپزی در این کشور به‌دلیل مصرف ادویه‌های مختلف و مصرف نکردن گوشت گاو به‌دلیل قداست آن در مذهب هندو شهرت خاصی دارد.
همچنین گفته می‌شود کسی که در هند متولد می‌شود، قدرت تشخیص مزه‌های بیشتری نسبت به مردم کشوری غربی دارد. لبنیات در تغذیه مردم این کشور جایی ندارد و معمولا کره حیوانی و ماست مایع پرطرفدار است.
از جمله خوراکی‌هایی که هرگز از غذاهای هندی حذف نمی‌شود باید به برنج، مرغ و گوشت بره اشاره کرد. غذاهای گیاهی فراوانی نیز در فرهنگ این کشور وجود دارد زیرا بسیاری از مردم معتقد به «دوری از خشونت» هستند و هیچ نوع گوشتی مصرف نمی‌کنند.
نکات ۷ گانه هندی
۱. مخلوط نکردن کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها
۲. انتخاب مواد غذایی سالم و مفید؛ کیفیت مهم‌تر از کمیت
۳. مصرف برنج قهوه‌ای و سبزیجات
۴. استفاده از میوه‌های تازه، به‌خصوص مرکبات
۵. توجه به ۳ وعده غذایی همراه با مقداری ماست بدون چربی یا یک میوه در صورت گرسنگی به‌عنوان میان‌وعده
۶. جویدن ۱۰۰ مرتبه‌ای هر لقمه برای هضم بهتر
۷. نوشیدن روزانه ۲ لیتر آب و چای سبز
بخور نخورهای رژیم هندی
ارتباط قوی بین نوع خوراکی‌های مصرفی در هند؛ این کشور یکی از بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین کشورهای دنیا با نوع طب جایگزین و کاهش وزن است. این اهمیت از آنجا ناشی می‌شود که هر خوراکی در آن واحد دارو است و احساس مقاومت و سلامت ایجاد می‌کند. همان‌طور که اشاره شد، غذاهای هندی حاوی مقدار زیادی ادویه (زیره، هل سبز، کاری و…) هستند که بدن را تحریک می‌کنند، دمای بدن را افزایش می‌دهند و به کاهش وزن کمک می‌کنند. به همین دلیل است که غذاهای هندی موجب سوخت‌وساز چربی می‌شوند. در طب باستانی هند با توجه به وضعیت جسمانی افراد توصیه‌های متفاوت غذایی وجود دارد. توجه به این ویژگی‌ها موجب تامین نیاز غذایی، پیشگیری از بیماری و به‌خصوص کاهش وزن می‌شود.
• به افرادی با استخوان‌بندی درشت که احساس گرسنگی مداوم و هضم غذایی نامنظمی دارند، توصیه می‌شود غذاهایی «سنگین‌تر» مانند سوپ، غذاهای سس‌دار یا انواع خمیرها را با سس میل کنند.
• افرادی با استخوان‌بندی متوسط که از گرسنگی و تشنگی شدید رنج می‌برند، در صورت غذا نخوردن به‌موقع، احساس بدی پیدا می‌کنند و تمایل به پرخوری دارند. خوراکی‌های توصیه‌شده برای آنها سالادها و نوشیدنی‌های خنک است. آنها نباید غذاهای حاوی گوشت یا ماهی بخورند.
• افراد تنومند چاق که هضم غذایی کند و اشتهای متوسطی دارند باید از لبنیات، دسرها و چربی‌ها پرهیز کنند و مصرف بیشتر میوه‌ها و سبزیجات، به‌خصوص هویج، کدو مسما، کرفس، کلم و کاهو را در برنامه غذایی خود بگنجانند.
• برگ‌های زردچوبه نیز برای آنها بسیار بااهمیت است. برگ‌های این گیاه بی‌نظیر، رنگ سبز تیره دارد و در تهیه سس‌ها و سالادهای خام و پخته مصرف می‌شود. این برگ‌ها به عملکرد مطلوب معده و روده‌ها کمک می‌کند و در حفظ تناسب اندام یا کاهش اضافه‌وزن موثر است. به علاوه، خواص دارویی نیز دارد و می‌تواند اسهال، اسهال خونی و دیابت را بهبود بخشد.
• گشنیز هم در رژیم هندی پرمصرف است. این گیاه معطر که هم‌خانواده جعفری و کرفس است، قدرت ادرارآوری بالایی دارد که در دفع مایعات، مواد سمی و چربی از طریق ادرار موثر است. در طب سنتی، از گشنیز برای کاهش گاز معده، التهابات شکمی و تصفیه خون نیز استفاده می‌شود.
• دال هم میان هندی‌ها طرفداران فراوانی دارد. این غذای سنتی هند از نوعی نخود، عدس و لوبیا تهیه می‌شود. دال منبع غنی از پروتئین‌هاست، احساس سیری بسیار بالایی دارد و هضمش به کندی انجام می‌شود، در نتیجه احساس گرسنگی بین‌ وعده‌های غذایی کاهش می‌یابد. به علاوه در کنترل وزن نیز تاثیر دارد.
• چاشنی‌ها و سبزیجات میان هندی‌ها جایگاه ویژه‌ای دارند. مردم هند به‌دلیل گرمای محیط تمایل زیادی به مصرف خوراکی‌های تازه و سبزیجات دارند. ماست همراه با سبزیجات، میوه و ادویه، چات (سالاد سبزیجات خام با لیمو و ادویه) و پاکوره (غذایی فوری از گلوله‌های آرد نخود همراه با سبزیجات) نمونه‌هایی از انتخاب خوب غذایی در تابستان، به‌خصوص در دوران رژیم لاغری هندی است.
• هندی‌ها برای نوشیدن روزانه ۲ لیتر آب، تامین رطوبت بدن و کاهش اشتها که معمولا به‌دلیل تشنگی است، علاوه بر آب دیگر نوشیدنی‌ها مانند چای معطر، ماست رقیق، لیموناد و آب نارگیل می‌نوشند.

