خرید ملک در ترکیه؛ چرا ایرانی‌ها در آنتالیا و استانبول خانه می‌خرند؟  مرکز آمار ترکیه اعلام کرده در شش ماه اول سال ۲۰۲۰، ایرانی‌ها با خرید ۲۶۲۸ واحد خانه بزرگ‌ترین گروه خریدار خارجی مسکن ترکیه بوده‌اند و عراقی ها، چینی ها، آذربایجانی‌ها روس‌ها در رده‌های بعدی قرار گرفته اند. آمار‌ها نشان می‌دهد ایرانی‌های مقیم ترکیه […]

 مرکز آمار ترکیه اعلام کرده در شش ماه اول سال ۲۰۲۰، ایرانی‌ها با خرید ۲۶۲۸ واحد خانه بزرگ‌ترین گروه خریدار خارجی مسکن ترکیه بوده‌اند و عراقی ها، چینی ها، آذربایجانی‌ها روس‌ها در رده‌های بعدی قرار گرفته اند. آمار‌ها نشان می‌دهد ایرانی‌های مقیم ترکیه اغلب ملک خود را در آنتالیا و استانبول خریده‌اند و شهر آلانیا به طور ویژه شاهد افزایش تقاضای ایرانیان برای خرید خانه است. آنهایی که دنبال اخذ اقامت در ترکیه هستند حداقل باید خانه‌ای با ارزش بالاتر از ۲۵۰ هزار دلار معادل یک میلیون و ۷۰۰ هزار لیر یا حدود پنج و نیم میلیارد تومان خودمان هزینه کنند

تاریخ انتشار: ۱۶:۴۸ – ۰۸ مرداد ۱۳۹۹
فرارو- ایرانی‌ها در شش ماه اول سال میلادی بیشترین خریداران خارجی ملک در ترکیه بوده‌اند. مرکز آمار ترکیه اعلام کرده در شش ماه اول سال ۲۰۲۰، ایرانی‌ها با خرید ۲۶۲۸ واحد خانه بزرگ‌ترین گروه خریدار خارجی مسکن ترکیه بوده‌اند و عراقی ها، چینی ها، آذربایجانی‌ها روس‌ها در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند.
به گزارش فرارو، آمار‌ها نشان می‌دهد ایرانی‌های مقیم ترکیه اغلب ملک خود را در آنتالیا و استانبول خریده‌اند و نیم‌نگاهی هم به شهر آلانیا دارند. اگر یک خارجی در ترکیه خانه‌ای با ارزش بالاتر از ۲۵۰ هزار دلار معادل یک میلیون و ۷۰۰ هزار لیر و حدود پنج و نیم میلیارد تومان بخرد می‌تواند تابعیت این کشور را بگیرد، اگرچه خرید ملک در ترکیه کار پرهزینه‌ای است اما با توجه به ممنوعیت تبلیغ فروش ملک خارجی در ایران، بعضی سایت‌های معروف به‌شکل چراغ خاموش به این کار دست می‌زنند. از آنجا که بازار ارز این روز‌ها نرخ مشخصی ندارد و قیمت‌ها ساعت به ساعت متفاوت هستند، باید بگوییم در این گزارش متوسط قیمت دلار ۲۲ هزار تومان، متوسط قیمت یورو ۲۵ هزار تومان و متوسط قیمت لیر ترکیه سه هزار و ۲۰۰ تومان در نظر گرفته شده است.

برج در زیتین‌بورنو استانبول؛ تا ۴۲ میلیارد تومان

شش بلوک برج ۱۷ طبقه در ساحل مدیترانه، برای خارجی‌هایی مثل ما به فروش گذشته شده‌اند. این برج‌ها در منطقه زیتین‌بورنو بخش اروپایی استانبول قرار گرفته‌اند و واحد‌های مختلف یک تا پنج خوابه و آپارتمان‌باغ‌های دوبلکس سه و چهار خوابه دارند. واحد‌های یک خوابه آن ۷۰ تا ۸۳ متری است و بین ۱.۴ تا ۲.۶ میلیون لیر معادل ۴.۵ تا هشت میلیارد تومان، واحد‌های دوخوابه ۱۱۸ تا ۱۶۷ متری بین ۳.۵ تا ۶.۲ میلیون لیر معادل ۱۱ تا ۲۰ میلیارد تومان، واحد‌های سه خوابه ۱۴۳ تا ۳۴۰ متری بین ۳.۳ تا ۱۰.۶ میلیون لیر معادل ۱۰ تا ۳۴ میلیارد تومان، واحد‌های چهار خوابه ۱۵۹ تا ۳۹۲ متری بین چهار تا ۱۵.۸ میلیون لیر معادل ۱۳ تا ۵۰ میلیارد تومان، واحد‌های پنج خوابه ۲۳۳ تا ۳۴۶ متری بین ۶.۵ تا ۱۳ میلیون لیر معادل ۲۱ تا ۴۲ میلیارد تومان قیمت دارند و خرید آن‌ها راحت به نظر نمی‌رسد. اغلب واحد‌ها تراس بزرگ با چشم‌انداز دریای مدیترانه دارند. استخر، سونا، حمام ترکی و … هم پای ثابت خانه‌های لوکس ترکیه است.

آپارتمان در جانکایا آنکارا؛ تا ۱۴ میلیارد تومان

بین آگهی‌های فروش ملک در ترکیه، ساختمان‌هایی که قرار است در آینده ساخته شوند هم به چشم می‌خورد. یک پروژه شامل سه برج و ۳۱۵ واحد مسکونی در منطقه جانکایا پایتخت ترکیه یکی از آن‌ها است که بهار سال آینده کار ساخت آن‌ها تکمیل می‌شود. این برج‌ها واحد‌های دو تا شش خوابه دارند که کوچکترین و ارزان‌ترین‌شان ۱۱۴ متری است و ۹۰۰ هزار لیر معادل دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. مساحت واحد‌های شش خوابه به ۴۵۹ متر می‌رسد و قیمت آن‌ها چهار میلیون و ۳۲۰ هزار لیر معادل ۱۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان است. این برج‌ها در فاصله یک کیلومتری جنگل ادتو و فاصله چهار کیلومتری دانشگاه‌های بیل‌کنت و حاج‌تپه ساخته می‌شوند. از امکانات آن‌ها می‌توان به کافه اختصاصی، زمین بسکتبال، باشگاه ورزشی، حمام ترکی، سونا، زمین بازی کودکان، نگهبانی ۲۴ ساعته و استخر سرپوشیده و روباز اشاره کرد.

آپارتمان در نارلی‌دره ازمیر؛ ۱۰ میلیارد تومان

یک آپارتمان با واحد‌های یک تا چهار خوابه در محله نارلی‌دره شهر ازمیر ترکیه به خارجی‌ها فروخته می‌شود. این آپارتمان تا مرکز شهر چهار دقیقه فاصله دارد و از نظر دسترسی نسبت به بقیه آپارتمان‌هایی که بین آگهی‌های املاک ترکیه پیدا می‌شوند، وضعیت بهتری دارد. چراکه اغلب آن‌ها کاملا خارج از شهر هستند. قیمت واحد‌های یک خوابه ۶۰ متری از ۸۰۰ هزار لیر معادل دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، واحد‌های دوخوابه ۱۲۰ متری از یک میلیون و ۲۵۰ هزار لیر معادل چهار میلیارد تومان، واحد‌های سه‌خوابه ۲۰۰ متری از دو میلیون لیر معادل شش میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و واحد‌های چهارخوابه ۲۱۰ متری از سه میلیون و ۱۰۰ هزار لیر معادل ۱۰ میلیارد تومان شروع می‌شود و قیمت اغلب آن‌ها بالاتر از این ارقام است. پارکینگ سرپوشیده و روباز، نگهبانی ۲۴ ساعته، سالن بدن‌سازی، زمین تنیس و بسکتبال، استخر روباز و سونا از ویژگی‌هایی است که در آگهی این آپارتمان به چشم می‌خورد.

ویلا در کپز آنتالیا؛ تا پنج میلیارد تومان

در محیطی آرام و به دور از هیاهوی شهر زندگی کنید. این شعاری است که یکی از آژانس‌های فروش ملک در ترکیه در مورد یک ویلا استفاده کرده است. این ویلا در منطقه دوشمیلاتی شهر کپز آنتالیا قرار دارد و واحد پنج خوابه آن ۲۵۰ متری است. این واحد‌ها با توجه به موقعیت و امکاناتی که دارند بین ۸۰۰ هزار تا یک میلیون و ۶۰۰ هزار لیر قیمت‌گذاری شده‌اند و این یعنی خرید آن‌ها حدود دو میلیارد و ۵۶۰ میلیون تا پنج میلیارد و ۱۲۰ میلیون تومان سرمایه لازم دارد. نگهبانی ۲۴ ساعته، پنجره‌های سه‌جداره، باغچه زمستانی، شومینه، اتاق خواب مستر، آشپزخانه بزرگ، استخر ۸۰ متری، فضای سبز ۱۵۰۰ متری و دو پارکینگ از ویژگی‌های این ویلا به حساب می‌آید. ویلا در شمال شهر کپز قرار دارد که فاصله آن تا ساخل مدیترانه تقریبا ۱۵ کیلومتر است. همچنین از فرودگاه قاضی‌پاشا تا شهر کپز تقریبا ۳۵ کیلومتر فاصله دارید.

ویلا در یالی‌کاواک بودروم؛ تا پنج میلیارد تومان

ویلای سه خوابه ۲۳۵ متری در حاشیه شهر بودروم و در منطقه‌ای به نام یالی‌کاواک با قیمت ۷۹۰ هزار لیر فروخته می‌شود که معادل دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است. قیمت در نظر گرفته شده برای ویلا مبله هم به حدود هزار و ۴۰۰ لیر یعنی چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان می‌رسد. آنطور که در آگهی این ملک آمده، از ویژگی‌های آن می‌توان به استخر خصوصی، نورپردازی فضای سبز خارج ویلا، تهویه هوا با پمپ گرمایشی، اسپا، گرمایش از کف، پنجره‌های پانورامیک و عایق، نگهبانی ۲۴ ساعته و آشپزخانه مجهز اشاره کرد. این ویلا تا ساحل دریای مدیترانه حدود ۵۵۰ متر فاصله دارد و به کلی خارج از شهر است. طوری که اگر بخواهید از مرکز شهر بودروم به این ویلا برویم، حدود ۱۸ کیلومتر راه در پیش خواهید داشت. همچنین فاصله این ویلا تا تفرجگاه ساحلی شهر بودروم به نام یالی‌کاواک مارینا، تقریبا ۱.۵ کیلومتر است.

پنت‌هاوس در آلانیا آنتالیا؛ تا ۴.۴ میلیارد تومان

پنج واحد از یک پنت‌هاوس نوساز در منطقه کنکلی شهر آلانیا با قیمت حداقل دو میلیارد و ۵۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. این قیمت برای واحد‌های دو خوابه است که ۸۰ متری هستند و قیمت آن‌ها ۱۰۰ هزار یورو در نظر گرفته شده است. واحد‌های سه‌خوابه ۱۵۰ متری ۱۷۰ هزار یورو یعنی رقمی حدود چهار میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان قیمت دارند و واحد‌های چهارخوابه ۱۶۴ متری این پنت‌هاوس ۱۷۵ هزار یورو یعنی حدود چهار میلیارد و ۳۷۵ میلیون تومان فروخته می‌شوند. از ویژگی‌های این پنت‌هواس می‌توان به استخر ۲۰۰ متری همراه با ویو کوهستان، اسپا، سونا، حمام سنتی ترکی، باشگاه ورزشی و گرمایش از کف اشاره کرد. این پنت‌هاوس ۲۵۰ متر تا ساحل آلانیا، ۴۰ دقیقه تا فرودگاه قاضی‌پاشا و حدود هفت کیلومتر تا مرکز شهر آلانیا فاصله دارد. آنطور که در توضیحات این پنت‌هاوس آمده، واحد‌ها به سمت جنوب و غرب هستند و اغلب روز‌های سال می‌توان غروب آفتاب را از پنجره‌هایش تماشا کرد.

آپارتمان در کنیالتی آنتالیا؛ سه میلیارد تومان

پروژه‌ای با ۲۳ واحد آپارتمان در آنتالیا تکمیل شده و می‌خواهند آن را به خارجی‌ها از جمله ایرانی‌ها بفروشند. این واحد‌ها بین یک تا پنج خوابه هستند. ارزان‌ترینشان ۷۰ متری است که ۴۰۰ هزار لیر معادل یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان قیمت دارد. قیمت واحد‌های دوخوابه ۹۵ متری از ۶۰۰ هزار لیر معادل یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان، واحد‌های سه‌خوابه دوبلکس ۱۵۰ متری از ۶۳۰ هزار لیر معادل دو میلیارد تومان، واحد‌های چهارخوابه دوبلکس ۷۵۰ متری از ۸۳۵ هزار لیر معادل دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان و پنج‌خوابه دوبلکس ۲۰۰ متری از یک میلیون لیر معادل سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان شروع می‌شود. به عبارتی قیمت آن‌ها ممکن است خیلی بالاتر از این ارقام تمام شود. این آپارتمان ۲۳ واحدی در نزدیکی ساحل آنتالیا در منطقه‎ای به نام کنیالتی قرار دارد که فاصله آن تا ساحل شش دقیقه است. ۳۰۰ متر پارکینگ سرپوشیده، لابی، استخر، باشگاه ورزشی و چشم‌انداز به رو به دریا و جنگل از ویژگی‌های آن به حساب می‌آید.

آپارتمان در بورسا؛ دو میلیارد تومان

اغلب آگهی‌های فروش ملک در ترکیه، مربوط به خانه‌هایی در خارج از شهر است، ولی در بین آن‌ها می‌توان نمونه‌هایی از آپارتمان‌های نزدیک شهر هم پیدا کرد که به اندازه بقیه لوکس نیستند و قیمت کمتری دارند. نمونه آن‌ها یک آپارتمان در بورسا است که واحداهی یک، دو و سه خوابه دارد. واحد‌های یک خوابه ۸۶ متری هستند و قیمتشان از ۴۶۰ هزار لیر معادل یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان شروع می‌شود. واحد‌های دو خوابه ۱۰۹ متری حداقل ۵۵۰ هزار لیر یعنی یک میلیارد و ۷۶۰ میلیون تومان قیمت دارند و واحد‌های سه‌خوابه حداقل با قیمت ۷۲۰ هزار لیر معادل دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان فروخته می‌شوند. زمین بازی تنیس، سالن اجتماعات، آبنما، استخر روباز و سرپوشیده، زمین بازی کودکان، بالکن آفتابگیر و نزدیکی به دریا از ویژگی‌های این آپارتمان است که فاصله آن تا مرکز شهر ۱۲ دقیقه و تا فرودگاه سابی‌ها گوکچن ۵۵ دقیقه است
image_pdfimage_print