فکراقتصادی:بیگدلی با تاکید بر اینکه در حال حاضر همه نظرسنجی‌ها حاکی از برتری بایدن دارد، گفت: در این نظرسنجی‌ها بایدن ۵۲ درصد در مقابل ۴۴ درصد پیش از ترامپ پیش است، این در حالیست که آنالیزی که خود بنده هم در ۸ ایالت سرنوشت ساز آمریکا انجام داده ام، باز هم بایدن برتر بوده است، ایالت‌هایی نظیر فلوریدا، میشیگان، نیویورک، فلوریدا، کالیفرنیا، نیویورک، تگزاس و ویرجینا، مناطقی هستند که در انتخاب رئیس جمهور آمریکا بسیار مهم هستند و هر فردی که بتواند در تعداد بیشتری از این ایالت‌های به برتری برسد، قطعا به کاخ سفید راه خواهد یافت.
فرارو- نتایج تازه‌ترین نظرسنجی‌ها در آمریکا نشان می‌دهد که عملکرد بد در نخستین مناظره انتخاباتی آمریکا و بی اعتمادی رای دهندگان، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را از جو بایدن رقیب دموکراتش عقب انداخته است.
به گزارش فرارو، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در حالی که کمتر از سه هفته به انتخابات ریاست جمهوری این کشور باقی مانده است برای راهیابی مجدد به کاخ سفید به کسب آرای الکترال اغلب ایالت‌های سرنوشت ساز نیاز دارد.
برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را به جای آرای عمومی کسب اکثریت (۲۷۰ رای) در کالج الکترال تعیین می‌کند. هشت ایالت آریزونا، فلوریدا، جورجیا، میشیگان، مینه سوتا، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا و ویسکانسین در این دوره از انتخابات ایالت‌های سرنوشت ساز هستند. کل آرای الکترال هر کدام از این ایالت‌ها به نامزدی تعلق می‌گیرد که بیشترین آراء را در آن ایالت کسب کرده باشد.
به این ترتیب هرچند جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در نظرسنجی‌های ملی با اختلافی حدودا ۱۰ درصدی از دونالد ترامپ پیش است، اما نامزد جمهوریخواهان با پیروزی در اکثر این ایالت‌ها می‌تواند مانند چهار سال پیش شگفتی آفرین شود.
برنده مهنم‌ترین انتخایات نیم قرن اخیر آمریکا؛ بایدن یا ترامپ؟پیش‌بینی نتیحه انتخابات بسیار سخت است
علی بیگدلی کارشناس مسائل آمریکا در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه پیش بینی انتخابات آمریکا در فاصله سه هفته تا موعد برگزاری بسیار دشوار است، اظهار داشت: بسیاری از تحلیلگران مسائل آمریکا معتقدند، انتخابات ۲۰۲۰ مهم‌ترین انتخابات نیم قرن اخیر در تاریخ سیاسی این کشور است، زیرا که تاکنون سابقه نداشته است چنین دو قطبی شدیدی بین نامزد‌ها و طرفداران آن‌های ایجاد شود، بر همین اساس رقابت بسیار شدید است، این احتمال وجود دارد درصورتی که ترامپ رقابت را ببازد، از تحویل دادن قدرت اجتناب کند و آمریکا را وارد یک بحران سیاسی جدی کند، این مسئله‌ای است که خود او بار‌ها آن را مطرح کرده است.
وی افزود: ترامپ دائما این روز می‌گوید که امکان تقلب وجود دارد و او قطعا برنده است و اگر او پیروز نشود، قطعا تقلب شده، چنین ادبیاتی در صورتی که او دوباره به کاخ سفید راه پیدا نکند، بسیار خطرناک خواهد بود. از سویی ترامپ در مورد رای گیری پستی نیز بسیار مقاومت کرد، در صورتی که چنین روشی در آمریکا طی گذشته بسیار متداول بوده، زیرا به دلیل بُعد مسافتی که وجود داشته، از رای گیری پستی استفاده می‌شده، برای همین نیز ترامپ نتوانست جلوی این کار را بگیرد، همچنین اگر او رقابت را واگذار کند، ممکن است شکایت کرده و ادعای تقلب را مطرح کند، اما چنین موضوعی دارای استدلال حقوقی نیست و دادگاه عالی آمریکا آن را رد خواهد کرد.
بیگدلی با تاکید بر اینکه در حال حاضر همه نظرسنجی‌ها حاکی از برتری بایدن دارد، گفت: در این نظرسنجی‌ها بایدن ۵۲ درصد در مقابل ۴۴ درصد پیش از ترامپ پیش است، این در حالی است که آنالیزی که خود بنده هم در ۸ ایالت سرنوشت ساز آمریکا انجام داده ام، باز هم بایدن برتر بوده است، ایالت‌هایی نظیر فلوریدا، میشیگان، نیویورک، فلوریدا، کالیفرنیا، نیویورک، تگزاس و ویرجینا، مناطقی هستند که در انتخاب رئیس جمهور آمریکا بسیار مهم هستند و هر فردی که بتواند در تعداد بیشتری از این ایالت‌های به برتری برسد، قطعا به کاخ سفید راه خواهد یافت.
این کارشناس با تاکید بر اینکه برای مردم آمریکا مسائل داخلی این کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است، بیان داشت: اینکه ترامپ در سیاست خارجی خود چه کاری را انجام داده، به واقع برای اکثر آمریکایی‌ها اهمیتی ندارد، در حال حاضر مسائل اقتصادی، نرخ بیکاری و مباحث مرتبط با سلامتی و بیمه‌های درمانی و همچنین نحوه مواجهه‌ی دولت با ویروس کرونا بسیار مورد توجه رای دهندگان آمریکایی است، در این رابطه برای جمهوری خواهان مسائل اقتصادی در اولویت اول قرار دارد و اینکه ترامپ چه عملکردی در سیاست خارجی داشته، زیاد موضوعیت ندارد
image_pdfimage_print

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری تحلیلی فکر اقتصادی | سایت تحلیلی دنیای اقتصاد خبری