صادرات سنگ آهن مصداق خام فروشی است  دکتر خداداد قریب پور معاون وزیر و رییس سازمان ایمیدرو در حاشیه دومین جشنواره و  نمایشگاه ملی فولاد در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: تحریم ها موضوع جدیدی نیست طی سالیان متمادی با این موضوع مواجه بودیم لذا تامین نیاز داخل و بومی سازی قطعات و تجهیزات نیاز است بیش […]

صادرات سنگ آهن مصداق خام فروشی است

 دکتر خداداد قریب پور معاون وزیر و رییس سازمان ایمیدرو در حاشیه دومین جشنواره و  نمایشگاه ملی فولاد در مصاحبه با خبرنگار ما گفتتحریم ها موضوع جدیدی نیست طی سالیان متمادی با این موضوع مواجه بودیم لذا تامین نیاز داخل و بومی سازی قطعات و تجهیزات نیاز است بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد

وی افزود : ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ استراتژی تعیین شده است و تاکنون حدود ۳۸ میلیون تن آن محقق شده است. تامین سنگ آهن مورد نیاز صنایع فولادی از ضروریات ویژه ما است در این خصوص در سال باید به ۱۶۰ میلیون تن تولید سنگ آهن داشته باشیم که الان ۹۰ میلیون تن داریم.  

دکتر قریب پور تصریح کرد: حدود یک میلیون و هفتصد هزار تن سنگ از مناطق مرکزی و سنگان بر اساس مصوبه دولت اختصاص یافته که به ذوب آهن اصفهان داده می شود.

رییس سازمان ایمیدرو خاطر نشان کرد: اکتشافات ما در سطح ۴۰۰ هزار هکتار از نیمه سال ۹۷ آغاز شده و در حال اتمام است که از این محل نیز بخشی از نیاز فولادسازان مرتفع می شود.

این مقام مسئول گفت: هر تن فولاد ما در سال های قبل ۱۰۰ دلار ارز بری داشت که الان به ۸۰ دلار رسیده یعنی۲۰ درصد کاهش یافته است. استراتژی ما این است که این نیاز ارزی را کاهش دهیم.

وی گفت: مقابله با خام فروشی از طریق وضع عوارض و تولید محصولات با ارزش افزوده بالا همواره مورد توجه کلیه مسئولین قرار دارد. صادرات سنگ آهن مصداق خام فروشی است که مزایای بی شماری را از کشور سلب می نماید.

image_pdfimage_print