ایسنا/لرستان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان می‌گوید: سیاه‌چادرها همواره از موی بز بافته می‌شوند و این به چند دلیل مهم است. سید امین قاسمی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: کوهدشت به عنوان یکی از شهرستان‌های مهم در خصوص تولیدات مختلف صنایعدستی لرستان شناخته می‌شود. وی ادامه داد: از رشته‌های شاخص و […]

سیاه‌چادر چه مزایایی دارد؟

ایسنا/لرستان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان می‌گوید: سیاه‌چادرها همواره از موی بز بافته می‌شوند و این به چند دلیل مهم است.

سید امین قاسمی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: کوهدشت به عنوان یکی از شهرستان‌های مهم در خصوص تولیدات مختلف صنایعدستی لرستان شناخته می‌شود.

وی ادامه داد: از رشته‌های شاخص و مهم این شهرستان که علاقه‌مندان زیادی دارد می‌توان به سیاه‌چادر بافی اشاره کرد.

قاسمی تصریح کرد: سیاه‌چادر نوعی چادر است که از موی بز سیاه و توسط زنان عشایر بافته می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان اضافه کرد: عشایر در ییلاق و قشلاق مکان‌های معینی برای اقامت دارند که معمولاً در زیر این سیاه‌چادرها زندگی و استراحت می‌کنند.

وی افزود: سیاه‌چادرها همواره از موی بز بافته می‌شوند و این به چند دلیل مهم است. اول آنکه موی بز خاصیت بسیار مطلوبی برای حفظآب در مواقع بارندگی دارد و معمولاً آب باران از جداره آن عبور نمی‌کند.

قاسمی ادامه داد: دوم آنکه موی بز در دسترس است و ارزان تهیه می‌شود و سومین خاصیت موی بز سبک بودن آن بوده و نسبت به چادرهای برزنتی جمع‌آوری و حمل آن راحت‌تر است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان یادآور شد: اکثر تولیدات صنایع دستی عشایری استان به مصرف خانوارمی‌رسند.

image_pdfimage_print