همانطور که می‌دانید شکر برای سلامت روح و روان شما مضر است اما روش‌های دیگری برای راضی نگه داشتن افرادی که عاشق شیرینی هستند نیز وجود دارد.

به گزارش فکر اقتصادی، شکی نیست که شکر می تواند مضرات زیادی برای سلامتی داشته باشد به خصوص اگر بیش از حد مورد استفاده قرار گیرد. هنوز هم ۷۵ درصد از آمریکایی ها بیش از حد مواد شیرین مصرف می کنند.

مضرات و اثرات منفی این ماده بر روی سلامت جسمی به خوبی در مطالعات مختلف نشان داده شده است. به همین خاطر است که افراد برای کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مختلف باید مصرف شکر خود را کاهش دهند.

با اینکه برخی از افراد عاشق مواد شیرین هستند اما باید بدانید که شکر بر روی سلامت روح و روان ما نیز اثر می گذارد. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم.

مصرف بیش از حد شکر می تواند به مشکلات روحی و روانی منجر شود:

اگر برای کاهش استرس خود و مقابله با آن به خوردن مواد شیرین روی می آورید باید بدانید که این موضوع چه بلایی سرتان می آورد.

خیلی از افرادی که عصبانی می شوند شکر بیشتری در رژیم غذایی خود دارند. این موضوع بدین خاطر است که شکرهای فرآوری شده می توانند حس نگرانی، تحریک پذیری و ناراحتی را در فرد ایجاد کنند و می توانند در صورتی که فرد با افسردگی و اضطراب دست و پنجه نرم می کند اثرات مخرب تری بر روی روح و روان داشته باشند.

حالا سوال اینجاست که چرا چنین مشکلاتی روی می دهد؟ بعد از خوردن شکر زیاد، بدن برای کمک به جذب گلوکز اضافی در جریان خون و پایدار نگه داشتن سطح قند خون انسولین آزاد می کند. به نظرتان این جریان خوب است؟ الزاما خیر. افزایش سطح شکر باعث می شود بدن برای رسیدن به سطح طبیعی سخت تر کار کند. این افزایش ها و کاهش ها باعث ایجاد حس عصبانیت، تحریک پذیری و ناراحتی در افراد می شود.

اگر اضطراب یا افسردگی دارید این نشانه ها ممکن است شبیه نشانه هایی باشد که به طور روزانه با آن ها سروکار دارید. اما باید بدانید که شکر چنین نشانه هایی را بدتر می کند.

اگر مصرف بیش از حد شکر باعث ایجاد اضطراب نشود، قطعا آن را بدتر می کند:

اگر با اضطراب دست و پنجه نرم می کنید حتما می دانید شکر چه اثراتی بر روی روح و روانتان دارد. افزایش سطح قند در بدن می تواند در این شرایط باعث ایجاد حس تحریک پذیری، هیجان زده شدن و ناراحتی شود که همه این عوارض جانبی باعث بدتر شدن اضطراب می شود. اما این همه ماجرا نیست. شکر توانایی بدن برای پاسخگویی به استرس را کاهش می دهد و همین امر باعث تحریک اضطراب و پیشگیری از مبارزه با علل ایجاد کننده استرس می شود.

