از ابتدای هفته جاری که اخباری مبتنی بر سفر قریب الوقوع وزیر امور خارجه کشورمان به هند منتشر شد، تمامی نگاه ها به طرف سفر سال گذشته وی به این کشور معطوف شد. شاید اولین احتمالی که در مورد سفر مجدد ظریف به اذهان آمد، پیگیری تعهدات و معاهداتی بود که در سفر سال گذشته […]

از ابتدای هفته جاری که اخباری مبتنی بر سفر قریب الوقوع وزیر امور خارجه کشورمان به هند منتشر شد، تمامی نگاه ها به طرف سفر سال گذشته وی به این کشور معطوف شد. شاید اولین احتمالی که در مورد سفر مجدد ظریف به اذهان آمد، پیگیری تعهدات و معاهداتی بود که در سفر سال گذشته محمد جواد ظریف به هند با مقامات دولت این کشور بسته شده بود که مهمترین آنها پیگیری وضعیت سرمایه گذاری شرکت های هندی در چابهار است.

بندر چابهار به دلیل موقعیت خوبی که در زمینه صادرات و واردات کالا دارد از اهمیت خاصی برخوردار است. علاوه بر ایران، چابهار سریعترین و بهترین مسیر دسترسی افغانستان به آب های آزاد به حساب می آید و به همین دلیل مدرن سازی و توسعه این بندر برای مقامات افغان بسیار حائز اهمیت است. از طرف دیگر این بندر به دلیل اهمیتی که برای اقتصاد افغانستان و در نتیجه امنیت این کشور دارد از تحریم های یکجانبه آمریکا به طور معاف شده است.

دولت هند روز دوشنبه اعلام کرد که مدیریت بندر چابهار در استان سیستان و بلوچستان را به برعهده گرفته و به گزارش تایمز هند این نخستین بار است که هند مدیریت یک بندر در خارج از مرزهای خود را به عهده می کرد.

برپایه این گزارش عملیات تجاری هند با پهلوگیری یک کشتی باری قبرسی حامل ذرت در بندر چابهار آغاز شد.

هند پیش از این حدود 100 میلیون دلار برای ساخت یک جاده 220 کیلومتری در غرب افغانستان برای ارتباط با بندر چابهار هزینه کرده بود و برای توسعه بندر چابهار نیز قرار بود 500 میلیون دلار سرمایه گذاری کند که بخشی از این سرمایه گذاری انجام شده است.

تغییر نگاه به شرق

حالا به نظر می رسد که ایران با توجه به مشکلاتی که برای مبادله و صادرات به اروپا دارد نگاه خود را بار دیگر به سوی شرق برگردانده است. سفیر جمهوری اسلامی ایران در هندوستان، سفر محمد جواد ظریف به دهلی نو را بسیار مهم دانست و مهمترین هدف وی را افزایش مبادلات تجاری ایران با این کشور به بیش از 13 میلیارد و 700 میلیون دلار کنونی اعلام کرد.

علی چگینی روز دوشنبه و پیش از سفر ظریف به هند، در گفت و گو با ایرنا با اشاره به تاریخچه ارتباطات سیاسی و اقتصادی ایران و هند در سالهای اخیر بخصوص پس از امضای برجام تاکید کرد که ‘بعد دوجانبه این سفر بسیار مهم است، زیرا گروهی متشکل از 70 نفر از اتاق های بازرگانی، شرکت های مهم و تجار وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را جهت برگزاری یک نشست تجاری همراهی خواهند نمود.’

سفیر ایران در دهلی نو خاطر نشان کرد در این سفر ظریف با نخبگان و پژوهشگران هندی جلسه هم اندیشی خواهند داشت. چگینی با اشاره به اهمیت این سفر خاطرنشان کرد که این سفر به دعوت بنیاد پژوهشی ابزرور (ORF) برای شرکت و سخنرانی در کنفرانس بین المللی موسوم به رایسینا دیالوگ صورت می گیرد.

ظریف: یک توافق خوب بانکی با هندی ها داریم

محمدجواد ظریف عصر دوشنبه در فرودگاه دهلی نو درباره سفر سه روزه خود به هند افزود: این سفر برای شرکت در یک اجلاس مطالعاتی شکل انجام شده که غروب چهارشنبه من در آن سخنرانی خواهم داشت.

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه ادامه داد: تصمیم گرفتیم از این فرصت استفاده کنیم و همراه با هیات بزرگ اقتصادی به خصوص از بخش خصوصی و هیات سیاسی و اقتصادی دولتی با مقام های مختلف هندی دیدار داشته باشیم.

وی با بیان اینکه روابط ایران با هند حتی بعد از تحریم روابط خوبی هست، افزود: یک توافق خوب بانکی با هندی ها داریم که پاییز امسال و بعد از تحریم ها به امضا رسیده و این توافق این امکان را برای کشور فراهم می کند که هم صادرات و واردات و هم سایر نیازهای مالی را از این مسیر تامین کند.

ظریف ادامه داد: حضور بسیار پررنگ بخش خصوصی در این سفر نشان دهنده علاقه بخش خصوصی به استفاده از این فرصت در شرایط تحریم های ظالمانه برای توسعه روابط است.

وی یاد آور شد: زمینه های زیادی برای گسترش روابط دوجانبه ایران و هند وجود دارد که یکی از این حوزه ها چابهار است. هندی ها به حضور در چابهار و در زیرساخت های ترانزیتی ایران علاقه مند هستند.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: حضور بسیار پررنگ بخش خصوصی نشان دهنده علاقه بخش خصوصی برای استفاده از این فرصت ها در شرایط تحریم های ظالمانه برای توسعه روابط است.

