مدیر عامل بانک مسکن در آستانه هشتاد و یکمین سالگرد تاسیس بانک مسکن از تامین مالی ۱۰ میلیون واحد مسکونی در سراسر کشور طی ۸۱ سال فعالیت این بانک خبر داد. به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن ابوالقاسم رحیمی انارکی در نشست خبری خود که صبح امروز در ساختمان مرکزی بانک برگزار شد اعلام کرد: بانک مسکن در آستانه […]

تامین مالی ۱۰ میلیون واحد مسکونی توسط بانک مسکن

مدیر عامل بانک مسکن در آستانه هشتاد و یکمین سالگرد تاسیس بانک مسکن از تامین مالی ۱۰ میلیون واحد مسکونی در سراسر کشور طی ۸۱ سال فعالیت این بانک خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن ابوالقاسم رحیمی انارکی در نشست خبری خود که صبح امروز در ساختمان مرکزی بانک برگزار شد اعلام کرد: بانک مسکن در آستانه ورود به هشتاد و دومین سال فعالیت قرار دارد و طی این مدت نقش قابل توجهی در نظام تامین مالی مسکن بخصوص در دو حوزه عرضه و تقاضا داشته است. طی این ۸۱ سال بانک مسکن به میزان ۱۰ میلیون واحد مسکونی تسهیلات ساخت و خرید پرداخت کرد و همچنین برای ساخت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی نیز تسهیلات داد.
مدیر عامل بانک مسکن در ادامه درباره عملکرد سال جاری نیز گفت: از ابتدای سال جاری تا ۱۴ دی ماه ۲۰ هزار میلیارد تومان انواع تسهیلات توسط بانک مسکن به مشتریان و متقاضیان پرداخت شد که ۱۷ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان از این رقم مستقیم به بخش مسکن اختصاص پیدا کرد.
رحیمی انارکی درباره تعداد تسهیلات ساخت و خرید پرداختی در سال جاری تصریح کرد: بانک مسکن در حوزه ساخت به میزان ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای احداث ۵۶ هزار واحد مسکونی پرداخت کرد که به لحاظ ارزش تسهیلات رشد ۵۴ درصدی و به لحاظ تعداد تسهیلات افزایش ۱۹ درصدی داشته است. در حوزه خرید مسکن نیز ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان انواع تسهیلات خرید توسط بانک مسکن در شعب سراسر کشور به متقاضیان خرید خانه پرداخت شد که به لحاظ ارزش و تعداد به ترتیب کاهش ۳۴ درصدی و افت ۳۷ درصدی داشته است. این میزان تسهیلات خرید مسکن برای ۱۱۵ هزار واحد مسکونی پرداخت شد.
از ابتدای سال جاری تا ۱۴ دی ماه همچنین ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات جعاله پرداخت شد که به لحاظ ارزش تسهیلات ۱۵ درصد افزایش و به لحاظ تعداد ۲ درصد رشد داشته است.
مدیر عامل بانک مسکن در ادامه نشست خبری صبح امروز از روند مناسب استفاده از تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم توسط خانه اولی ها در کشور خبر داد و گفت: طی ۱۰ ماه اول امسال تعداد کسانی که با تسهیلات صندوق یکم اقدام به خرید مسکن کردند فقط ۲ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ کاهش از خود نشان داد این در حالی است که طی این همین مدت حجم معاملات خرید مسکن در تهران و دیگر شهرها افت خیلی بیشتری داشت و بنابراین مشخص است که تسهیلات یکم هنوز مورد استقبال و کاربرد سپرده گذاران در این صندوق است.
تا کنون ۱۰ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای خرید ۱۴۰ هزار واحد مسکونی به سپرده گذاران صندوق پس انداز مسکن یکم پرداخت شده است که ۶۰ هزار فقره از این تسهیلات به صورت زوجین دریافت و استفاده شده است. در حال حاضر ۳۵۰ هزار فقره حساب زنده (فعال) در صندوق یکم وجود دارد و میزان سپرده ها نیز ۴ هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان است.
مدیر عامل بانک مسکن همچنین از طرح افزایش سقف تسهیلات مشارکت مدنی ساخت مسکن به ۳۰۰ میلیون تومان برای پوشش ۸۰ درصد از هزینه های ساخت و ساز خبر داد و گفت در صورتی که این طرح توسط بانک مرکزی تصویب و در شورای پول و اعتبار نیز مصوب شود، سازندگانی که ۲۰ درصد از پروژه های ساختمانی خود را پیش برده و تامین مالی کرده باشند می توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
رحیمی انارکی درباره تامین مالی طرح اقدام ملی مسکن نیز گفت: بانک مسکن آماده است پوشش تسهیلاتی ساخت ۱۴۰ هزار واحد مسکونی در این طرح را برعهده بگیرد که البته تا کنون تفاهم نامه برای ساخت ۲۵ هزار واحد مسکونی با ستاد فرمان اجرایی حضرت امام (ره) به عنوان متولی ساخت این تعداد واحد در طرح اقدام ملی انجام شده است و بزودی تفاهم نامه لازم برای ساخت ۵۰ هزار واحد دیگر نیز منعقد خواهد شد.
مدیر عامل بانک مسکن به فعالیت های اجتماعی و زیست محیطی بانک مسکن با هدف کاهش عوارض سوءمصرف انرژی نیز اشاره کرد و گفت: وظیفه خودمان می دانیم با راه اندازی کمپین های آب و خاک و هوا و اقلیم، مردم را به مراقبت و حفاظت بیشتر از دارایی های طبیعی کشور فرابخوانیم.
در ادامه این نشست روزبه ظهیری مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری مسکن با بیان اینکه این شرکت از ابتدای تاسیس تا کنون ۶۰ هزار واحد مسکونی در ۳۶ نقطه کشور احداث کرده و واحدهای فروخته شده از بهترین کیفیت در مقایسه با ساختمان های منطقه برخوردار بوده است به طرح آباد که به تازگی به اجرا درآمده است اشاره کرد و گفت: در این طرح برنامه ساخت ۶ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی وجود دارد که کلنگ ساخت ۲۵۰۰ واحد از آنها به زمین زده شده است.
وی همچنین از برنامه گارانتی ساختمان های در حال احداث توسط این شرکت خبر داد.

image_pdfimage_print