ادریس سالاری: مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در اظهارنظری جالب گفت: «ظریف و هیات ایرانی تنها می‌تواند بین مقر سازمان ملل و محل اقامتشان و همچنین اقامتگاه سفیر ایران در سازمان ملل رفت و آمد داشته باشد.» وی همچنین ابراز کرد: «اگر پیشنهاد حضور در تلویزیون ایران داده شود، آن را خواهم پذیرفت چراکه […]

ادریس سالاری: مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در اظهارنظری جالب گفت: «ظریف و هیات ایرانی تنها می‌تواند بین مقر سازمان ملل و محل اقامتشان و همچنین اقامتگاه سفیر ایران در سازمان ملل رفت و آمد داشته باشد.»
وی همچنین ابراز کرد: «اگر پیشنهاد حضور در تلویزیون ایران داده شود، آن را خواهم پذیرفت چراکه ظریف نیز چنین فرصتی داشته است.»
در خصوص این اظهارات چند نکته قابل ارائه است؛
۱- تلاش آمریکا برای محدود ساختن تحرکات دیپلماتیک محمدجواد ظریف در این کشور می‌تواند ارتباط مستقیمی با تاثیر مثبتی باشد که سخنان و استدلال‌های وزیر خارجه ایران بر افکار عمومی دنیا و البته مردم و نخبگان آمریکا به نفع ایران و به ضرر دولت ترامپ برجای گذاشته است.
۲- تصور پمپئو از حضور ظریف در رسانه‌های آمریکایی این است که وزیر خارجه ایران از فضای آن رسانه‌ها و دامنه نفوذشان در جهت تامین منافع ایران بهره برده است و با همین منطق اعلام آمادگی می‌کند که در تلویزیون ایران حضور یافته و از آن به نفع سیاست‌های آمریکا استفاده کند.
به نظرم می‌رسد این اعلام آمادگی فرصت بسیار مناسبی برای ارائه پرسش‌های فراوان مردم ایران از دولت‌مردان آمریکایی است تا به صورت شفاف با خواست‌های افکار عمومی ایران روبرو شوند و در نتیجه به روشنی بر افکار عمومی ایران و جهان معلوم شود که آمریکایی‌ها چه در چنته دارند.
البته دور از فهم نیست که تصور اقناع افکار عمومی توسط پمپئو خواب و خیال خواهد بود.
حتی اگر تلویزیون ایران آمادگی چنین میزبانی مهمی را ندارد خبرگزاری های معتبری مانند ایرنا و یا ایسنا می‌توانند میزبان چنین گفت‌وگوی اختصاصی و پرمخاطبی در سطح ملی و بین‌المللی باشند.
روسای جمهور و وزرای خارجه ایران از بدو پیروزی انقلاب تاکنون بارها در مصاحبه‌های اختصاصی با رسانه‌های آمریکایی حضور یافته و به پرسش‌های خبرنگاران آنها پاسخ داده‌اند اما به خاطر ندارم چنین فرصت متقابلی برای رسانه‌های ایرانی فراهم شده باشد.
می‌توان به مدیران رسانه‌های معتبر ایرانی پیشنهاد داد این اعلام آمادگی را جدی بگیرند و باب جدیدی در تولید محتوای رسانه‌ای بگشایند.

image_pdfimage_print

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد