نویسنده : فریدون عسکری

 

بحران کرونا ( Coronavirus ) بر اقتصاد ایران و جهان تاثیرات منفی و نامطلوبی گذاشته و خواهد گذاشت که این مقاله به بررسی این مهم می پردازد .

اروپا :
” طرح مارشال اروپایی ” برای حل بحران اقتصادی ناشی از کرونا ، که به موجب این طرح اتحادیه اروپا با اختصاص مبلغ یکصد میلیارد یورو از کشورهای عضو برای حل بحران اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا حمایت می کند .

به گزارش دویچه وله و خبرگزاری آلمان ، خانم اورزولا فون درلاین ، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در دوم آوریل ۲۰۲۰ ( ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ ) در بروکسل ، ضمن اعلام مبلغ مذکور جهت حمایت از کشورهای عضو این اتحادیه ، از طرح مارشال جدیدی برای حل معضلات اقتصادی اروپا در شرایط بحرانی کنونی سخن گفت .
” طرح مارشال ” طرح سیاسی _ اقتصادی موفق ایالات متحده در کمک به کشورهای اروپای غربی برای بازسازی اقتصاد درهم شکسته این کشورها پس از جنگ جهانی دوم بود .
اتحادیه اروپا و کشورهای عضو این اتحادیه در حال حاضر مبلغ ۲/۷ تریلیون یورو را برای خروج از بحران اقتصادی ناشی از گسترش ویروس کرونا ، جلوگیری از تعطیلی بسیاری از مشاغل و خطر بیکاری عظیم در اروپا در نظر گرفته اند .

چین :
چین طی سه دهه گذشته ، به استثنای سال ۱۹۹۰ که رشد اقتصادی ۴ درصدی داشت ، در همه سالها رشدی بالای ۵ درصد را تجربه کرده و در این مدت حتی چندین سال متوالی رشد بالای ۱۰ درصدی را نیز رقم زد .
چین در دو ماهه ابتدایی سالجاری میلادی که درگیر بحران کرونا بود ، با رشد اقتصادی منفی ۶/۷ درصدی مواجه شد که برای دهه ها بی سابقه بود ،
اما به نظر می رسد که شتاب گسترش کرونا در این کشور به خاطر تدابیر بسیار سختگیرانه ، فروکش کرده و در ماههای پیش رو رشد اقتصادی چین دوباره مثبت خواهد شد . ‌

آمریکا :
گسترش شتابان اپیدمی کرونا می تواند اقتصاد ایالات متحده را به چالش بکشد .
بحران کرونا تاثیر فراگیری بر زندگی و بازار کار در آمریکا گذاشته است . تعداد مبتلایان به ویروس کرونا بویژه در ایالت نیویورک رو به افزایش شدید است .
در عرض یک هفته تعداد متقاضیان دریافت مزایای بیکاری ده برابر شده است .
شیوع سریع و گسترده ویروس کرونا در آمریکا زندگی و کار در ایالت های بسیاری را به تعطیلی کشانده و این کشور را با هجوم بی سابقه ای برای دریافت مزایای بیماری روبرو کرده است .
تعداد زیادی از مؤسسات اقتصادی کوچک و بزرگ نتوانسته اند بر شرایط بحران فعلی غلبه کنند و کارکنان خود را اخراج کرده اند .
استیون منوچین وزیر خزانه داری ایالات متحده ، امیدوار است که این وضعیت بزودی بهبود یابد ، لیکن اقتصاددانان چشم اندازی برای بهبودی اوضاع اقتصادی نمی بینند .
به گفته جیمز بولارد ، یکی از مقامات عالی رتبه خزانه داری آمریکا بحران کرونا می تواند دز کوتاه مدت به بیکاری حدود ۵۰ میلیون آمریکایی منجر شود .
در این راستا سنای آمریکا بسته محرک اقتصادی به ارزش دو تریلیون دلار برای کاستن از تأثیر شیوع COVID _ 19 را تصویب کرده است .

ایران :
معاونت اقتصادی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی طی گزارشی درباره آثار شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران هشدار داده که بیش از ۴،۸۰۰،۰۰۰ نفر از افراد شاغل در خطر از دست دادن شغل خود هستند و ” وضعیت اشتغال” پس از گسترش ویروس کرونا بحرانی خواهد بود .
در این گزارش تأکید شده که شیوع کرونا سبب شده تا بازار کار از هر دو سمت عرضه و تقاضا تحت تأثیر قرار گیرد و از سویی تعطیلی و کاهش فعالیت بخشی عمده از صنوف و فعالیت ها منجر به اخراج نیرو و کاهش تقاضای کار شده است و در نتیجه بازار کار ایران در سال ۱۳۹۹ با کاهش اشتغال و افزایش بیکاری مواجه می شود .
در بخشی از این گزارش که برآوردهای آن مربوط به روزهای پایانی اسفند ماه ۱۳۹۸ است ، آمده که کسب و کارهایی که بیشترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا در ایران دیده اند تا پیش از شیوع این ویروس بطور مستقیم محل اشتغال ۴،۸۳۸،۰۰۰ نفر بوده اند .
این گزارش با اشاره به اینکه تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۱۳۹۷ رشد منفی چهار و شش دهم درصد ( %۴/۶_ ) داشته و برای سال ۱۳۹۸ نیز پیش بینی رشد منفی هفت و دودهم درصدی ( %۷/۲_ ) شده است ، تأکید کرده که این دو رقم خود به اندازه کافی وضعیت نگران کننده تولید کشور را نشان می دهند .
با شیوع ویروس کرونا ، اقتصاد ایران با دشواریهای تازه ای روبرو خواهد شد .
برخی برآورد می کنند که ضربه اپیدمی کرونا بر اقتصاد ایران می تواند به مراتب سخت تر از تحریم های آمریکا باشد و اجماع این دو می تواند اقتصاد ایران را زمینگیر کند .
متأسفانه در این وضعیت اقتصادی ، ایران که از دو سال پیش تحت تحریم های گسترده و همه جانبه آمریکا قرار دارد ، ضربات بسیار سنگین تری را باید تاب بیاورد .

دیدگاه ها و نظریات سازمان های اقتصادی بین المللی :
صندوق بین المللی پول اعلام کرد که جهان وارد رکودی شده است که احتمالاً بدتر از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۹ است . در بحران قبلی ، اقتصاد جهان حدود یک دهم درصد ( %۰/۱) کوچکتر شد ،
اما اکنون موسسه مالی بین المللی می گوید ، انتظار می رود که اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰ در خوشبینانه ترین حالت حدود ۱/۵ درصد کوچکتر شود .
سازمان توسعه و همکاریهای اقتصادی نیز هشدار داد که در ماههای آینده برخی از اقتصادهای بزرگ جهان وارد رکود می شوند و سالها طول می کشد آسیب اقتصادی کرونا جبران شود .

image_pdfimage_print

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری تحلیلی فکر اقتصادی | سایت تحلیلی دنیای اقتصاد خبری