مطالعات اندکی وجود دارد که ارتبط بین شکر و اضطراب را مورد بررسی قرار داده اند اما همه آن ها بر روی موش ها انجام شده اند

با اینکه یافته های این مطالعات ارتباط قطعی بین مصرف شکر و اضطراب پیدا کرده است اما محققان باید مطالعات بیشتری را بر روی انسان ها انجام دهند.

شکر می تواند خطر توسعه افسردگی را افزایش دهد:

معمولا اجتناب از خوردن مواد شیرین همیشه امکان پذیر نیست به خصوص اگر روز سختی داشته اید. زمانی که با افسردگی دست و پنجه نرم می کنید برخی از اوقات غذاها به عنوان شکلی از خود درمانی عمل می کنند. این چرخه می تواند نشانه های ناراحتی، خستگی و نا امیدی شما را بدتر کند.

مصرف بیش از شکر باعث ایجاد عدم تعادل در مواد شیمیایی مغز می شود. این عدم تعادل به افسردگی منجر می شود و حتی می تواند خطر توسعه بلند مدت مشکلات روحی را در برخی از افراد افزایش دهد.

یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۷ نشان می دهد مردانی که مقادیر زیادی از شکر را هر روز مصرف می کنند(۶۷ گرم یا بیشتر) ۲۳ درصد بیشتر از سایر افراد در عرض ۵ سال به افسردگی مبتلا می شوند. اگرچه این مطالعه در برگیرنده مردان بود اما ارتباط بین شکر و افسردگی در زنان نیز مشهود است.

ترک مواد شیرین می تواند احساسی همچون حمله پانیک را ایجاد نماید:

زمانی که صحبت از ترک مصرف مواد شیرین به میان می اید، بیشتر افراد استفاده از روش بوقلمون سرد را پیشنهاد می کنند. اما اگر سابقه حمله پانیک یا همان وحشت زدگی را دارید این روش نمی تواند برایتان موثر باشد.

ترک مصرف مواد شیرین برای هیچ کس مطبوع و خوشایند نیست. این موضوع می تواند عوارض جانبی همچون اضطراب، تحریک پذیری، سردرگمی و خستگی را به همراه داشته باشد. این موضوع باعث شده است متخصصان به دنبال بررسی نشانه های ترک شکر و مقایسه آن با نشانه های ترک مواد مخدر بروند.

اوما نیدو متخصص روانشناس در دانشکده پزشکی هاروارد چنین می گوید: شاهد موجود در مقالات نشان می دهد همپوشانی جالبی بین سوء مصرف مواد مخدر و شکر وجود دارد. زمانی که فرد از ماده مخدری همچون کوکائین استفاده می کند به هنگام ترک با مشکلاتی هم مواجه خواهد شد.

افرادی که در رژیم غذایی خود شکر و قند زیادی مصرف می کنند نیز اگر به طور ناگهانی به فکر ترک این عادت بیفتند با مشکلات فیزیولوژیکی مواجه خواهند شد.

به همین خاطر است که استفاده از روش بوقلمون سرد برای ترک مصرف شکر برای افرادی که اضطراب دارند توصیه نمی شود. نیدو در این باره می گوید: قطع ناگهانی مصرف شکر می تواند شبیه ترک مواد مخدر باشد و حمله پانیک را ایجاد کند. اگر اضطراب دارید این تجربه ترک می تواند در شما برجسته تر و قوی تر باشد.

بوقلمون سرد برگردان تحت‌اللفظی Cold Turkey به معنی “ترک عادت ناگهانی” می باشد.

شکر قدرت مغز را کاهش می دهد:

ممکن است معده شما بگوید که شکر بیشتری مصرف کنید و به سراغ مواد غذایی شیرین بروید اما مغز ایده دیگری دارد.

محققان دریافته اند که رژیم غذایی سرشار از فروکتوز ناشی از مواد غذایی همچون نوشابه می تواند قدرت مغز را کاهش دهد و بر روی حافظه و یادگیری اثر بگذارد.

محققان دریافته اند که ژن ها در مغز می توانند تحت تاثیر فروکتوز قرار گیرند. این موضوع می تواند بر روی حافظه و یادگیری اثر بگذارد و حتی به بیماری آلزایمر، دیابت و بیماری قلبی منجر شود. اصلی ترین منبع فروکتوز در رژیم غذایی آمریکایی در برگیرنده شکر چغندر قند و شربت ذرت با فروکتوز بالاست.

بیشتر تحقیقات بر روی موش ها انجام شده است اما برخی از آن ها زمانی که صحبت از رژیم غذایی و سلامت مغز به میان می آید از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهند بود.

وقتی شما در آب هستید، بدن شما تقریبا ۹۰ درصد سبک‌تر احساس می‌شود. یعنی تاثیری که ورزش در آب روی بدن‌تان دارد، مشابه تاثیری که ورزش در خشکی روی بدن‌تان می‌گذارد نیست.
به گزارش فکر اقتصادی، هر نوع ورزشی برای سلامتی مفید است و ورزش‌هایی که در آب انجام می‌شوند نیز امتیازات زیادی برای سلامتی دارند. وقتی شما در آب هستید، بدن شما تقریبا ۹۰ درصد سبک‌تر احساس می‌شود. یعنی تاثیری که ورزش در آب روی بدن‌تان دارد، مشابه تاثیری که ورزش در خشکی روی بدن‌تان می‌گذارد نیست. همچنین، ورزش کردن در آب، نوعی استراحت در برابر روتین خسته کننده‌ی باشگاه است.
با ورزش کردن در آب که به آن ورزش‌های آبی هم می‌گویند، بر خلاف برنامه‌های تمرینی که در باشگاه دارید، با انرژی‌تر بمانید، ضمن اینکه مفرح‌تر و لذت بخش‌تر نیز هست.
تمرین کردن در آب برای تمام گروههای سنی مفید است، از بچه گرفته تا سالمند. حتی افرادی که دچار آسیب‌های عضله، تاندون و استخوان شده‌اند و همچنین افراد چاق و زنان باردار می‌توانند ورزش‌های آبی را انجام بدهند. تمرین کردن در آب نیاز به تجهیزات خاصی ندارد، فقط کافیست مایوهای خود را به تن کنید و به آب بزنید!
تمرین کردن در آب، یک نوع فعالیت درمانی است که هم از لحاظ جسمی و هم از نظر روحی اثرات بسیار خوبی دارد.
۱. کمک به کاهش وزن
ورزش‌های آبی می‌توانند به روند کاهش وزن‌تان سرعت بدهند. در ورزش‌های آبی، تمرینات هوازی و قدرتی با مقاومت آب ترکیب می‌شوند، یعنی بدن‌تان کاملا به چالش کشیده می‌شود.
اگر تمرین در آب را هر روز و به مدت تقریبا ۳۰ تا ۶۰ دقیقه انجام دهید، بسته به شدت تمرین و وزن بدن‌تان می‌توانید حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ کالری در روز بسوزانید. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۰ نشان داد پیاده روی در آب می‌تواند چربی بدن و دور کمر را کاهش داده و ضمنا سلامت تنفسی و کیفیت زندگی را بهبود بدهد. دانشمندان دریافته‌اند انجام ورزش‌های آبی به طور منظم به کاهش درصد چربی بدن کمک زیادی می‌کند.
۲. بهبود سلامت مفاصل
ورزش‌های آبی، ورزش‌هایی با شدت کم هستند که به تقویت سلامت مفاصل کمک می‌کنند. هنگام انجام تمرین در آب، خاصیت غوطه ور ماندن در آب باعث می‌شود فشار زیادی به مفاصل وارد نشود. همچنین، از تاثیرات منفی درد و خستگی نیز کاسته خواهد شد.
این مزیتی است که مخصوصا برای افرادی که به نوعی مشکل مفاصل دارند، مانند آرتروز یا مفاصل‌شان در حال ترمیم است، بسیار مفید است. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳ دریافت ورزش درمانی در آب می‌تواند روشی مفید برای بهبود قدرت مفاصل و طیف حرکتی آنها در بیماران هموفیلی باشد و عملکرد روزانه و کیفیت زندگی‌شان را بهتر کند.
انجام ورزش در آب به طور منظم، از درد و سفتی مفاصل ناشی از ورم مفاصل کاسته و قدرت عضلانی و قابلیت عملی را در میانسالان و سالمندان مبتلا به ورم مفاصل تقویت می‌کند.
۳. افزایش انعطاف پذیری و توانایی حرکتی
حین ورزش و تمرین در خشکی، حرکات بدن به دلیل جاذبه و ترس از افتادن، محدود می‌شوند، اما هنگامی که در آب تمرین می‌کنید، بدن در معرض مقاومت آب بوده و این به مفاصل کمک می‌کند انعطاف پذیرتر شده و طیف حرکتی‌شان افزایش پیدا کند.
ورزش‌های آبی برای افزایش انعطاف پذیری پایین تنه و کمر مفیدند. انعطاف پذیری بدنی، عامل مهمی در فیتنس است، زیرا نداشتن انعطاف پذیری مناسب می‌تواند طیف حرکتی را محدود کرده و تعادل بدن و هماهنگی‌های حرکتی را کاهش دهد. به گفته‌ی محققان ورزش درمانی در آب، روشی موثر برای تمرین دادن به سالمندان برای کاهش احتمال بر زمین افتادن است. زیرا تمرین در آب می‌تواند تغییرات چشمگیری در الگوی راه رفتن ایجاد کند. افرادی که به طور منظم شنا می‌کنند، بهبودهای قابل توجهی در فیتنس بدنی، استقامت عضلانی، انعطاف پذیری بدنی و استقامت قلبی ریوی دارند.
آب گرم بهترین گزینه برای افزایش انعطاف پذیری است زیرا عضلات را منعطف و خمیده نگه می‌دارد. بنابراین اگر هدف‌تان بهبود انعطاف پذیری و توانایی حرکتی است، استخر آب گرم را انتخاب کنید.
 
۴. کاهش فشار خون
زمانی که در آب ورزش می‌کنید، مقاومت آب به گردش خون موثرتر در سراسر بدن کمک می‌کند. در نتیجه از فشار خون کاسته شده و در بلند مدت از نرخ ضربان قلب در حالت استراحت نیز کم می‌شود. تمرین کردن در آب، یک راه عالی برای ایجاد استقامت هوازی است. مطالعه‌ای که طی یک دوره‌ی ۱۰ هفته‌ای انجام شد نشان داد تمرین‌های هوازی در آب، به میزان چشمگیری از فشار خون سیستولیک کم کرده و فشار خون سرخرگی بیماران دچار پُر فشاری خون را تعدیل کرد. ورزش در آب بویژه برای افراد چاق و بزرگسالانی که دچار مشکلات ارتوپدی یا برونکو اسپاسم (بیماری تنفسی) توصیه می‌شود.
۵. افزایش قدرت عضلانی
آبی که مدام جریان دارد و جهتش را تغییر می‌دهد، در مقایسه با هوا، مقاومت بیشتری ایجاد می‌کند. به همین دلیل است که یک مایل شنا کردن در آب، خیلی بیشتر از یک مایل پیاده روی روی زمین، طول می‌کشد.
زمانی که در آب ورزش می‌کنید، عضلات شما سخت‌تر تمرین می‌کنند، چون بر خلاف مقاومت آب، ورزش می‌کنید و عضلات، قوی‌تری شده و بهتر رشد می‌کنند. تحقیقات نشان داده ورزش‌های آبی می‌توانند به عنوان یک استراتژی جهت بهبود قدرت عضلانی توصیه شوند.
۶. کاهش استرس
هر نوع ورزش آبی می‌تواند برای کاهش استرس و اضطراب مفید باشد. حتما این را می‌دانید که حتی فقط نگاه کردن به حرکت آب دریا یا انجام فعالیت‌هایی در کنار استخر می‌تواند یکی از آرامشبخش‌ترین فعالیت‌ها برای کاهش استرس باشد. اما در آب بودن هم بسیار آرامشبخش بوده و جسم و ذهن را آرام می‌کند. حتی از صدای آب برای مدیتیشن استفاده می‌شود. تمرین کردن در آب، مغز را تحریک می‌کند تا هورمون احساس خوب را که اندورفین نام دارد و از استرس کم کرده و به شما حال خوب می‌دهد ترشح کند. ضمنا این ورزش‌ها، اکسیژن رسانی به عضلات را افزایش داده و تنفس را تنظیم می‌کنند.
۷. نیاز به تجهیزات اضافی ندارید
تمرین کردن در آب را حتی بدون وزنه هم می‌توانید انجام دهید. مقاومتی که آب روی کمر یا سینه وارد می‌کند برای انجام تمرینات قدرتی و هوازی‌تان کافیست.
مقاومت آب، شدت تمرینات شما را بالا برده و باعث می‌شود عضلات سخت‌تر کار کنند. در نتیجه چربی سوزی آسان‌تر شده، به کاهش وزن‌تان کمک می‌شود و انعطاف پذیری بدنی‌تان افزایش پیدا می‌کند. ورزش‌های آبی، چون بدون وزنه انجام می‌شوند، بویژه برای آنهایی که از درد مفاصل و آرتروز رنج می‌برند یا آسیبی دیده‌اند و نمی‌توانند از وزنه استفاده کنند مفید است. اما اگر شما محدودیتی برای استفاده از وزنه ندارید، بهترین کار این است که از تمرینات تحمل وزن را هم علاوه بر ورزش‌های آبی انجام دهید چون به پیشگیری از پوکی استخوان کمک می‌کند.
image_pdfimage_print
نشریه
بانک و بیمه