عدم توقف نسل‌کشی پرندگان در جنوب/ برخورد با تخلفات صید نمادین است یک فعال محیط زیست نسبت به آغاز مجدد نسل‌کشی پرندگان مهاجر در جنوب کشور هشدار داد و گفت: روزانه صدها لاشه از انواع پرندگان مهاجر بدون کوچکترین برخوردی در بازارهای شهرها به فروش می‌رسد. رضا نیک فلک، کارشناس و فعال محیط زیست، به […]

عدم توقف نسل‌کشی پرندگان در جنوب/ برخورد با تخلفات صید نمادین است

یک فعال محیط زیست نسبت به آغاز مجدد نسل‌کشی پرندگان مهاجر در جنوب کشور هشدار داد و گفت: روزانه صدها لاشه از انواع پرندگان مهاجر بدون کوچکترین برخوردی در بازارهای شهرها به فروش می‌رسد.

رضا نیک فلک، کارشناس و فعال محیط زیست، به خبرنگار مهر گفت:‌ بیش از دوماه است که در خوزستان کشتار غیرقانونی پرندگان مهاجر در تالاب ها و محمیه ‌ها (دامگاه ‌ها) آغاز شده است.

نیک فلک افزود: روزانه لاشه صدها قطعه از انواع پرندگان مهاجر به راحتی و بدون کوچکترین برخوردی در بازار شهرهایی چون اهواز و شادگان به فروش می رسد.

وی تصریح کرد: متاسفانه هیچ عزم جدی برای پایان دادن به کشتار پرندگان مهاجر در مسئولان اداره کل محیط زیست خوزستان وجود ندارد.

نیک فلک ادامه داد: برخورد های صورت گرفته در سال های گذشته نیز نمادین بوده و تاثیر چشم گیری در کاهش صید و فروش غیرقانونی پرندگان نداشته است.

این فعال محیط زست یادآور شد: در کمال تعجب سال گذشته، مدیریت بخش محیط طبیعی اداره کل محیط زیست خوزستان؛ قصد داشتند تا با دادن مجوز صید به محمیه داران به کشتار پرندگان مهاجر در خوزستان رسمیت ببخشند.

طی سالهای گذشته اخبار گوناگون و متعددی در ارتباط با تالاب پهناور و بی بدیل هورالعظیم در استان خوزستان با وسعت ۱۲۰ هزار هکتار در رسانه های کشور منتشر شده است. اخباری که بعضا در ارتباط با تهدیدات این تالاب، شامل تخریب و مبدل شدن بخش هایی از آن به کانون ریزگرد و همچنین کشتار بیرحمانه و وسیع انواع پرندگان مهاجر بوده است. تالاب هورالعظیم در غرب استان خوزستان از مهم ترین نقاط زمستان گذرانی پرندگان مهاجر در کشور است که سالانه تعدادی بسیار زیادی از پرندگان مهاجر  اعم از گونه های حمایت شده و در خطر انقراض در این تالاب زمستان گذرانی می‌کنند.

تالاب بین المللی شادگان در جنوب استان خوزستان نیز با وسعتی معادل ۴۰۰ هزار هکتار بزرگترین تالاب ساحلی کشور محسوب می شود و دارای تنوع بی نظیری از پرندگان بومی و مهاجر است.  این تالاب مکان زمستان گذرانی شمار قابل توجهی از گونه‌های حمایت شده و در خطر انقراض جهانی است و در فهرست ۱۰۵ منطقه مهم زیستگاه پرندگان ثبت شده است.

براساس آمار و شواهد موجود این تالاب در گذشته نه چندان دور پذیرای بیش از صدهزار قطعه از انواع پرندگان مهاجر بوده است اما متاسفانه ضعف شدید در مدیریت این زیستگاه تالابی بی نظیر باعت شده تا هیچ نقطه امنی در سرتاسر این تالاب برای پرندگان مهاجر وجود نداشته باشد و تنوع زیستی بی نظیر این تالاب توأم با شکار لجام گسیخته و استفاده از تورهای (دام) هوایی رو به نابودی بی بازگشت باشد.

هرساله با فرارسیدن فصل حضور پرندگان مهاجر در ایران، نگرانی فعالان محیط زیست از کشتار این پرندگان در شمال کشور دوباره آغاز می‌شود و رسانه‌ها تلاش می‌کنند تصویر انبوه پرندگانی را به تصویر بکشند که در دامگاه‌ها گیر افتاده و جیغ جیغ هزاران هزارشان سکوت شب را می‌درد و لاشه رنگینشان بی‌جان در بازارهای روز به فروش می‌رود اما عدم برخورد قضایی و قانونی با متخلفان باعث شده این فاجعه محیط زیستی نه تنها در فریدون‌کنار متوقف نشود بلکه رونوشتِ آن در نقاط دیگر کشور همچون خوزستان نیز تکثیر شود و هر ساله ابعاد تکان‌دهنده‌تری به خود بگیرد تا حدی که در عرصه بین‌الملل از کشورمان با عناوینی همچون  محل قتل عام، نسل‌کشی و سیاهچاله پرندگان  مهاجر یاد کنند.

image_pdfimage_print

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد