فکراقتصادی:  یکی از مهمترین چالش های موجود صنعت فولاد کشور، هزینه بالای تولید فولاد در کشور می باشد هزینه بالای تولید فولاد از مهمترین چالش های تاثیر گذار این حوزه است.از یک سو عدم بروز رسانی تکنولوژی و از سویی افزایش هزینه های نیروی انسانی، حمل ونقل و سایر خدمات مرتبط با زنجیره فولاد و پایین بودن بهره وری باعث شده  قیمت تمام شده محصولات فولادی برای مصارف داخلی روند افزایشی پیدا نماید. این موضوع سبب زیان دهی شرکت ها گردیده و به بالطبع با خطر کاهش تولید و توقف روبرو می گردند و صنایع داخلی مرتبط با آنها نیز تعطیل خواهند شد و از طرفی بازارهای صادراتی نیز با مشکلاتی در آینده روبرو خواهند شد.در ادامه متن کامل مصاحبه چیلان با مهندس فرزاد ارزانی ، مدیرعامل فولاد هرمزگان را بخوانید:

عرضه فولاد در بورس کالا به طور عام و عرضه اسلب به طور خاص ، در حال حاضر با چه مشکلات و چالش هایی مواجه است ؟ به طور کامل توضیح دهید .

اول اینکه بر اساس ساختار فلسفه وجودی بورس،  وجود چنین مکانیزمی جهت فعالیتهای تجاری کشور به ویژه در زمینه عرضه محصولات فولادی بسیار ضروری می باشد،کشف نرخ عادلانه بر مبنای عرضه و تقاضا  ، انجام معاملات در محیطی امن و شفاف ،کاهش هزینه های فروش واز مزایای ویژه عرضه فولاد  کشور  به طور عام در بورس کالا به شمار می رود . اما در چند ماهه گذشته به دلیل سیاستهای دستوری دولت در زمینه نحوه عرضه محصول اسلب در بورس کالا این مکانیزم از کارآیی لازم برخوردار نبوده است به طوریکه  وقتی عرضه و تقاضا محصول اسلب  بدون رقابت واقعی با توجه به سهمیه بندی انجام شده از قبل، در بورس کالا صورت پذیرد و کشف قیمت نیز به صورت دستوری تعیین گردد ،  مکانیزم بورس کالا ناکارآمد و غیر پویا  خواهد بود و  به هیچ وجه نمی تواند از کارآیی و اثر بخشی لازم برخودار باشد و مبنای واقعی کشف قیمت  محصول اسلب قرار گیرد  . طی سالیان گذشته تجربه نشان داده است سیاست  قیمتهای دستوری توسط  ابلاغیه های های دولت  و اجرای آن مصوبات  توسط تولید کنندگان از طریق عرضه در بورس کالا ، همواره با شکست مواجه  بوده است و حتی یک نمونه موفقیت آمیز آن برای مثال وجود ندارد ، چنین راهکارهایی ، نه تنها به  کنترل قیمت در بازار و درمان بلند مدت صنعت فولاد کشور کمک نخواهد کرد ، بلکه سبب بروز مشکلات عدیده دیگری نیز خواهد شد ، اقتصاد یک علم است که پایه اش عرضه و تقاضاست ،   تصمیم عرضه اسلب در بورس کالا با اجرای فرمول نحوه قیمت گذاری فعلی و میزان عرضه های تکلیفی به هیچ وجه پیامد مطلوبی  برای  مصرف کنندگان نهایی و تولید کنندگان  به دنبال نخواهد داشت و با عث مشکلاتی زیادی خواهد شد لذا نمی تواند در یک بازه بلندمدت ادامه داشته باشد . شرایط بازار را عرضه و تقاضا مشخص می کند  چنانچه فرمولی تعیین شود و  با واقعیتهای بازار سازگار نباشد پیاده سازی موثرآن نیز ادامه دار نخواهد بود .  بنا بر این قیمت را نمی توان به صورت دستوری تعیین کرد زیرا بازار راه خودش را می رود .

 

به نظر شما ابطال معاملات در بورس کالا و همچنین تعیین سقف قیمتی چه پیامدهایی در پی دارد؟

در حال حاضر مرحله جدیدی در عرضه محصولات فولادی در بورس کالا ایجاد شده است به طوریکه پس از انجام  معامله صورت گرفته ، دو طرف معامله اعم از خریدار و فروشنده منتظر تایید معاملات هستند  چرا که نهادهای نظارتی بخشی از معاملات را ابطال می کنند. استفاده بیش از حد از ابزار ابطال معاملات می تواند خسارت بسیاری به خریدار و فروشنده وارد کند به طوریکه عرضه کننده را در برنامه تولید و فروش و همچنین خریدار را در تأمین پایدار مواد اولیه دچار مشکل می کند و مهم تر اینکه به اعتبار بورس که در قانون، محلی برای فاصله گرفتن از قیمت گذاری دولتی و کشف قیمت بر اساس عرضه و تقاضا بوده، آسیب وارد می کند. و این به معنای دخالت مستقیم دولت در اقتصاد و بازار است.بهترین سناریو آزادسازی قیمت به کمک نظام عرضه و تقاضا است.چنانکه پیش از این سازو کار بازار تعیین کننده قیمت بود .

 

چگونه می توان ترتیبی اتخاذ کرد تا عرضه فولاد در بورس کالا شرایط بهینه را پیدا کند؟

در تمام اقتصادهای موفق دنیا سیستم عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت بوده که از این لحاظ بایستی ضمن عرضه های مستمر تولید کنندگان در بورس کالا جهت تامین نیاز و تقاضای بازار داخل ، قیمت گذاری ها مانند گذشته در اختیار عرضه کننده و بر  اساس شرایط رقابتی بازار و سیستم عرضه و تقاضا باشد. و از قیمت های دستوری در این خصوص اجتناب کرد.

اگر دولت تصمیم بگیرد که در مکانیسم بازار و تعیین قیمت مواد اولیه و کشف قیمت محصولات فولادی در بورس کالا مداخله نکند فاصله قیمتی به وجود نمی آید  و از ایجاد رانت در اقتصاد جلوگیری می شود بنا بر این تنها راه ممکن آزاد سازی عرضه و تقاضا ست و مجددا تاکید می گردد چنانچه نهادهای نظارتی در روند معاملات بورس دخالت نکنند آن زمان است که شاهد کارایی حداکثری بورس کالا به عنوان یک بستر مبادله کالای مهم خواهیم بود که قابل نظارت بوده و دولت نیز می تواند در این بستر و بر اساس سیستم عرضه و تقاضا، بازار را تنظیم کند. از طرف دیگر بایستی عرضه ها، متناسب با نیاز واقعی صنایع پایین دستی انجام شود که انتظار می رود وزارت صمت بر اساس تولید واقعی شرکتها این موضوع را پایش نماید چرا که  الزام به عرضه بیش از تقاضای بازار شرکتهای تولید کننده را چه در تولید برنامه ریزی شده و چه در حضور موثر بازارهای صادراتی دچار مشکل خواهد کرد .

 

چه راهکارهایی برای تنظیم بازار فولاد کشور ارائه می دهد؟

نگاه به بازار فولاد بایستی یک نگاه جامع باشد بطوریکه این نگاه کل زنجیره فولاد را در برگیرد .

در حال حاضر قسمت های میانی و پایانی زنجیره فولاد به شدت تحت فشار نهادهای نظارتی برای کنترل قیمت در مورد شرکت های بزرگ و بورسی می باشد و در حالیکه شرکت های خصوصی زیادی وجود دارد که تناژ قابل توجهی را جذب می نمایند و نیاز خود را از شرکت های بزرگ بورسی تأمین ولی محصول پایانی خود را خارج از بورس کالاعرضه می کنند که سبب ایجاد فاصله قیمتی مابین قیمت های بورس کالا و قیمت کف بازار می شوند.  بر اساس تجربه های سال های گذشته عرضه محصولات فولادی در  بازار، تعیین قیمت طبق فرآیند عرضه و تقاضا و فعال شدن فروش مچینگ و نیز  بازگشت به روال عادی عرضه در بورس کالا، باعث روند نزولی التهاب قیمت در بازار خواهد شد. و این امر در مجموع به نفع زنجیره فولاد کشور و بازگشت ثبات به بازار محصولات فولادی خواهد بود.

موضوع مهم دیگر تقسیم سود عادلانه بین بخش های مختلف زنجیره فولاد می باشد که بر اساس میزان سرمایه گذاری آنها بایستی تقسیم شود.