وی گفت: بسیار خوشحالیم که اقتصاد دانش بنیان در ایران رو به توسعه است و تقریباً در همه سفرهایی که من به خارج دارم، این بخش حضور خیلی خوب و موثری دارد.

آغاز همکاری یوکو بانک هند و بانک پاسارگاد

ظریف در نخستین روز کاری خود در سفر سه روزه به هندوستان با گاد کاری وزیر حمل و نقل و کشتیرانی هند دیدار و گفت وگو کرد.

طرفین در این دیدار درباره مناسبات دو جانبه، راه های گسترش روابط اقتصادی دو کشور بویژه در حوزه های حمل و نقل، کشتیرانی و نیز همکاری ها در بندر چابهار گفتگو و تبادل نظر کردند.

وزیر حمل و نقل هندوستان در این دیدار هدایایی از جمله یک بذر به نشانه حضور هند در بندر چابهار به وزیر امور خارجه کشورمان اهدا کرد.

در حاشیه دیدار با نیتین گادکاری وزیر حمل و نقل هند در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره سازوکار ویژه مالی اروپا با ایران اظهار داشت: اروپایی ها تلاش کرده اند اما در حد انتظار ما نتوانستند پیشرفت کنند.

وی افزود: ما همکاری خود را از طریق کانال های مختلف همچون هند گسترش می دهیم.

رییس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: ما به همکاری با اروپا درباره SPV ادامه می دهیم اما منتظر آنها نمی مانیم و با شرکای سنتی خود مثل هند چین و روسیه در راستای منافع مردم ایران همکاری می کنیم.

ظریف همچنین گفت: در همکاری با هند طیفی از موضوعات مطرح هستند. در حوزه بانکی یوکو بانک هند و پاسارگاد همکاری خود را در زمینه تجارت آغاز کردند.

براساس اعلام رسانه های هندی، این بانک تا سه ماه آینده شعبه خود را در شهر بمبئی افتتاح خواهد کرد. از این بانک برای انجام نقل و انتقالات مالی استفاده خواهد شد.

وی گفت: امیدواریم ایران و هند به رغم تحریم های آمریکا بتوانند در راستای منافع مردم دو کشور همکاری های بیشتری داشته باشند.

پیش از این دیدار، ظریف با حضور در اندیشکده ICWA در جمع نخبگان و اندیشمندان هندی درخصوص آخرین تحولات و روندهای جهانی و منطقه ای سخنرانی کرد و به پرسش های حاضران پاسخ داد.

حوزه های زیادی در بین ایران و هند مکمل هم هستند

بعد از این دیدار محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در فروم اقتصادی که فعالان اقتصادی ایران و هند شرکت دارند، حضور یافت.

وزیر امور خارجه با تاکید بر این که ما آماده تعامل بیشتر با شرق و طرف های دیگر هستیم، گفت: هند در شرایط سخت در کنار جمهوری اسلامی ایران بوده و در زمان های بهتر هم در کنار ما خواهد بود.

وی با بیان این که تحریم ها برای ایران جدید نیستند، تاکید کرد: ما حدود 40 سال است که ذیل تحریم های مختلفی بوده ایم. ما به بقای خود و همچنین به همکاری با دوستانمان ادامه خواهیم داد.

ظریف با بیان این که دو کشور تعامل بلندمدت و بلکه هزاران ساله دارند، افزود: حوزه های زیادی در بین ایران و هند مکمل هم هستند.

ظریف خاطرنشان کرد: ما می توانیم موقعیتی داشته باشیم که کشوری مدعی شود از قدرتش برای حکمفرما بودن حقوق در عرصه بین الملل استفاده کند. مفهوم قدرت اقتصادی امروز برای حکمفرما کردن غیرقانون (illegality) استفاده می شود.

وی همچنین گفت: یک کشور، یا یک فرد از کشورهای دیگر می خواهد که کشورهای دیگر مفاد قطعنامه شورای امنیت در زمینه عادی سازی روابط با ایران را نقض کنند.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: در آمریکا انقلاب نشده، بلکه یک دولت عوض شده است و این چالشی است که ما با آن مواجهیم.

ظریف با یادآوری این که ما اراده سیاسی و اقتصادی برای مقابله با این چالش را داریم، افزود: کشاورزان هندی فقط بخاطر تحمیل یک شخص 38 درصد هزینه بیشتر پرداخت می کنند.

وزیر امور خارجه با بیان این که فرصت ها وسیع هستند، تصریح کرد: ایران قابل اطمینان ترین شریک است. ما برای تامین امنیت و توسعه علمی و زمینه های دیگر به مردم خود تکیه کرده ایم.

ظریف ادامه داد: این به مفهوم انزواگرایی نیست. ما آماده تعامل با شرق و طرف های دیگر هستیم. این می تواند به شما هم برای انتخاب شریک کمک کند که کسی به دلایل سیاسی فشار وارد کند.

وی با یادآوری این که به دنبال یافتن مکمل ها (در زمینه همکاری اقتصادی) هستیم، افزود: ایران جوانان متخصص در زمینه استارتاپ ها و دیگر بخش های علمی، کشاورزی، پتروشیمی و اقتصاد دارد. هیچ کدام از این موارد برای همکاری غیرقانونی نیستند بلکه تلاش برای ایجاد مانع در این زمینه غیرقانونی است.

image_pdfimage_print
دسته بندی: گزیده برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد