کد خبر: 11736      |     تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۸/۰۵ - ۱۹:۲۲    

فیسبوک باز هم حساب ایرانی‌ها را بستپایگاه خبری فکر اقتصادی-شرکت فیسبوک روز جمعه ۴ آبان اعلم کرد که شماری از حساب‌های کاربری در ایران را که بیش از یک میلیون آمریکایی و بریتانیایی آنها را دنبال می‌کنند در راستای مقابله با دروغ‌پراکنی و انتشار اخبار جعلی حذف کرده است.

فیسبوک روز جمعه اعلام کرد یکی از این حساب‌های کاربری که هم در فیسبوک و هم در اینستاگرام فعال بوده است، مجموعا یک میلیون فالوئر داشته است.پیش از این نیز فیسبوک، حساب‌های کاربری مرتبط با ایران و روسیه را به اتهام راه اندازی کمپین‌هایی با حمایت دولتی مسدود کرده بود. در ماه آگوست میلادی، فیسبوک اعلام کرد بیش از ۶۰۰ حساب کاربری را به دلیل فعالیت ناموثق تعلیق کرده است.

خبرگزاری رویترز بر اساس گزارش آزمایشگاه تحقیقات دیجیتال فارنزیک، وابسته به شرکت آتلانتیک کانسیل، گزارش داده که این اکانت‌های جعلی در فیسبوک که مبدا آنها ایران است، خود را با تعلقات لیبرال‌های آمریکا معرفی می‌کردند.

ناتانیل گلیچر، رئیس سیاست‌های امنیت سایبری فیسبوک می‌گوید که ۸۲ صفحه، گروه و حساب کاربری در فیسبوک و اینستاگرام که گردانندگان آنها خود را شهروندان آمریکا و بریتانیا جا زده بودند، حذف شده است.

به گفته وی، کاربران این صفحات حملات سیاسی شدیدی را در پوشش مسائلی چون روابط نژادی، مخالفت با دونالد ترامپ و مهاجرت انجام می‌دادند.

حساب‌های کاربری که فیسبوک آنها را از بین برده است در مجموع بیش از یک میلیون نفر مخاطب دارند. به گفته فیسبوک، کاربران این صفحات با هزینه‌ای کمتر از صد دلار برای تبلیغ در اینستاگرام و فیسبوک، پست‌های خود را به مخاطبان بیشتری ارائه می‌دادند.

فیسبوک همچنین عنوان کرده که اگرچه این مبدا این حساب‌ها ایران است، اما مشخص نیست که آیا با حکومت جمهوری اسلامی ایران در ارتباط هستند یا نه. نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد به پرسش خبرگزاری رویترز در این زمینه پاسخی نداده است.

حدود دو ماه قبل نیز فیسبوک، توییتر و شرکت آلفابت صدها حساب مرتبط با دستگاه تبلیغاتی ایران را مسدود کردند. اما ناتانیل گلیچر می‌گوید که عملیات اخیر از برخی جهات پیچیده‌تر بوده و شناسایی این حساب‌ها نیز دشوارتر انجام شده است.

image_pdfimage_print
ارسال دیدگاه

نشریه
بانک و بیمه