کد خبر: 18126      |     تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۰ - ۱۴:۲۷    

اعلام آمادگی شهرداری برای بهره برداری عمومی باغ های موقوفهپایگاه خبری فکر اقتصادی-اعلام آمادگی شهرداری برای بهره برداری عمومی باغ های موقوفه

تهران- ایرنا- شهردار منطقه یک تهران گفت: آماده ایم باغ های در اختیار بخش های دولتی، سازمان ها و بنیادها بویژه باغات موقوفه را در قالب اجاره های بلندمدت در اختیار بگیریم تا هم از فضای سبز منطقه صیانت شود و هم با تبدیل آن به بوستان، امکان استفاده عموم شهروندان فراهم شود.

سید حمید موسوی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر صیانت و حفاظت از فضاهای سبز، شهرداری منطقه یک در قالب مذاکره و مکاتبه با مالکان و متولیان باغ های بخش های دولتی، نهادها، سازمان ها و بنیادهایی که سهم قابل توجهی از فضاهای سبز را در اختیار دارند پیشنهاد کرده باغات را با شرایطی که مطابق قانون به سرمایه گذاران و بهره برداران در قالب اجاره های بلندمدت واگذار می کنند به شهرداری واگذار شود تا هم از فضای سبز منطقه صیانت شود و هم سرانه های فضای سبز عمومی منطقه توسعه یابد.
وی باغ «اراج» را از جمله باغ های در اختیار نهادها در منطقه یک برشمرد و توضیح داد: ابتدای امسال براساس تصمیم و توافق مدیریت شهری وقت منطقه با مالک و سرمایه گذار این باغ، شهرداری منطقه یک از حدود ۲۹ هزار مترمربع از عرصه این باغ، بیش از ۲۰ هزار مترمربع را در اختیار گرفت و اقدامات اجرایی برای احداث بوستان با پیشرفت ۵۰ درصدی را در آن به انجام رساند.
موسوی افزود: پس از آن، بهره بردار این باغ در بخش ۳۰ درصدی در اختیار خود، اقدام به آغاز عملیات گود برداری کرد که با تذکر شورای شهر تهران و دستور صریح شهردار تهران، عملیات گوبرداری در همان زمان به طور کامل متوقف شد.
به گفته وی اینک هیچ اقدامی در هر یک از بخش های این باغ نیفتاده است و این باغ و سایر باغ های مشابه به طور مستمر تحت نظارت قرار دارند.
وی آتش سوزی عمدی این باغ را مربوط به چندین سال پیش خواند و گفت: پرونده تخلفات آن در حذف و قطع درختان در کمیسیون ماده ۷، سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران مفتوح و بیش از ۸۵ میلیارد تومان جریمه برای مالک آن در نظر گرفته شده است.
شهردار منطقه یک تهران تصریح کرد: با سازمان اوقاف و امور خیریه و مسئولان مختلف در خصوص این باغ ۳۰ هزار مترمربعی و سایر باغ های در اختیار آنها مکاتبه و مذاکره کرده ایم تا این فضاها به منظور بهره برداری عمومی نزد شهروندان در اختیار مدیریت شهری قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: به طور قطع نمی شود با هیچ سرمایه ای در آنِ واحد عرصه های سبز را احیا کرد، پس باید با مدیریت منابع، همراهی و همکاری همه سازمان ها و نهادها از فضاهای سبز موجود صیانت کنیم.
باغ اراج در محله ای به همین نام در شمیران واقع در شمال پایتخت قرار دارد.

image_pdfimage_print
ارسال دیدگاه

نشریه
بانک و بیمه