 

علاوه بر حوزه بازار، مهمترین چالش های صنعت فولاد در شرایط جاری را در چه حوزه هایی می دانید؟ لطفا تشریح بفرمایید؟

یکی از مهمترین چالش های موجود صنعت فولاد کشور، هزینه بالای تولید فولاد در کشور می باشد هزینه بالای تولید فولاد از مهمترین چالش های تاثیر گذار این حوزه است.از یک سو عدم بروز رسانی تکنولوژی و از سویی افزایش هزینه های نیروی انسانی، حمل ونقل و سایر خدمات مرتبط با زنجیره فولاد و پایین بودن بهره وری باعث شده  قیمت تمام شده محصولات فولادی برای مصارف داخلی روند افزایشی پیدا نماید. این موضوع سبب زیان دهی شرکت ها گردیده و به بالطبع با خطر کاهش تولید و توقف روبرو می گردند و صنایع داخلی مرتبط با آنها نیز تعطیل خواهند شد و از طرفی بازارهای صادراتی نیز با مشکلاتی در آینده روبرو خواهند شد .

یکی دیگر از چالش های مهم  صنعت فولاد تکمیل نبودن زنجیره تولید از سنگ آهن تا محصولات نهایی و تفاوت در میزان حمایت دولت با توجه به یارانه هایی که در نظر می گیرد  می باشد ، تنش صنایع بالا دستی به ویژه تولید کنندگان کنسانتره و گنذله با مصرف کننده پایین دستی بر سر تعیین قیمت یکی از چالش های مهم صنعت فولاد کشور می باشد. دیگر چالش صنعت فولاد کشور عدم تنوع در حوزه تولید محصولات فولادی  می باشد بطوریکه توجه عمده تولید کنندگان فولاد به انواع فولادهای ساختمانی است، در حالیکه فولادهای خاص با سود آوری بالایی که به همراه دارند می توانن شرایط بهتری را برای فعالان این حوزه فراهم سازند.

 

صادرات فولاد در حال حاضر با چه موانع و مشکلاتی روبروست؟

در حال حاضر با وجود تحریم های بین المللی صادرات فولاد ادامه دارد با این حال به دلیل فشار تحریم ها با هزینه های جدیدی برای صادرات مواجه هستیم .  وجود تحریم ها باعث شده  بسیاری از کشور های مختلف در شرایط برابر و تنها به دلیل ریسک های ناشی از تحریم تمایل چندانی به خرید از کشور ما نداشته باشند  این موضوع باعث محدود شد بازارهای صادراتی هدف و به دنبال آن کاهش قدرت چانه زنی در قیمت فروش محصولات صادراتی خواهد بود .همچنین تحریم ها، مراودات بانکی نقل و انتقال پول حاصل از فروش محصول را متاثر و پیچیده کرده و ضمن تحمیل هزینه هایی برای صادرات کنندگان و کاهش حاشیه شود، ریسک های متعددی در خصوص دریافت وجه و نقل و انتقال آن متوجه آنان می کند.علاوه بر موارد فوق در حوزه حمل و نقل، تحریم ها موجب ایجاد محدودیتهای جدی برای پهلوگیری کشتی در بنادر کشور برای حمل و نقل محصولات صادراتی و کاهش سود ناشی از صادرات شده است که در شرایط غیر تحریمی صادر کنندگان چنین هزینه هایی را متحمل نمی شوند. موضوع مهمتر دیگر ی که مانع صادرات فولاد کشور شده است محدودیتهای داخلی می باشد ،  دولت نیز با محدود کردن صادرات از طریق آیین نامه ها و دستورالعمل های متفاوت به مشکلات جدیدی برای صادرات دامن زده است.  لذا مانع در حال حاضر شرکتهای صادرکننده محصولات فولادی محدودیت های شدید داخل مرتبط با دستور العمل های متعدد ستاد تنظیم بازار ، نسبت به کاهش صادرات فولاد کشور و کاهش درآمد های ارزی بوده که  زنگ خطر برای صنعت فولاد کشور می باشد. فرایندهای محدود کننده متعدد داخل از جمله دریافت مجوزهای محموله به محموله از وزارت صمت و همچنین الزام به عرضه های تکلیفی در بورس کالا، باعث شده تا صادرات به سخت ترین امور شرکت های تولیدی فولاد کشور تبدیل شود.

 

تولید و فروش در شرکت فولاد هرمزگان چه وضعیتی دارد ؟

شرکت فولاد هرمزگان به عنوان سازمانی مطرح در صنعت فولاد کشور ، همواره  سعی نموده است  با به کارگیری رویکرد بهبود مستمر و استراتژی های توسعه سهم  بازار ، در راستای جلب نظر مشتریان بکوشد  و اهداف خود را در زمینه برنامه های تولید و فروش با دقت بالایی تدوین می نماید. در سال گذشته هم به دلیل  شناسایی صحیح بازارهای هدف ،روندی مطلوبی را در بازارهای داخلی و صادراتی تجربه نموده است که در مقایسه با سالهای گذشته تر با روند رو به رشدی داشته ایم.

با شروع ویروس کرونا در چند ماهه گذشته تا کنون ،  میزان تولید ات شرکت با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی ادامه داشته و  به هیچ وجه شاهد کاهش تولید در شرکت نبوده ایم  در زمینه صادرات محصول اسلب به بازارهای جهانی ، عملکرد صادرات شرکت طی سال گذشته و شش ماهه ابتدای سال جاری مطلوب ارزیابی می گردد .فولاد هرمزگان در جهت بهبود فاکتورهای قیمت ، کیفیت و پایداری در تامین محصول ، گام های زیادی برداشته است. سعی شده  است تا با اخذ گواهینامه ها و استانداردهای بین المللی ، کیفیت خود را به سطح مطلوب جهانی ارتقا داده و از این طریق به عنوان یک برند،خود را در سطح جهانی مطرح نماید. در این ارتباط شرکت به منظور کسب بهترین نتیجه با توجه به شرایط پیش رو ، سناریو های مختلفی  را تهیه نموده و در دستور کار خود قرار داده است با این حال انتظار می‌رود با ارایه تسهلات ، تمهیدات و مشوق های صادراتی  بیشتر توسط  دولت ،  حمایتهای لازم  از صادرات محصولات فولادی به ویژه محصول اسلب  به بازارهای جهانی به عمل آید  .

در زمینه تامین نیاز بازار داخل و پاسخ گویی مناسب به نورد کاران کشور که در نقشه استراتژی شرکت همواره  به عنوان  اولویت اول و یک شاخص  اساسی، قلمداد شده، شرکت عملکرد بسیار مطلوبی داشته است به طوریکه فروش و عرضه  محصول اسلب طی سالهای گذشته  در بازار داخل هر ساله نسبت به دوره قبل  با رشد قابل توجهی مواجه بوده است . میزان فروش داخل در شش ماهه ابتدای سال جاری نسبت به   مدت مشابه سال قبل  گواه این مطلب بوده و از رشد ۱۷ درصدی برخوردار بوده است و پیش بینی می گردد همین روند برای  ماههای اینده ادامه داشته باشد . در این ارتباط  شرکت فولاد هرمزگان،  نقشه استراتژی فروش خود را  معطوف به تامین پایدار محصول اسلب  و پاسخگویی حداکثری به  نیاز نورد کاران داخلی نموده و بستر مناسبی  را جهت  افزایش ظرفیت تولید آنها  واستفاده از تکمیل ظرفیت های خالی نورد کاران بوجود آورده است  . در این راستا شرکت سعی نموده است تامین نیاز صنایع نورد کار به محصول  اسلب کیفی  خاص برای تحویل به  صنایع پایین دستی  کشور را مد نظر  قرار دهد که باعث  صرفه جویی ارزی ، خودکفایی و عدم وابستگی به محصولات خارجی و کاهش واردات و لزوم رونق تولید در صنایع  کشور خواهد شد  از طرفی اتخاذ فروش محصول اسلب کیفی به  بازار داخل  نیز  برای شرکت باعث سود آوری، افزایش درآمد و ارتقا تکنولوژی خطوط  شرکت خواهد شد که تولید کپسول های گاز  CNG ، قطعات صنعتی با کربن بالا،  ورق های رویه خودرو، صنایع کشتی سازی، فولاد های آلیاژی حاصل از نورد اسلب های کیفی و … از جمله این دستاورد ها می باشد.

 

image_pdfimage_print

پایگاه خبری تحلیلی فکر اقتصادی | سایت تحلیلی دنیای اقتصاد خبری