فکراقتصادی: شرکت پتروشیمی نوری به عنوان چهارمین و همچنین بزرگترین تولید کننده مواد آروماتیکی در ایران از جمله طرح های استراتژیک برنامه ۵ ساله سوم شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران بوده است که در حال حاضر از جمله مجتمع های زیرمجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس(هلدینگ خلیج فارس)قرار دارد. این مجتمع در زمینی به مساحت […]

فکراقتصادی: شرکت پتروشیمی نوری به عنوان چهارمین و همچنین بزرگترین تولید کننده مواد آروماتیکی در ایران از جمله طرح های استراتژیک برنامه ۵ ساله سوم شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران بوده است که در حال حاضر از جمله مجتمع های زیرمجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس(هلدینگ خلیج فارس)قرار دارد.

این مجتمع در زمینی به مساحت ۶۱ هکتار در حاشیه شمالی خلیج فارس به فاصله ۲۸۰ کیلومتری از مرکز استان بوشهر در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در بندر عسلویه واقع شده است.

این مجتمع به عنوان یکی از بزرگترین تولید کننده های محصولات آروماتیکی در جهان با ظرفیت اسمی ۴/۵ میلیون تن در سال به صورت رسمی در تیرماه ۱۳۸۶ افتتاح شده و تاکنون درحال فعالیت و تولید می باشد. عملیات اجرایی این مجتمع در آذرماه ۱۳۷۹ آغاز و اولین واحد آن در اوایل نیمه دوم سال ۱۳۸۵ راه اندازی گردید. سرمایه گذاری انجام شده در این مجتمع حدود ۸ هزار میلیارد ریال می باشد که به صورت مستقیم برای حدود ۱۲۰۰ نفر ایجاد اشتغال کرده است.

تقی صانعی، مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری در مراسم معارفه این شرکت گفت: از مهمترین شرایط این مجموعه می توان به سهولت دسترسی به خوراک،سوخت و سرویس های جانبی- استفاده از امکانات جاده ای ،حمل و نقل دریایی و فرودگاه بین المللی خلیج فارس و استفاده از قوانین مناطق آزاد تجاری اشاره نمود.

خوراک مجتمع(مواد اولیه) شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ۴.۷۷ میلیون تن در سال است که ۴.۵میلیون تن در پالایشگاه های گاز پارس جنوبی و ۲۷۰هزارتن در پتروشیمی جم تامین می شود.

محصولات اصلی مجمتع ۱.۲۸ میلیون تن در سال است که ۷۵۰.۰۰۰ تن پارازایلین،۴۳۰.۰۰۰ تن بنزن و ۱۰۰.۰۰۰ تن ارتوزایلین است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری  در خصوص تولید انواع محصولات ادامه داد: محصولات فرعی مجتمع ۳.۱۷۸ میلیون تن در سال است که شامل: ۱.۹۸۰.۰۰۰ تن محصولات سنگین،۱۶.۰۰۰تن آروماتیک سنگین،۳۸۰.۰۰۰ تن رافینیت، ۶۸۰.۰۰۰ تن محصولات سبک، ۷۶.۰۰۰ تن محصولات سبک، ۴۷.۰۰۰ تن پنتان است.

صانعی در ادامه خاطرنشان ساخت: شرکت پتروشیمی نوری، در زنجیره تولید صنایع پتروشیمی ، در زمره مجتمع های بالادستی محسوب می شود که محصولات آن خوراک سایر شرکت های پتروشیمی از جمله پتروشیمی پارس و پتروشیمی جم در منطقه عسلویه و پتروشیمی تندگویان ماهشهر را تامین می کند.

میزان فروش صادراتی این مجتمع در سال۹۷ نسبت به سال گذشته از ۲.۶۴۲ به ۲.۰۰۳ هزار تن رسیده است . همچنین میزان فروش داخلی فروش هم از ۱.۸۰۰ به ۱.۷۳۹ هزارتن رسیده است که در مجموع از مبلغ ۹۱.۰۵۸ به ۱۴۱.۵۳۶ میلیارد ریال در سال۹۷ افزایش یافته است.

وی به مهمترین دستاوردهای شرکت اشاره نمود و گفت: از مهمترین دستاوردهای شرکت پتروشیمی نوری می توان به افتتاح و بهره برداری از واحد شیرین سازی برش سبک، انجام پروژه ارتقا تولید پارازایلین،پذیرش در بورس اوراق بهادار تهران، رفع مغایرت کامل با شرکت ملی نفت و دریافت عنوان واحد تولیدی صنعت سبز اشاره نمود.طرح های توسعه ای مصوب هم شامل جداسازی C5+ از ترکیبات سبک،ارتقای واحد تولید پارازایلین، شیرین سازی ترکیبات سنگین، جداسازی نرمال پارافین از ترکیبات سنگین و شیرین سازی گاز فلر می باشد.

صانعی به طرح های توسعه ای در دست بررسی اشاره نمود و گفت : طرح های توسعه ای در دست  شامل ایزومریزاسیون برس سبک، ایزومریزاسیون ترکیبات رافینت، تولید نرمال هگزان پلیمر گرید،پروژه بومی سازی کاتالیستها و جاذبه های مجتمع،تولید آروماتیک از ترکیبات سبک، جداسازی ترکیبات با ارزش اتیل بنزن و متا زایلین از مجتمع، اجرای پروژه های پژوهشی در بخش انرژی و کاهش مصرف سوخت کوره های مجتمع است.

 

 

image_pdfimage_print
دسته بندی: اقتصادی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

This site is protected by wp-copyrightpro.com