شقایق محبوبی زاده بی تردید برای همه روشن است که ویروس “کرونا” یک تهدید جدی است. تهدیدی که اگر آن را دست کم بگیریم یقینا اجتماع مردم ایران را در همه مناطق کشور تحت الشعاع قرار خواهد داد . پدیده ای که دیگر از شرایط خوش بینی به واقع بینی و در نهایت به بدبینی […]

شقایق محبوبی زاده


بی تردید برای همه روشن است که ویروس “کرونا” یک تهدید جدی است.
تهدیدی که اگر آن را دست کم بگیریم یقینا اجتماع مردم ایران را در همه مناطق کشور تحت الشعاع قرار خواهد داد .
پدیده ای که دیگر از شرایط خوش بینی به واقع بینی و در نهایت به بدبینی ما را سوق داده است به گونه‌ای که عملاً اعتماد عمومی به بلندگوهای رسمی کم رنگ شده است و این زنگ خطری جدی برای آینده یک مرز و بوم است.
در شرایطی که مسئولان دولتی می بایستی گام های ابتدایی و هشدارهای اولیه را برای آماده‌باش به صدا در بیاورند این واقعیت های تلخ بودند که خود را بر ما تحمیل نمودند تا ما دریابیم که خطر بیخ گوش مان است.
فرهنگ برخورد جامعه با پدیده های تهدید آمیز و به ویژه در شرایط کنونی و در برخورد با ویروس “کرونا” در نوع خودش می‌تواند عبرت انگیز باشد.
این که به یکباره تقاضا برای مواد ضدعفونی کننده و ماسک بالا می رود و در همان شرایط با کمبود قابل اعتنا روبرو می‌شویم مبین این است که متغیرهای موثر در ساختار بهداشتی مان به ویژه در خانواده نیازمند تجدیدنظر است.
هجوم یکباره بیماری فوق نشان داد که ما در ساختار بهداشتی خویش به ویژه در فرهنگ سازی می بایستی به آموزش‌های لازم اعتنا می کردیم و در خانه و کاشانه خویش حداقل های بهداشتی را ارتقا ببخشیم.
خانواده می بایست در کنار توجه به غذا و پوشاک و به تفریح، سهم “بهداشت” را به صورت جدی مورد توجه قرار دهد.
سهمی که اگر اینک از گردنه “کرونا” بتوانیم با کمترین تلفات و ضایعات عبور کنیم می‌بایستی همه ما را قانع نموده باشد که سرمایه‌گذاری دولت در این بخش ارتقا یابد و همزمان تقاضایکالاها و خدمات بهداشتی هم به نسبت بالاتر رفته تا به یک باره با کمبود امکانات دارویی و درمانی و بهداشتی مواجه نشویم بلکه خانواده‌ها هم همیشه حداقلی از امکانات در خانه داشته باشند.
در این میان البته ضرورت توجه به مقوله “آموزش” را نمی‌توان کتمان نمود .
فاکتوری که برای گذار از یک شرایط ایده‌آل بهداشتی نقشی بی بدیل خواهد داشت و دولت می بایست در ایجاد این فرآیند به وظایف خویش بازگشتی جدی داشته باشد.

image_pdfimage_print
برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد