رضا امیدوارتجرشی* :پس‌انداز پولی که هر روز ارزش خود را از دست می‌دهد کافی نیست؛ این سرمایه‌گذاری است که شما را ثروتمند می‌کند. این جمله از «رابت کیوساکی» دقیقا حال این روزهای اقتصاد ماست، با این جمله می‌توان به سرمایه‌گذاری‌های متعدد در سال‌های گذشته در صندوق‌های بازنشستگی و سرمایه ورود کرد. شاید در اقتصاد ایران […]

رضا امیدوارتجرشی* :پس‌انداز پولی که هر روز ارزش خود را از دست می‌دهد کافی نیست؛ این سرمایه‌گذاری است که شما را ثروتمند می‌کند. این جمله از «رابت کیوساکی» دقیقا حال این روزهای اقتصاد ماست، با این جمله می‌توان به سرمایه‌گذاری‌های متعدد در سال‌های گذشته در صندوق‌های بازنشستگی و سرمایه ورود کرد. شاید در اقتصاد ایران و برای بقای سرمایه‌ها در صندوق‌های بازنشستگی و سرمایه‌گذاری باید از پوسته قدیمی خود خارج شد.
از دیگر ویژگی‌های صندوق سرمایه‌گذاری می‌توان مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها، کاهش ریسک سرمایه‌گذاری‌ها، نظارت و شفافیت اطلاعاتی، نقدشوندگی بالا و صرفه‌جویی نسبت به اندازه سرمایه‌گذاری را نام برد که با توجه به سرمایه‌های موجود باید به سمت بهینه شدن درآمدهای پایدار و حرکت به سوی سرمایه‌گذاری در بازارها و کسب‌وکارهای نوین روی آورد تا سهم بیشتری در بازار کسب کرد. در بسیاری از موارد در بنگاه‌های اقتصادی، شفافیت در طول مسیر، کاری با حفظ منافع بنگاه اقتصادی که منجر به ضربه به اصل رقابت نشود، الزامی است.
حال با این اوصاف استارت‌آپ‌ها که توسط جوانان و افراد خوشفکر ایجاد می‌شوند به دنبال ایجاد سهم بازار و عرضه و کسب درآمد بیشتر هستند، می‌توانند نقش بسزایی در جهت توسعه و درآمد بیشتر صندوق‌های سرمایه‌گذاری داشته باشند. با توجه به سهم یک درصد اقتصاد ایران از استارت‌آپ‌ها شاید بتوان این سهم را با تقویت استارت‌آپ‌ها در شرکت‌ صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیشتر کرد که باعث کسب سود بیشتر برای بازگشت سرمایه‌ها شود.
باتوجه به اینکه شاهد درآمدهای ارزی از محل صادرات محصولات غیرنفتی هستیم و باید سهم بیشتری کسب کرد تا وابستگی به درآمد نفتی را کاهش داد و به سمت سرمایه‌گذاری به عرضه محصولات و خدمات در استارت‌آپ‌های صادراتی رفت.
البته راهکار دیگر، استفاده از نیروهای جوان و تجربه بازنشستگان در بنگاه‌ها به صورت سهامدارهایی است که می‌خواهند سرمایه‌ای را در جایی مطمئن سرمایه‌گذاری کنند.
شاید با ایجاد سامانه‌های جذب پیشنهادات و سرمایه‌گذاری در طرح‌های پیشنهادی بتوان بخشی از سود کسب شده را به پیشنهاددهنده نیز واگذار کرد. حال با توجه به رشد سریع کسب‌وکارها باید صندوق‌های سرمایه‌گذاری به سمت نوآوری حرکت کنند. تا سال ۲۰۵۰ اقتصادهای بزرگ، دیگر اقتصاد نوظهور نیستند و اقتصادهای نوظهور هم دیگر خیلی بزرگ نخواهند بود./ اعتماد

 

* رییس هیات مدیره خانه صنعت معدن تجارت جوانان ایران

image_pdfimage_print

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد